وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

خواص مفید آب قلیایی

از زمان اولین مطالعات دانشمندان بر روی خواص مفید آب‌های قلیایی بیش از یک قرن می‌گذرد. آب قلیایی تولیدشده توسط استیک آلکالاین به دلیل تامین املاح ضروری بدن نظیر کلسیم و منیزیم می‌تواند از بروز برخی بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، بالا رفتن فشارخون، دیابت و البته پوکی‌ استخوان جلوگیری کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

 

دستگاه استیک آلکالاین، فیلتر آب، آب قلیایی، نوشیدن آب،

استیک آلکالاین (alkaline stick) یک فیلتر قابل حمل است که هرگاه در بطری نیم لیتری آب قرار بگیرد، بعد از 15 دقیقه الی دو ساعت یون فلزات قلیایی نظیر منیزیوم و کلسیم را به آب داده و خواص سلامتبخش به آب می دهد.

 

فلزات قلیایی از یک سو موجب تعادل اسید و باز در بدن شده و از طرف دیگر، آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید می‌کنند که خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد.

 

با وجود اینکه بیش از یک دهه از عرضه این محصول به بازارهای جهانی می‌گذرد، استفاده از آن در ایران رایج نشده است.

 

از زمان اولین مطالعات دانشمندان بر روی خواص مفید آب‌های قلیایی بیش از یک قرن می‌گذرد.

 

آب قلیایی تولیدشده توسط استیک الکالاین به دلیل تامین املاح ضروری بدن نظیر کلسیم و منیزیم می‌تواند از بروز برخی بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، بالا رفتن فشار خون، دیابت و البته پوکی‌ استخوان جلوگیری کند.

 

در گذشته آب قلیایی از چشمه های درمانی تامین می‌شد. معروف‌ترین چشمه‌های آب قلیایی، چشمه زمزم در عربستان، نوردنائو (nordenau water) در آلمان، هیتا تنریوسویی (hita tenryosui water) در ژاپن و تلاکوت (Tlacote) در مکزیک است.

آب آشامیدنی تولیدشده توسط استیک آلکالاین، به طور بالقوه یک روش درمانی و پیشگیرانه جدید برای سندرم متابولیک است

 

زندگی شهری، استفاده همگانی از آب چشمه‌های قلیایی را محدود کرده است. به همین دلیل دانشمندان برای تولید آبی با خواص مشابه چشمه‌های قلیایی به فعالیت پرداختند.

 

در ژاپن مطالعه بر روی آب قلیایی از سال 1931 آغاز شد و در سال 1966 وزارت بهداشت ژاپن استفاده از آب قلیایی را برای اسهال مزمن، سوءهاضمه، تخمیر غیرطبیعی دستگاه گوارش و ترش کردن معده مجاز اعلام کرد.

 

 

در سال 1994 بنیاد آب عملگرای ژاپن با حمایت وزارت بهداشت تاسیس شد. محققان اعتقاد دارند که عمده ترین خاصیت آب‌های قلیایی، به قدرت آنتی اکسیدانی آن مربوط می شود.

 

آنتی‌اکسیدان‌ها، رادیکال های آزاد را خنثی می‌کنند

هر اتم از یک هسته در مرکز و تعدادی الکترون در اطراف آن تشکیل شده است. دو یا چند اتم می توانند با هم ترکیب شوند و با اشتراک گذاشتن الکترون هایشان، تشکیل یک مولکول بدهند.

 

در فرآیند تولید انرژی در بدن که در واقع یک فرآیند اکسیدشدن بیولوژیکی است، الکترون ها از یک مولکول اکسیژن به مولکولی دیگر منتقل می شوند. اما گاهی یک الکترون از این چرخه می گریزد و همین الکترون فراری است که رادیکال آزاد نامیده می شود.

 

متاسفانه با تغییر روش زندگی صنعتی، شهرنشینی و همچنین بالا بودن عوامل استرس‌زا، میزان رادیکال‌های آزاد در بدن ما بسیار زیاد شده است.

 

مصرف سیگار، شکسته شدن ناقص چربی و یا پروتئین در بدن، قرار گرفتن در معرض عوامل سرطان زا مانند نیترات ها، استرس های محیطی، سرب و مواد شیمیایی آسیب رسان همگی باعث ایجاد رادیکال آزاد در بدن می گردند.

 

رادیکال‌های آزاد با سرعتی باور نکردنی در هر لحظه در بدن ما تولید می شوند و اگر با همان سرعت به دام نیافتند، می توانند به شدت مشکل زا باشند.

 

رادیكال آزاد می‌تواند به چربی های بدن حمله کند، غشای سلولی را پاره كند و یا مواد سمی را به بافت های دور خود انتشار دهد. این تخریب های غیرقابل جبران، منجر به تغییر عملكرد سلولی و یا مرگ سلولی می شود.

 

آنتی‌اکسیدان‌ها دارای الکترون اضافی هستند، بنابراین می‌توانند اثر مخرب رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کنند. این مواد با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد، از تخریب سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند و نقش بسیار مفیدی در احیای مجدد سلامتی بدن ایفا می‌کنند.

 

مروری بر خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاین

مطالعات علمی در زمینه استفاده از آب‌های قلیایی در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
 

آنتی اکسیدان، رادیکال آزاد،

در سال 2001 مطالعه‌ای در مجله "یافته های الکتروشیمی" نشان داد که آب قلیایی قادر به کاهش رادیکال آزاد در کشت سلولی است. در این مطالعه خواص آنتی اکسیدانی آب‌های قلیایی به تولید هیدروژن در آب نسبت داده شد.

 

پیش تر خواص آنتی اکسیدانی گاز هیدروژن به اثبات رسیده بود. به همین دلیل به این آب‌ها، آب غنی از هیدروژن نیز گفته می شود.

 

در سال 2006 یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه یونسی کره، تاثیر آب قلیایی تولیدشده توسط استیک آلکالاین را بر موش‌های مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار دادند.

 

دیابت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های متابولیک است و استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند عوارض ناشی از این بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهد.

 

در این مطالعه، آب قلیایی توسط استیک حاوی منیزیم تهیه گردید و طی 32 هفته به موش های آزمایشگاهی داده شد. در پایان دوره، موش‌هایی که از آب قلیایی استفاده کرده بودند، به طور معنی‌داری میزان قند خون، کلسترول و تری گلیسرید پایین‌تری نسبت به گروه کنترل داشتند.

 

در سال‌های اخیر مطالعات بر جامعه انسانی متمرکز شده است و در تمام مطالعات با تاکید بر مفید بودن مصرف روزانه دو لیتر آب قلیایی تولیدشده توسط استیک آلکالاین، خواص آنتی‌اکسیدانی آن بارها به اثبات رسیده است.

 

ابتلا به سندرم متابولیک بدین معناست که شخص هم زمان مبتلا به بیش از سه بیماری مرتبط با سوخت و ساز بدن باشد. این بیماری‌ها عبارت هستند از: چاقی شکمی، فشار خون بالا، تری گلیسرید خون بالا، کلسترول خوب پایین، قند خون بالا یا مقاوت به انسولین.

هرگاه استیک آلکالاین در بطری نیم لیتری آب قرار بگیرد، بعد از 15 دقیقه الی 2 ساعت آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید می‌کند. هیدروژن تولیدشده به صورت حباب‌هایی اطراف استیک قابل مشاهده است

 

رادیکال‌های آزاد، نقش مهمی در بیماری‌زایی سندرم متابولیک ایفا می‌کنند. دانشگاه پیتسبورگ ایالات متحده در سال 2009 تاثیر استفاده از استیک آلکالاین توسط بیماران مبتلا به سندرم متابولیک را مورد مطالعه قرار داد.

 

این مطالعه به مدت هشت هفته بر روی بیست نفر مبتلا به سندرم متابولیک صورت گرفت. آب قلیایی غنی از هیدروژن با قرار دادن یک استیک منیزیم فلزی در آب آشامیدنی تولید گردید.

 

مصرف آب قلیایی غنی از هیدروژن به مدت 8 هفته منجر به افزایش 39 درصدی فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان گردید.

 

در پایان نتیجه گرفته شد که آب آشامیدنی تولیدشده توسط استیک آلکالاین، به طور بالقوه یک روش درمانی و پیشگیرانه جدید برای سندرم متابولیک است. استیک آلکالاین یک روش بی خطر، آسان و موثر جهت تولید آب غنی از هیدروژن برای مصرف روزانه پیشنهاد گردید.

 

استرس اکسیداتیو همان پیروزی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن ماست. انقباض عضلانی در ورزش شدید باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می‌گردد و در زمان تمرین ورزشی بیش از حد، می‌تواند نقش مهمی در ایجاد عوارضی از قبیل افزایش خستگی داشته باشد. در نتیجه منجر به جراحت های کوچک عضله یا التهاب می‌گردد. بنابراین اثر آب غنی از هیدروژن بر استرس اکسیداتیو و خستگی عضلانی در اثر ورزش حاد مورد بررسی قرار گرفت.

 

در مطاله ای آزمایشی در دانشگاه هوگو ژاپن، ده بازیکن فوتبال مرد با سن تقریبی 21 سال برای تست ورزش و نمونه خون مورد مطالعه قرار گرفتند. تست ها دو بار اندازه گیری شد که بار اول از آب آشامیدنی معمولی و بار دوم از آب هیدروژنه تولیدشده توسط استیک آلکالاین استفاده شد و نشان داده شد که نوشیدن آب هیدروژنه قبل از ورزش، سطح لاکتات خون را کاهش داده و موجب بهبود افت ناشی از ورزش و عملکرد عضله می‌گردد. نتایج اولیه نشان داد که آب هیدروژنه می‌تواند آب مناسبی برای ورزشکاران باشد.

 

در مطالعه‌ای گسترده تر در دانشگاه شاندونگ، اثرات آب قلیایی غنی از هیدروژن تولیدشده توسط استیک آلکالاین بر بیست بیمار مبتلا به سندرم متابولیک بالقوه مورد مطالعه قرار گرفت.

 

تجزیه و تحلیل سرم نشان داد که مصرف آب غنی از هیدروژن به مدت 10 هفته منجر به کاهش کل کلسترول سرم و سطح LDL می‌گردد. اکسیداسیون چربی‌ها به طور قابل توجهی در سرم کاهش یافت.

 

همچنین فاکتورهای التهابی سیستم ایمنی بهبود یافت و منجر به افزایش و بهبود فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان در کل سرم گردید. در نتیجه به نظر می رسد مصرف استیک آلکالاین بر کاهش سطح چربی خون و کاهش استرس اکسیداتیو موثر است و می‌تواند نقش مفیدی در پیشگیری از سندرم متابولیک بالقوه داشته باشد. نتایج این مطالعه سال 2013 در Journal Lipid Research منتشر گردیده است.

 

نتیجه‌گیری

مطالعات ذکر شده گوشه‌ای از تحقیقاتی بود که در سال های اخیر بر روی استیک آلکالاین صورت گرفته است و تمامی مطالعات بر اثربخشی و بی‌ضرر بودن آن تاکید کرده‌اند.

 

هرگاه استیک آلکالاین در بطری نیم لیتری آب قرار بگیرد، بعد از 15 دقیقه الی 2 ساعت آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید می کند. هیدروژن تولیدشده به صورت حباب هایی اطراف استیک قابل مشاهده است.

 

استیک آلکالاین کاربری ساده ای دارد و توسط ده ها شرکت معتبر در جهان، تولید و عرضه می‌گردد.

 

میزان قلیایی بودن و املاح فلزات قلیایی آن در حد مجاز است و اکثر شرکت ها، گواهینامه های معتبر جهانی نظیر FDA، NFS و ... را برای محصول خود اخذ کرده اند.

 

آنچه در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اطلاع رسانی دقیق و علمی این محصول همراه با فرهنگ سازی جهت بالا بردن سطح کیفیت زندگی در جامعه است.


 

مطالب مرتبط:

 اگر می خواهید دستگاه تصفیه آب بخرید

7 بیماری ناشی از آب آلوده

هشدار درباره بطری‌های آب معدنی

چرا پس از زلزله آب‌ها آلوده می‌شوند؟

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین