سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخر هفته که میشود برنامه ریزی میکنیم که برای هوا خوری به گردش برویم و هوایی تازه کنیم اما انگار اینجا جای نفس کشیدن نیست،اینجا باید دود خورد و یا اینکه حبس در خانه را ترجیح دهیم! انتظار دیگری از شهرمان داشتید؟!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیاسی بازی با نفس مردم

اخر هفته که میشود برنامه ریزی میکنیم که برای هوا خوری به گردش برویم و هوایی تازه کنیم اما انگار اینجا جای نفس کشیدن نیست،اینجا باید دود خورد و یا اینکه حبس در خانه را ترجیح داد! انتظار دیگری از شهرمان داشتید؟!

هدی سادات پاکنهاد - بخش اجتماعی تبیان
الودگی هوا

هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد اما دقیقا نمی دانیم از آمدن کدام فصل باید ابراز خوشحالی کنیم!،از گرما بنالیم یا از سرما،روز شماری کنیم تا هوای گرم تابستان تمام شود و منتظر زمستان باشیم یا نه !،گویا دیگر نمی توانیم با امدن هر فصل به خصوصیات منحصر به فردش فکر کنیم بلکه باید ببینیم که چه اتفاقی قرار است به سرمان آید بعد ببینیم خوشحال باشیم یا نه!

هر ساله همه به انتظار می نشینند تا فصل زمستان از راه برسد و با بارانهای دل انگیزش تمام گرد و غبارها را شست و شو دهد و هوا پاکیزه کند اما انگار هوای سالم به شهرمان نیامده چرا که با امدن باران هوا بدتر میشود که بهتر نمیشود و باعث وارونگی هوا شده و تمام دود و الودگی را به حلقوم انسانها وارد میکند.

پیامدهای سلامتی آلودگی هوا

الودگی هوا از عوامل ایجاد بیماری ها و مشکلات قلبی-ریوی است و از تشدید کننده های علائم بیماران قلبی،ریوی،قطعی است و در مطالعات مختلفی به این امر اشاره شده است. این مطالعات نشان می دهد که ریزگردهایی با قطر2،5 میکرون هم بیشترین خطر را برای سیستم تنفسی انسان دارند چرا که براحتی و بعضا بدون  تحرک سیستم های واکنشی بدن مثل سرفه و عطسه تا انتهای ریه پیش رفته و در آنجا مشکل ایجاد می کنند . از طرف دیگر ذرات با بیش از 10 میکرون معمولا وارد دستگاه تنفسی نمی توانند بشوند و براحتی دفع می گردند.

دولت باید رفراندوم برگزار کند تا ببیند آیا مردم اولیت را به آلودگی هوا می دهند یا به مسائل دیگر...؟ مسائل دیگر مهمتر است یا سلامتی مردم کشورمان؟! برانامه هسته ایی کشور مهمتر است یا مبارزه با آلودگی هوا؟!خوب است که مسئولین در این رابطه رفراندومی را برگزار کنند یا خود پاسخگو باشند...

ذرات با قطر کمتر از 2،5 میکرون معمولا از سوخت های دیزلی ایجاد می شوند که به همین دلیل در شهرهای بزرگ و صنعتی بیشتر باعث ایجاد مشکل می شوند.اما اینکه چه میزان از علائم ایجاد شده و بیماران مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان ها و درمانگاه ها و مطب ها، به دلیل آلودگی هواست را به دلیل نبود آمار مستند خیلی نمی توان با اطمینان در موردش صحبت کرد . آمارها و اعداد و ارقام زیاد ومتنوعی را از منابع رسمی و غیر رسمی در این خصوص می بینیم ،اعدادی که می دانیم خیلی نشان دهنده آمار قطعی عوارض آلودگی هوا نیستند چرا که تعداد بیماران مراجعه کننده به پزشک در زمان آلودگی هوا ثبت نمی شوند .

اما این را می دانیم که در شرایطی که هوا آلوده است میزان آلاینده های موجود در هوا نظیر سرب از حد استاندارد فراتر می رود و این می تواند تهدیدی علیه عملکرد اعضا و اندام های حیاتی بدن باشد، اما علاوه بر این، آلودگی هوا می تواند بر پوست و مو به عنوان بخش هایی از بدن که در تماس مستقیم با ذرات آلاینده موجود در هوا هستند هم تاثیرگذار باشد. به طور کلی آلودگی هوا بر شفافیت و شکل پذیری موها تاثیر منفی می گذارد و پس از مدتی موها خشک، شکننده، کدر و بدرنگ می شود. اگرچه اثرات بلندمدت آلودگی هوا بر ریزش موها هنوز به طور علمی اثبات نشده است، اما به نظر می رسد آلودگی هوا در تشدید ریزش مو دخالت داشته باشد. از سوی دیگر، آلودگی هوا موجب افزایش میزان تماس مواد اکسیدان با سطح پوست صورت و بدن می شود که به طور مستقیم بر تشدید آثار پیری پوست، افزایش چین و چروک ها در سطح پوست، عدم شفافیت و شادابی و ظهور علائم پیری زودرس اثر می گذارد. برای مراقبت از پوست و مو در شرایط آلودگی، استفاده مکرر و منظم از ضدآفتاب ها، شست وشوی دست ها و صورت با مواد صابونی غیرمحرک و استفاده از کرم های مرطوب کننده ضروری است. همچنین آلودگی هوا بیشترین تاثیر را بر ریه‌ها بر جای می‌گذارد، آسم‌، برونشیت، بیماری‌های انسدادی و سرطان ریه از جمله آثار آلاینده‌های هواست، ضمن اینکه آلودگی هوا در ایجاد بیماری‌های قلبی نیز نقش دارد. پنج گروهی که در رابطه با آلودگی هوا در معرض بیشترین خطر قرار دارند، کودکان، سالمندان، بیماران ریوی، بیماران قلبی و خانم‌های باردار هستند.

کار مسئولان چیست؟!

با وجود مشکلاتی که آلودگی هوا بر سلامت روح و جسم انسانها دارد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

رفع الودگی هوا متولی ندارد! و این درد بزرگی است که در قرن 21 در جمهوری اسلامی ایران مردم شهرهای تهران ،مشهد ،شیراز ،اصفهان و ... برای رفع الودگی هوا متولی ندارند!

مسئولیت اصلی و اساسی الودگی هوا متوجه دولت است و مردم تنها وظیفه ی اجرای قوانین را بر عهده دارند. یکسری مسائل وجود دارد که نمی توان از مردم انتظار حل و فصل ان را داشت. انتظار رعایت قوانین و رانندگی از جمله وظایف مردم است اما الودگی هوا موضوعی نیست که حل و رفع آن بر عهده مردم باشد.اما متاسفانه مسئولین ما جز سخنرانی و مصاحبه کار دیگری انجام نمی دهند. آیا تعطیل کردن مدارس برای الودگی هوا،اجرای طرح زوج و فرد و هشدار برای نیامدن به خیابان ها کاری را از پیش می برد؟! موضوع جالب توجه تر اینکه رفع الودگی هوا متولی ندارد! و این درد بزرگی است که در قرن 21 در جمهوری اسلامی ایران مردم شهرهای تهران،مشهد،شیراز،اصفهان و ... برای رفع الودگی هوا متولی ندارند!

همه جای دنیا زمستان وجود دارد،اتومبیل وجود دارد اما مردمش دغدغه بیرون نیامدن از خانه به خاطر الودگی را ندارند زیرا الودگی هوا را موضوع سیاسی و امنیتی می دانند و بخشی از هزینه هایشان را صرف این امور می کنند اما از نظر دولت ایران موضوع آلودگی هوا موضوعی سیاسی و امنیتی نیست و شامل مبارزه با آمریکا نمی‌شود و بنابراین مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما دولت ایران کمترین بودجه ای را به رفع این معضل قرار نمی دهد و تنها هنر دولت این است که فلان روز از خانه بیرون نیایید یا در صورت ضرورت از ماسک استفاده کنید!


مطالب مرتبط:

MSو سرطان زاییده آلودگی هوا!

موفقیت بی‌نظیر ما در تولید آلودگی هوا!

حکم قتل آلودگی هوا در مجلس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین