وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در مطلب قبلی خاطره ای را برایتان تعریف کردم که در آن خانواده آقا پسر از لهجه داشتن مادر دخترخانم ناراضی بودند و به همین دلیل خواستگاری را لغو کردند. در این مطلب به یکی دیگر از بهانه هایی که به تازگی شنیده ام می پردازم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره حسینی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

1001 بهانه بنی اسراییلی برای نه گفتن (٢)

"قسمت دوم: یتیم نمی خواهیم"


در مطلب قبلی خاطره ای را برایتان تعریف کردم که در آن خانواده آقا پسر از لهجه داشتن مادر دخترخانم ناراضی بودند و به همین دلیل خواستگاری را لغو کردند. در این مطلب به یکی دیگر از بهانه هایی که به تازگی شنیده ام می پردازم. تصور من این است که این بهانه تاحدودی ظالمانه است اما قضاوت را بر عهده شما خواننده عزیز می گذارم تا با همفکری هم به نتیجه ای مفید برسیم و به آن عمل کنیم.

سوده خانم همیشه در دوران تحصیلش شاگرد ممتازی بود. او را از زمانی که در یکی از مدارس شاهد تدریس می کردم می شناختم. پدرش زمانی که سوده دو ساله بود، در جبهه به شهادت رسید و مادرش نیز چهار سال بعد در تصادفی جان خود را از دست داده بود. سوده نزد دایی و همسرش بزرگ شده بود و می دانستم دایی و زن دایی در تربیت او کم نگذاشته بودند و وی را مانند دختر خود بزرگ کرده بودند.

1001 بهانه بنی اسراییلی برای نه گفتن (2)

 

چندی پیش سوده را به خانواده ای که برای پسرشان به دنبال دختری مناسب می گشتند معرفی کردم. شرایط ظاهری؛ تحصیلی و ... سوده به قدری خوب بود که خانواده آقا پسر برای دیدن وی بسیار مشتاق شدند. اما وقتی متوجه شدند که سوده از شش سالگی نزد دایی خود زندگی کرده است منصرف شدند . شنیدن کلمه "یتیم" از زبان مادر آقاپسر و استدلالهایی که در این زمینه بیان می کرد مرا به این فکر واداشت که آیا دختران و پسرانی که از نعمت داشتن پدر و مادر بنا به دلایلی محرومند؛ نمی توانند همسر مناسبی باشند؟

از دست دادن پدر و مادر ؛ تلخ ترین اتفاقی است که می تواند برای هر کودکی اتفاق بیفتد. خانواده ای که در آن دو رکن و دو استوانه وجودی یعنی مادر و پدر حاضر باشند؛ همچون دو کفه ترازو، وضعی متوازن و متعادل دارد . مطمئنا اگر یکی از این دو کفه یا هر دو غایب باشند، تربیت کودک دچار عارضه خواهد شد.

اما عوارض حاصل از نبود پدر یا مادر، معمولا با شرایطی که کودک در آن بزرگ می شود رابطه مستقیم دارد. نگرش مثبت پدر نسبت به مادر یا بالعکس (در حالتی که یکی از والدین از دست رفته باشد) یکی از عواملی است که می تواند به میزان زیادی خلاء نبود یکی از والدین را تعدیل نماید.

کودکی که یکی از والدین یا هر دوی آنها را از دست داده باشد ؛ چنانچه در شرایط مناسبی قرار گیرد و نزدیکانش سرپرستی وی را به عهده گرفته و به تربیت وی اهتمام ورزند ؛ می تواند با خلاء نبود پدر و مادر کنار آمده و مانند دیگران انسانی شایسته برای تشکیل زندگی مشترک باشد.

کودکی که یکی از والدین یا هر دوی آنها را از دست داده باشد؛ چنانچه در شرایط مناسبی قرار گیرد و نزدیکانش سرپرستی وی را به عهده گرفته و به تربیت وی اهتمام ورزند ؛ می تواند با خلاء نبود پدر و مادر کنار آمده و مانند دیگران انسانی شایسته برای تشکیل زندگی مشترک باشد.

 

1001 بهانه بنی اسراییلی برای نه گفتن (2)
 

در ماجرای سوده خانم، آنچه که برای من سوال برانگیز شد؛ این بود که چرا خانواده آقا پسر قبل از ملاقات سوده و آشنایی با وی و بررسی و شناخت وی، رای به مناسب نبودن وی دادند.

به نظر شما خانواده آقا پسر در این زمینه محق بودند؟

 

ریحانه فاطمی ــ واسطه ازدواج تبیانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین