سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

واسطه ای با 4000 متقاضی ازدواج

عصر یک روز پاییزی قرار ملاقاتی با فردی خیر که وصف حال آن را از چندین نفر شنیده بودیم تنظیم کردیم به در منزل رسیدیم؛ من و همکارم پا به منزل غریبه ...ای می گذاشتیم که هیچ شناختی از وی نداشتیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واسطه ای با 4000 متقاضی ازدواج


 

عصر یک روز پاییزی قرار ملاقاتی با فردی خیر که وصف حال وی را از چندین نفر شنیده بودیم، تنظیم کردیم. پرسان پرسان نشانی منزل وی را پیدا کردیم . من و همکارم پا به منزل غریبه ای می گذاشتیم که هیچ شناختی از وی نداشتیم، وقتی در را باز کردند به داخل رفتیم هوا سرد بود و استرس ما این سردی را تشدید کرده بود؛ ما را به اتاقی راهنمایی کردند ...


 

عصر یک روز پاییزی قرار ملاقاتی با فردی خیر که وصف حال آن را از چندین نفر شنیده بودیم تنظیم کردیم پرسان پرسان نشانی منزل وی را پیدا کردیم. من و همکارم پا به منزل غریبه ای می گذاشتیم که هیچ شناختی از وی نداشتیم، درب منزل باز شد به داخل رفتیم هوا سرد بود و استرس ما این سردی را تشدید کرده بود؛ ما را به اتاقی راهنمایی کردند که در آن با صحنه های گرمی بخشی مواجه شدیم و سردی ما را تبدیل به گرمی غیر قابل وصفی کرد. شاید دلیلش این بود که ما با جمع دوستانه ای مواجه شدیم که تعدادی از خانم های خیر گرد یکدیگر جمع شده و هرکدام مشغول انجام کاری بودند عده ای در حال جمع آوری نذورات و صدقات برخی در حال رسیدگی به امور خانواده های نیازمند و  عده ای در حال تنظیم فرم افراد متقاضی ازدواج و عده ای نیز در حال هماهنگی های تلفنی با خانواده های متقاضیان ازدواج بودند و همه این امور را با چنان اشتیاق غیر قابل وصفی انجام می دادند که گویی برای عزیزان خود در تلاش بودند؛ سخن را با شما دوستان عزیز همین جا کوتاه کرده و از شما دعوت می کنیم به مصاحبه ما با سرکار خانم مهجور همان غریبه دوست داشتنی توجه فرمایید تا بیشتر از کلام خودشان بهرمند شوید:

 

سرکار خانم مهجور در ابتدا از تمام زحمات شما قدر دانی کرده و از اینکه وقت خود را به ما اختصاص داده اید تشکر می کنیم؛

لطفا در ابتدا خود را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید:

 

سرکار خانم ملکه مهجور
به نام خدا و  با سلام
اینجانب ملکه مهجور متولد 1337 دارای دیپلم علوم انسانی و متاهل می باشم.
خانم مهجور عزیز چه عاملی باعث شده است که تمام وقت خود را برای رسیدگی به امور جوانان متقاضی ازدواج بگذارید؟
بنده به عنوان یک زن مسلمان، احساس مسئولیت نسبت به جامعه دارم و این امر سبب شد که از وساطت در امر ازدواج استقبال کنم و علت دیگر این است که در این برهه از زمان مردم شناخت کمتری نسبت به گذشته از یکدیگر دارند و این مراکز امیدبخش و دلگرم کننده برای خانواده ها و جوانان متقاضی ازدواج می باشد.

چه عاملی باعث ایجاد خیریه اهل بیت علیهم السلام شد؟ و چه افرادی مشوق این امر بوده اند که اینگونه در منزل خود را در تمام روز به روی عموم باز گذاشته اید و از فضای منزل خود برای این امر استفاده می نمایید.

خیریه اهل بیت (علیهم السلام) مصداق "هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّی" است. به نوعی می توان گفت این روحیه از پدرم به من ارث رسیده است، ایشان فردی خیر بوده اند (روحشان شاد) و علت تداوم و گستردگی کار همکاری همسر مهربان و فرزندان خوبم می باشد.

در خیریه شما روزانه چه فعالیت هایی انجام می شود و از چه سالی آغاز به کار کرده اید؟

خیریه اهل بیت افتخار دارد که تمام فعالیت های خود را بر مبنای حدیث زیر برنامه ریزی کرده است:

"قال رسول الله (ص): مَنْ اَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِاُمورِ الْمُسْلِمینَ فَلَیْسَ مَنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادى یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ"؛

"هر كس صبح كند و به امور مسلمانان همّت نورزد، از آنان نیست و هر كس فریاد كمک خواهى كسى را بشنود و به كمكش نشتابد، مسلمان نیست."

این خیریه در سال 1386 به طور رسمی آغاز به کار کرد و فعالیت هایی که در آن صورت می گیرد به این شرح است:

تهیه جهیزیه برای مستمندان، کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه درمان، تهیه سبد کالا در ماه مبارک رمضان و عید نوروز، پذیرش نذورات (عقیقه و قربانی و فطریه و کفاره و...) ، جمع آوری وسایل نو و دست دوم و دارو، دادن وام قرض الحسنه، ترویج و تشویق جوانان به سنت حسنه ازدواج، تقریبا هر 3 ماه یک بار نیز بازارچه خیریه (جشن غذا) برگزار می گردد.

 

سبدکالا

 

(نمایی از مواد غذایی بسته بندی شده برای نیازمندان توسط خیرین این خیریه)

 

چه عاملی باعث اعتماد والدین و فرزندانشان شده است که اینگونه راحت و صمیمی به شما و همکارانتان مراجعه می کنند؟

علت اعتماد مردم، امین و رازدار بودن بنده و همکاران در حفاظت اطلاعات ایشان و همچنین موفقیت در معرفی هایی است که منجر به ازدواج های موفق شده اند.

چند فرزند دارید و با حجم بالای کاری چگونه به امور منزل، همسر و فرزندانتان رسیدگی می کنید؟

بنده 4 فرزند پسر دارم که 3 پسرم ازدواج کرده اند و همسرانشان هدایای الهی هستند. من بعد از نماز صبح مشغول به کار خیریه می شوم و از 10 صبح تا 5 بعد از ظهر مراجعات تلفنی ازدواج را پاسخگو هستم (البته با همکاری دوستان) و بعد از آن به امور خانه می پردازم.

از سختی های کار خود برای ما بگویید و بفرمایید چه عواملی باعث ناراحتی شما درکارتان می شود و چه توقعاتی از خانواده ها و مخاطبین خود دارید؟

کار برای رضای خدا لذت بخش می باشد زمانی ناراحت می شوم که توانایی برآوردن خواسته های مردم را نداشته باشم. به همین دلیل از مردم تقاضا دارم که امر ازدواج را آسان تر بگیرند. و توقع داریم اگر وصلتی با معرفی ما صورت گرفت حتما مارا مطلع کنندکه باعث دلگرمی ما بشود.

مطلع هستیم هر از گاهی منزل شما تبدیل به بازارچه خیریه می شود؛ در مورد نحوه برگزاری این بازارچه ها و هدف از برگزاری آن ها برای ما بفرمایید.

بازارچه خیریه اهل بیت 3 ماه یکبار در منزل ما برگزار می گردد و غرفه داران بانوان نیازمند می باشند که سرپرست خانوار و جویای کار هستند و 20% فروش آنها اختصاص به امورخیریه دارد و در این بازارچه انواع پوشاک، غذا، شیرینی جات و ترشی جات و خشکبار و لوازم خانگی وتزئینات ... به فروش می رسد و سود حاصل از آن صرف امور خیریه می شود.

 

 

بازارچه خیریه اهل بیت 3 ماه یکبار در منزل ما برگزار می گردد و غرفه داران بانوان نیازمند می باشند که سرپرست خانوار و جویای کار هستند  و 20% فروش آنها اختصاص به امورخیریه دارد و در این بازارچه انواع پوشاک، غذا، شیرینی جات و ترشی جات و خشکبار و لوازم خانگی وتزئینات ... به فروش می رسد و سود حاصل از آن صرف امور خیریه می شود.

تا به حال چندین وصلت توسط شما اتفاق افتاده است؟ و چندین متقاضی ازدواج در بانک اطلاعاتی شما موجود است؟

اولین معرفی من در سن 20 سالگی اوایل انقلاب بوده است. آماری که اخیرا دریافت کرده ایم 36مورد ازدواج ثبت شده است که این آمار مربوط به کسانی است که ازدواجشان را به ما اعلام کرده اند و یقین داریم کسانی هستند که بعد از معرفی، ازدواجشان صورت گرفته است ولی به ما اطلاع نداده اند. هم اکنون در بانک اطلاعاتی ما حدود 4000 نفر متقاضی ازدواج وجود دارد.

آیا به مراسم عروسی جوانانی که واسطه ی وصلتشان شده اید هم دعوت می شوید؟ اگر پاسختان مثبت است در زمان حضور در این مراسم چه احساس دارید؟

بله، چند موردی را در مراسم حضور داشتم و احساس رضایت و خوشحالی از اینکه لحظات عمرم را بیهوده سپری نکرده ام و من حقیر باعث آشنایی و وصلت دو جوان بوده ام.

آیا بابت وصلت های صورت گرفته هزینه ای هم دریافت می کنید؟ اگر نه چطور از پس مخارج خیریه بر می آیید؟

خیر، بابت معرفی جوانان به خانواده ها تاکنون ریالی دریافت نکرده ام. هزینه های ما از درآمد بازارچه خیریه

 و خیرات مردمی بدست می آید.

از آنجایی که شما از واسطین فعال ما هستید؛ طرح همسان گزینی و تشکیل شبکه واسطین را چگونه ارزیابی می کنید؟ و آینده طرح از منظر شما چگونه است؟

شناخت بیشتر واسطین و ارتباط صمیمی آنها با هم بسیار می تواند در ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مردم موثر باشد، با توکل به خدا طرح باید تکمیل و به مرحله نهایی برسد، چون واسطین ازدواج باعث امیدبخشی و آرامش برای خانواده ها می باشند.

بهترین خاطره ای که از امور خیر در این دوران داشته اید چه بوده است؟

بهترین و شیرین ترین لحظه زمانی است که وصلت دو جوان توسط معرفی بنده و همکاران خوبم صورت گرفته باشد. خاطره شیرینی که از این امر دارم: مادری بود که برای پیدا کردن همسر مناسب برای پسرش بسیار حساس و سختگیر بود زیرا همسرش را در جوانی از دست داده و فرزندان را بدون پدر، بزرگ کرده بود و 4 سال در تلاش بود و در نهایت موردی به ایشان معرفی شد که ازدواج صورت گرفت و بسیار راضی هستند

در انتها از شما خواهشمندیم چنانچه نکته قابل توجهی برای جوانان و خانواده هایشان دارید بفرمایید.

توصیه ای که به خانواده ها دارم این است که با حوصله ی زیاد به امر تحقیق و پرس و جوی دقیق بپردازند، مشاوره ی قبل از ازدواج بروند، رفت و آمد همراه با خانواده دو طرف داشته باشند به حدی که به گناه نیافتند. و بعد از ازدواج نیز از خطاهای یکدیگر چشم پوشی کنند، بزرگترها گذشت داشته باشند و از چشم هم چشمی پرهیز کنند تا ان شاءالله باعث خوشبختی زوجین و رضایت خانواده هایشان گردد.

 

توصیه ای که به خانواده ها دارم این است که با حوصله ی زیاد به امر تحقیق و پرس و جوی دقیق بپردازند، مشاوره ی قبل از ازدواج بروند، رفت و آمد همراه با خانواده دو طرف داشته باشند به حدی که به گناه نیافتند. و بعد از ازدواج نیز از خطاهای یکدیگر چشم پوشی کنند، بزرگترها گذشت داشته باشند و از چشم هم چشمی پرهیز کنند تا ان شاءالله باعث خوشبختی زوجین و رضایت خانواده هایشان گردد.
در آخر از دوستان و همکاران خوبم که مرا درامر ازدواج یاری می کنند صمیمانه قدردانی و تشکر می نمایم.

 


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین