تبیان، دستیار زندگی

قلب خانم‌ها هم سکته می‌کند

معمولا این تصور وجود دارد که سکته قلبی بیشتر آقایان را تهدید می‌کند و خانم‌ها کمتر دچار آنفارکتوس یا همان سکته قلبی می‌شوند. برای همین یک حاشیه امن کاذب برای آنها ایجاد شده است. اما واقعیت این است که قلب نازنین خانم‌ها هم از ‌این مشکل در امان نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سکته قلبی،  زنان،   حمله قلبی خانم ها ،  بیماری قلبی زنان،

علائمی وجود دارد که خانم‌ها به سادگی از کنارشان عبور می‌کنند و آنها را بی‌اهمیت می‌دانند. علائمی مانند نفس نفس زدن، خستگی، معده درد و غیره جزو علائمی هستند که می‌تواند نشان دهنده احتمال آنفارکتوس در خانم‌ها باشد. در نتیجه بهتر است نسبت به این علائم هوشیارتر باشید.

 

هر مشکل و بیماری علائم خود را دارد که در اکثر موارد شناسایی به موقع آنها، از مشکلات جدی و خطرناک پیشگیری می‌کند.

 

در این مطلب قصد نداریم نگرانی یا ترس در دلتان ایجاد کنیم. فقط می‌خواهیم تلنگری بزنیم تا از سلامتی تان غفلت نکنید و برخی از علائم ساده را جدی بگیرید. چون امکان دارد همین علائم ساده سلامتی‌تان را به خطر بیاندازد.

 

غفلت‌های خانمانه

فقط خود خانم‌ها می‌دانند که در طول روز چقدر مشغول کارها و انجام وظایف گوناگون هستند، طوری که حتی گاهی فرصت سر خاراندن هم ندارند. با وجود اینکه خانم‌ها در مراجعه به پزشک جدی تر هستند، اما آنها نیز مانند آقایان از کنار علائم ساده‌ای مانند خستگی، معده درد، تنگی نفس، آروغ و غیره به راحتی می گذرند، غافل از اینکه همین علائم به ظاهر ساده می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت قلب‌شان باشد.

 

علائم آنفارکتوس یا سکته قلبی در خانم‌ها مشابه آقایان نیست. سکته‌ی قلبی در خانم‌ها بی صدا و با کمترین درد کلید می‌خورد و معمولا دیر تشخیص داده می‌شود و در 55 درصد موارد، احتمال مرگ وجود دارد.

برای همین لازم است که همیشه حواستان به بروز علائمی هر چند ساده، اما دردسر ساز باشد.

 

اگر با علائمی که در زیر اشاره می‌شود زیاد مواجه می شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی تان مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر خستگی زیاد و مداومی دارید و در عین حال دچار مشکلاتی مانند فشار خون بالا، اضافه وزن و کلسترول بالای خون هستید، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید

 

تنگی نفس را جدی بگیرید

خانم‌ها در طول روز مشغول انجام کارهای زیادی هستند و اگر شاغل باشند، گرفتاری‌شان چندین برابر می‌شود. برای همین هم طبیعی می‌دانند که گاهی نفس‌نفس بزنند، چون این مشکل را به استرس های روزمره و خستگی ناشی از کارهایشان مربوط می‌دانند.

 

اما متخصصان چیز دیگری می گویند. به عقیده آنها اکثر خانم‌هایی که دچار آنفارکتوس میوکارد شده اند، معمولا با مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی مواجه بوده اند که اهمیتی به آن نداده اند.

 

اگر در طول روز به طور ناگهانی دچار تنگی نفس می شوید و علت خاصی برای آن پیدا نمی کنید، به پزشک مراجعه کنید. شاید مسئله ی مهمی نباشد، اما نادیده گرفتن آن به نفع سلامتی تان نخواهد بود.

 

خستگی غیرمعمول : شاید قلب تان دچار مشکل شده است

خانم‌ها مدام در حال انجام کارهای خانه، رسیدگی به بچه ها و در بسیاری موارد کار بیرون از منزل هستند. چند مسئولیتی خانم‌های امروز باعث خستگی زیاد آنها نیز می‌شود که با استراحت بیشتر قابل رفع است.

 

اما به عقیده متخصصان نباید خستگی زیاد و غیرعادی را نادیده گرفت، چون امکان دارد نشانه پنهانی سکته قلبی باشد.

 

اگر خستگی زیاد و مداومی دارید و در عین حال دچار مشکلاتی مانند فشار خون بالا، اضافه وزن و کلسترول بالای خون هستید، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

سکسکه، آروغ و معده درد 

بدون شک افراد همیشه مشکلاتی مانند آروغ زدن، معده درد و یا سکسکه را به مشکلات گوارشی نسبت می دهند. درست است که در بیشتر موارد این مسائل نشان دهنده مشکلات گوارشی است، اما همین مشکلات به ظاهر ساده نیز می‌تواند نشان دهنده احتمال بروز سکته‌ی قلبی در خانم‌ها باشد.

به عقیده متخصصان، سکسکه، حالت تهوع، استفراغ، تعریق، آروغ و دردمعده طولانی جزو مشکلات گوارشی هستند که می‌توانند نشان دهنده احتمال بروز سکته قلبی نیز باشند.

 

اگر در خانواده‌تان سابقه بیماری قلبی را دارید و خودتان را مستعد ابتلا به آن می دانید و در عین حال این علائم را نیز در خودتان مشاهده کرده اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

به عقیده متخصصان اکثر خانم‌هایی که دچار آنفارکتوس میوکارد شده اند، معمولا با مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی مواجه بوده‌اند که اهمیتی به آن نداده اند.

 

 درد قفسه سینه

خانم‌ها نیز مانند آقایان درد در ناحیه قفسه ی سینه را نادیده می گیرند. البته چون تصور می‌کنند که سکته قلبی یک مشکل مردانه است، خیالشان از بابت آن راحت است.اما باید بدانید که سکته‌ی قلبی خانم‌ها را نیز تهدید می‌کند.

 

شاید در بسیاری از موارد درد در ناحیه‌ی سینه مشکل چندان بزرگی نباشد، اما اگر درد از پشت جناغ سینه و ناگهانی باشد، بیشتر حواستان را جمع کنید. درد در این منطقه به صورت شدید و فشرده و نفس گیر بروز می‌کند که می‌تواند به گردن، فک، بازوی چپ و یا هر دو بازو و گاهی به پشت یا شکم نیز سرایت کند.

 

هر وقت که با چنین دردی آنهم در شب یا اول صبح مواجه شدید، بدون معطلی خودتان را به پزشک برسانید. توجه داشته باشید که هر دردی در ناحیه ی قفسه ی سینه اگر بیش از 30 دقیقه ادامه داشته باشد، لازم است که با اورژانس تماس گرفته شود.

 

خانم‌های دیابتی بیشتر مراقب باشند

شاید عجیب به نظر برسد، اما گاهی امکان دارد آنفارکتوس بدون بروز علائم رخ دهد، بخصوص در خانم‌های دیابتی. در واقع امکان دارد سکته‌ی قلبی در این افراد، بدون درد یا مشکلات تنفسی و ناخوشی خاصی اتفاق بیافتد.

 

هشدار

توصیه می کنیم نسبت به نشانه های بالا هوشیارتر باشید. در بسیاری از موارد مشکل خاصی وجود ندارد و بیشتر علائم ذکر شده در اثر خستگی، فشارهای روحی و استرس های روزمره ایجاد می‌شوند. اما گاهی امکان دارد همین علائم ساده، نشان دهنده مشکلات جدی تری باشد.

 

پس بهتر است وضعیت شما مورد بررسی دقیق پزشکی قرار بگیرد، چون اگر سکته قلبی در خانم‌ها دیر تشخیص داده شود، خطر مرگ یا بروز مجدد آن بیشتر از آقایان است.

 


مطالب مرتبط:

علائم سکته قلبی در زنان

سکته قلبی در زنان کشنده‌ تر است

چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده؟

قلب و ناگهان ایست

علائم قلبی را نادیده نگیرید

این حمله قلبی است یا سوزش سر دل؟

برخورد با اولین سکته قلبی

نورخورشید می‌تواند مانع سکته قلبی و مغزی شود؟

درد قفسه سینه یا سکته قلبی؟

دیابتی ها مراقب سکته قلبی باشند

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.