تبیان، دستیار زندگی

روش نگهداری غلات - جلسه سوم

هدف از این درس آشنایی با کتب تفسیر قرآن کریم و آگاهی از نظرات مفسران پیرامون آیات مورد بحث می باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش نگهداری غلات - جلسه سوم

هدف:

آشنایی با کتب تفسیر قرآن کریم و آگاهی از نظرات مفسران پیرامون آیات مورد بحث

فیبر محلول

 

مقدمه:

آیات قرآنی به گونه ای هستند که برای فهم بهتر و عمیق تر نیاز به تبیین و تفسیر دارند. به همین جهت خداوند این وظیفه مهم را به پیامبر(ص) سپرد و به ایشان فرمود:

*وَ أَنْزَلْنا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ‏*ما ذکر (یعنی قرآن) رو بر تو نازل کردیم تا آن را برای مردم تبیین نمایی* (سوره نحل، آیه44)

 

بعد از وفات پیامبر(ص) نیزجمعی از صحابه(یاران) ایشان، این وظیفه ی مهم را ادامه دادند که از این بین می توان از حضرت علی(ع) به عنوان بزرگترین مفسر قرآن نام برد. این مسئله در طول زمان ادامه داشت و دیگر ایمه اطهار(ع) نیز به این امر پرداختند. هم چنین دیگرانی نیز بودند که همواره تلاش می کردند تا به فهم دقیق تری از آیات برسند. به این ترتیب طی قرون مختلف، بزرگانی از شیعه و همین طور اهل سنت با استفاده از روش های مختلف به تفسیر آیات قرآن پرداخته اند.

 

برای مثال تفسیر «البرهان فی تفسیر القرآن» که توسط سید هاشم بحرانی در قرن یازدهم نوشته شده با استفاده از روایات رسیده از پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) تفسیر یک آیه رو بیان کرده است و یا تفسیر «المیزان فی تفسیر القرآن» علامه طباطبایی که با روش تفسیر قرآن به قرآن یعنی با استفاده از دیگرآیات قرآن، آیه ای را تفسیر کرده است.

 

این تفاسیر علاوه بر این که روش های مختلفی در تفسیر آیات دارند، دیدگاه های مختلفی هم درباره تفسیر هر آیه دارند؛ زیرا در خیلی از مواقع، مفسران برداشت های خود را نیز وارد می کرده اند و وظیفه ما این است که با مطالعه ی دقیق این تفاسیر و توجه به دلایل بیان شده برای هر نظر، به تفسیر درست برسیم.

 

اکنون با مراجعه به بخش «تفسیر» نرم افزار جامع التفاسیر ضمن آشنا شدن با نظرات مفسران، تلاش کنید برای سئوالات مطرح شده در هر یک از گام های زیر، پاسخی قانع کننده را بیان نمایید. توصیه می شود یافته های خود را در جداولی مشابه جداول پیشنهادی ساماندهی نمایید.

 

گام1:

با توجه به اینکه گیاهان خوشه دار(غلات) شامل مجموعه ای از محصولات است، آیا توصیه حضرت یوسف(ع) تنها ناظر به گندم است و یا شامل محصولات دیگر نیز می شود؟

تفاسیر پیشنهادی:

ترجمه المیزان، ترجمه مجمع البیان، نمونه، احسن الحدیث، ابن کثیر

 

گام2:

مقصود از تعبیر «قلیلاً مِّمَّا تَأْكلُونَ» چیست؟ آیا در نگهداری طولانی مدت غلات منظور تنها غذای مردم بوده و یا غذای حیوانات نیز مورد توجه بوده است؟

تفاسیر پیشنهادی:

ترجمه المیزان، التبیان، نمونه، ابن کثیر

 

 

گام3:

 طبق آیه 48 مصرف مردم در 7سال قحطی باید به گونه ای باشد که در پایان این دوره نیز اندکی محصولِ در خوشه نگهداری شده همچنان وجود داشته باشد. علت این توصیه حضرت یوسف(ع) به چه مسئله ای می تواند اشاره داشته باشد؟

تفاسیر پیشنهادی:

ترجمه المیزان، ترجمه مجمع البیان، نمونه، التبیان، روح المعانی، مراغی، ابن کثیر

 

 

تکلیف:

با توجه به یافته ای خود، توصیه های حضرت یوسف(ع) برای نگهداری غلات را تحلیل نمایید.

 

 شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

غلات - جلسه اول

غلات - جلسه دوم

غلات - جلسه سوم

* روش نگهداری غلات - بخش علمی


بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: نرجس توکلی