وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سکوت سرخ در متن خود سکوتی از عاشورا برای دفاع مقدس روایت کرده و بیان کننده الفت دفاع مقدس هشت ساله ایران اسلامی با عاشورای حسینی در عرصه جبهه ها است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکوتی به رنگ سرخ


سکوت سرخ در متن خود سکوتی از عاشورا برای دفاع مقدس روایت کرده و بیان‌کننده الفت دفاع مقدس هشت‌ساله ایران اسلامی با عاشورای حسینی در عرصه جبهه‌ها است.

تئاتر

دکتر اردشیر نوریان مدیرعامل شرکت گردشگری نوسازی عباس‌آباد بیان کرد: اینکه هنرهای نمایشی همچون تئاتر در انتقال پیام‌های ارزشی اثرگذاری بالایی دارد.

وی در ادامه گفت: تئاتر اگرچه درصحنه‌ی فرهنگی کشور محجور واقع‌شده است اما باید بپذیریم که این سبک هنرها به دلیل آنکه با تمام باورهای ذهنی و اعتقادی درونی انسان ارتباط برقرار می‌کند؛ اثرش ماندگارتر و جهت‌بخش‌تر است.

 

نوریان درباره اجرای نمایش آیینی سکوت سرخ گفت: بعد از دیدن این اجرای زیبا، احساس می‌کند اگر صد جلد کتاب در مورد وقایع صدر اسلام و آنچه در زمان امام حسن اتفاق افتاد که منجر به صلح امام حسن مجتبی (ع) و همچنین زمینه‌ساز قیام عاشورا شد؛ به‌صورت سلسه وار می‌خواندم قطعاً این وقایع را به‌اندازه دیدن این اجرا درک نمی‌کردم.

مدیرعامل شرکت نوسازی گردشگری عباس‌آباد ضمن حمایت از این نمایش از مسئولان فرهنگی کشور خواستار حمایت از گروه‌های مذهبی شد و اظهار کرد: مسئولان فرهنگی کشور و تمام کسانی که در انتقال ارزش‌ها دلسوزانه کار می‌کنند باید بیشتر به تئاترهای مذهبی که با رویکرد ترویج و شعائر اسلامی فعالیت می‌کنند؛ توجه کنند و از آن‌ها حمایت کنند زیرا بزرگوارانی که در این حرفه فعالیت می‌کنند چون اکثراً از عناصر مذهبی هستند کار تأثیر گزار تری را به نمایش می‌گذارند.

نوریان همچنین با توجه به استقبال پرشور این نمایش گفت: حضور پرشور مردم برای دیدن این نمایش، نشان‌دهنده ارزش کار است و این مسئولیت ما را در قبال حمایت از این گروه نمایشی سنگین‌تر می‌کند.

خوشبختانه یکی از ویژگی‌های جذاب این کار، حفظ ویژگی‌های کلاسیک کار منطبق با مسائل روز مردم است

در بخش دیگر، مهدی افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر در جمع بازیگران و عوامل نمایش سکوت سرخ، با تقدیر از حمید نیلی تهیه‌کننده نمایش سکوت سرخ اظهار کرد: از آقای نیلی به دلیل پیگیری‌های مستمرشان برای اجرای این نمایش تشکر می‌کند. قطعاً اگر عنایت‌های خاصه امام حسن مجتبی (ع) بر این اجرا نبود امروز ما شاهد حضور پررنگ مردم برای دیدن این هنر آیینی نبودیم. تلاش مستمر آقای حمید نیلی و دیگر دوستان مسلماً باعث شد این حرکت زیباتر و در شان اهل‌بیت صورت بگیرد.

همچنین در ادامه محمد حمزه زاده کارگردان نمایش آیینی سکوت سرخ ضمن تشکر از مردم و حامیان این نمایش گفت: من و بقیه دوستان گروه بسیار خوشحالیم که سهمی در امسال و دهه آخر ماه صفر داریم و این استقبال بی‌نظیر مردم، قطعاً مسئولیت ما را در اجراهای بعدی سنگین‌تر می‌کند. خوشبختانه در این 15 شب با توجه به استقبال مردم توانستیم هم تماشاچیان را جذب این اجرا کنیم و هم اینکه توانستیم در کنار لحظه‌های خوشی را که برای تماشاچیان ایجاد کردیم، حرف‌های جدی و اساسی را نیز القا کنیم.

کارگردان نمایش آیینی «سکوت سرخ» در آخر با قدردانی از همراهی باغ‌موزه دفاع مقدس، شرکت نوسازی گردشگری عباس‌آباد و تمامی بازیگران و دست‌اندرکاران این نمایش نوید اجرای کار برای دیگر ائمه (ع) را در آینده داد.

 تئاتر

کلاسیک اما منطبق با مسائل روز

کارگردان نمایش آیینی «سکوت سرخ» از استقبال مردم از این نمایش در ایام عزاداری حسینی خبر داد و گفت: خوشبختانه یکی از ویژگی‌های جذاب این کار، حفظ ویژگی‌های کلاسیک کار منطبق با مسائل روز مردم است.

خبرگزاری فارس: نمایش آیینی «سکوت سرخ» کلاسیک اما منطبق با مسائل روز اجرا شد

نمایش آیینی سکوت سرخ که از چهاردهم آذرماه در سالن خلیج‌فارس باغ‌موزه دفاع مقدس توسط موسسه فرهنگی هنری هومان هنر و شرکت نوسازی عباس‌آباد به روی صحنه رفته است.

محمد حمزه‌زاده درباره برخی از ویژگی‌های جذاب این نمایش گفت: از ویژگی‌های این کار نمایش دینی با داستان کاملاً تخیلی است، در حاشیه این مباحث تاریخی سندیت تاریخی نیز در اثر وجود ندارد، منتها مسائل روز به‌نوعی در این نمایش گنجانده‌شده است و بنابراین جنبه کاربردی اثر برای تماشاگر محفوظ است.

وی در ادامه توضیح داد: از دیگر ویژگی‌های کار، کلاسیک دینی بودن اما با شیوه اجرا و طراحی مدرن است.

حمزه‌زاده با اشاره به اینکه گنجایش سالن خلیج‌فارس 460 نفر بود که خوشبختانه هر شب این تعداد کامل می‌شود، افزود: همین نشان می‌دهد که استقبال خوب بوده است و امیدواریم بازهم از این نوع کارهایی آیینی تولید کنیم.

بر اساس این گزارش، نمایش آیینی «سکوت سرخ» به نویسندگی ابوالفضل حاج علی‌خانی و کارگردانی محمد حمزه زاده حکایت پیرمردی علوی است که در خرابه‌های شام شاهد رقم خوردن تاریخ است.

نمایش سکوت سرخ برگرفته از کتاب مقام معظم رهبری در خصوص صلح امام حسن (ع) است. در این نمایش استفاده از گروه فرم باعث شده که مفاهیم نمایشنامه به‌راحتی و در زمان کوتاه به مخاطب انتقال داده شود.

این نمایش تا دوم دی‌ماه هر شب ساعت 19 به روی صحنه رفت.

 

فراوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: روابط عمومی باغ‌موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت

خبرگزاری فارس

تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین