تبیان، دستیار زندگی
وکس کردن یا موم انداختن یکی از روش های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زاید است. کیت های وکس خانگی برای کسانی که وقت و پول...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مومک یا وکس می تواند بیمارتان کند


وکس کردن یا موم انداختن یکی از روش های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زاید است. کیت های وکس خانگی برای کسانی که وقت و پول انجام این کار را به صورت حرفه ای ندارند، در دسترس است. با این حال اگر دقت نکنید وکس خانگی می تواند با کثیف کاری همراه باشد. به علاوه وکس نامناسب می تواند باعث تحریک و زخم شدن یا کبودی پوست شود.


مومک

مکررا دیده شده است که زگیل به دلیل استفاده از کاردک، موم یا ظرف مشترک هنگام موم انداختن انتقال پیدا می کند.

ویروسی نیز وجود دارد که می تواند در اثر وسایل مشترک منتقل گردد.

انتقال قارچ های سطحی پوست، عفونت های باکتریایی، هپاتیت های ویروسی و ایدز نیز امکان پذیر است.

پس حتما باید توجه شود که از ظرف های یک بار مصرف، موم جدا و کاردک و پارچه مجزا برای هر فرد استفاده شود.

بهتر است در مناطقی که موهای ضخیم و پوست حساس دارند (ناحیه تناسلی و زیربغل)، به جای پارچه یا زرورق و کاغذ، از پدهای مخصوص استفاده شود.

پارچه های مصرفی بهتر است از انواع هیپوآلرژیک باشند و جنس خشن نداشته باشند.

برای اینکه خدای نکرده دچار بیماری های گفته شده در بالا نشوید، بهتر است وسایل مومک یا وکس را تهیه کرده و خودتان در منزل، موهای زائدتان را وکس کرده یا مومک بیندازید، البته با دقت.

اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوست تان را می سوزاند و همه جا چکه می کند. اگر خیلی هم سفت یا سرد باشد، به سختی می توانید آن را روی پوست تان بمالید و موها را هم نمی گیرد. پس به مقدار کافی موم را گرم کنید

برای وکس کردن موهای زائد خود در منزل به نکات زیر توجه کنید.

1- باید اجازه دهید موها به اندازه ای که روی کیت های وکس توصیه شده، رشد کنند. بیشتر کیت ها توصیه می کنند که بلندی موها باید حداقل شش میلی متر باشد. این کار لازم است، زیرا وکس باید بتواند موها را بگیرد. اگر موها خیلی کوتاه باشند، وکس نمی تواند موها را بگیرد، یا آنها را از ریشه در بیاورد. همچنین اگر موها خیلی بلند باشند، وکس آنها را می شکند، بنابراین موها به طور کامل از روی پوست برداشته نمی شوند.

2- ناحیه ای که می خواهید وکس کنید را 24 ساعت قبل، با اسکراب بدن لایه برداری کنید. لایه برداری باعث می شود از شر سلول های مرده پوست خلاص شوید و وکس به راحتی به موها متصل شده و زمانی که که از روی پوست کنده می شود، پوست تان آسیب نبیند.

ولی اگر درست قبل از موم انداختن لایه برداری کنید، پوست تان، ملتهب، حساس و تحریک می شود.

3- می توانید حداقل یک ساعت قبل از اپیلاسیون، یک عدد بروفن بخورید. وکس کردن می تواند دردناک باشد و ایبوپروفن می تواند از درد جلوگیری کند.

4- پوست تان را به طور کامل شسته و خشک کنید. پودر بچه بزنید تا مطمئن شوید پوست تان خشک است. پودر بچه همچنین می تواند هر گونه چربی پوست تان را بگیرد.

5- در مکانی که می خواهید کار وکس کردن را انجام دهید یک حوله کهنه یا روزنامه پهن کنید تا اگر موم چکه کرد، روی آن بریزد. به این ترتیب می توانید بعد از اتمام کار، روزنامه ها را جمع کرده و دور بیندازید و دیگر نیازی به تراشیدن وکس، از کف حمام ندارید.

مومک

6- وکس را تا درجه حرارت مشخص شده گرم کنید و آن را در همین دما نگه دارید. برای وکس در خانه، خرید یک موم گرم کن کوچک (تصویر کناری) یا درست کردن حمام آب (قرار دادن ظرف موم در آبجوش)، ساده ترین راه برای اطمینان از درست گرم شدن وکس تا دمای مورد نظر است.

اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوست تان را می سوزاند و همه جا چکه می کند. اگر خیلی هم سفت یا سرد باشد، به سختی می توانید آن را روی پوست تان بمالید و موها را هم نمی گیرد. اگر از مایکروویو برای گرم کردن موم استفاده می کنید، هر چند دقیقه یکبار دوباره آن را گرم کنید تا مطمئن شوید که درجه حرارت مناسبی دارد.

7- وکس را با کاردک مخصوص یا رول اپیلاسیون که تهیه کرده اید روی محل مورد نظر بمالید. کاردک را بعد از هر استفاده تمیز کنید. اگر وکس روی کاردک باقی بماند، شروع به سفت شدن می کند و خیلی سخت می توان دوباره از آن استفاده کرد.

لازم نیست که هر دفعه مقدار زیادی وکس را روی محل مورد نظر بمالید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

رول اپیلاسیون نسبت به کاردک کثیف کاری کمتری دارد، اما بسیاری از کیت ها شامل یک کاردک هستند. اگر وکس در خانه را زیاد انجام می دهید، خریدن یک رول اپیلاسیون ایده خوبی است.

8- نوارهای داخل کیت را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن استفاده کنید. قبل از کندن نوار، چند بار آن را صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که نوار تمام وکس را پوشش می دهد. اگر لبه های وکس پوشش داده نشده باشد، پاک کردن آن از روی پوست می تواند دشوار باشد. با مالیدن آرام نوار روی وکس می توانید به چسبیدن آن کمک کنید.

بعد از اپیلاسیون، برای چند ساعت از رفتن به داخل آب خودداری کنید. آب می تواند باعث عفونت پوست تان شود

9- انتهای نوار را بگیرید و آن را در خلاف جهت رویش موها بکشید. پوست تان را با دست دیگرتان محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند.

10- این کار را تکرار کنید تا تمام موها برداشته شوند.

11- کمی روغن بچه را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی پوست تان بمالید تا هر گونه وکسی که روی پوست تان باقی مانده است را پاک کنید. پارچه را خیلی محکم روی پوست تان نکشید، چرا که باعث حساسیت آن می شود. وکس به سرعت پاک می شود.

12- بعد از کندن تمامی موهای زائد خود، اجازه دهید وکس سرد شود. بسته به اینکه وکس چه مقدار مورد استفاده قرار گرفته است، می توانید آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید. اجازه دهید موم به طور کامل سرد شود و آن را در یک جای خشک نگهداری کنید. رول اپیلاسیون یا کاردک را تمیز کنید و به خوبی نگه دارید.

هشدار

- بعد از اپیلاسیون، برای چند ساعت از رفتن به داخل آب خودداری کنید. آب می تواند باعث عفونت پوست تان شود.

- همچنین از اپیلاسیون نواحی دارای زخم، آکنه یا به شدت حساس، خودداری کنید.

- هرگز بعد از حمام آفتاب یا برنزه شدن، وکس نکنید.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

هفته نامه سلامت

بیتوته

مطالب مرتبط:

مومک برای پوست خطر دارد؟

وکس صورت چیست؟

درمان پُرمویی در خانم ها

بندانداز برقی خوبه یا نه؟

اپی‌لیدی؛ قاتل خانگی موهای زائد

6 روش علیه موهای زاید

چرا پر مو هستم؟

کرم ها و پودرهای موبر

8 سئوال و جواب درباره موهای زائد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.