تبیان، دستیار زندگی
می دانیم که همه ی پیروان ادیان الهی خداوند را عبادت می کنند . یکی ار مکان هایی که برای عبادت مناسب است معابد دینی است. شیعیان مسلمان به مسجد می روند، مسیحیان به کلیسا می روند، کلیمی ها به کنیسه می روند و بالاخره زرتشتیان به آدریان یا آتشکده می روند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده ی برگزیده فرهنگی - اجتماعی

نهمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده ی برگزیده فرهنگی - اجتماعی نهمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

نهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. همچون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده:  بررسی و مقایسه دو پایگاه دینی به نام مسجد مسلمان شیعیان و معبد دینی زرتشتیان

نام ارایه دهندگان: شقایق کاکاوند - ساغر بیطرفان

زمینه و نوع پروژه:  فرهنگی، اجتماعی - تحقیقاتی

درجه سختی: دشوار

می دانیم که همه ی پیروان ادیان الهی خداوند را عبادت می کنند. یکی ار مکان هایی که برای عبادت مناسب است معابد دینی است. شیعیان مسلمان به مسجد می روند، مسیحیان به کلیسا می روند، کلیمی ها به کنیسه می روند و بالاخره زرتشتیان به آدریان یا آتشکده می روند. در این تحقیق پژوهشگران جوان قصد دارند دو معبد دینی به نام های مسجد و آتشکده را از بعد کارکردی با یکدیگر مقایسه کنند.

مسجد علاوه بر این که مکانی است برای عبادت خداوند جایی است که در آن می توان مباحثات علمی نیز انجام داد اولین مسجدی که به فرمان پیامبر اسلام (ص) ساخته شد مکانی برای فعالیت های علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و هم چنین مکانی برای رسیدگی به فقرا بود. یکی از مهم ترین بخش های درون مسجد محراب آن است. محراب جایی است که امام جماعت در آن رو به قبله می ایستد و سایر افراد در پشت ایشان اقتدا می نمایند. افراد گروه یکتا قصد دارند محراب مسجد را با محراب آتشکده ی زرتشتیان که آتشگاه نامیده می شود مقایسه کنند.

ایده ی برگزیده فرهنگی - اجتماعی نهمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

یکی از مهم ترین آثار برجای مانده از دوره ساسانیان «آتشکده ها» هستند که محل عبادت و نیایش زرتشیان به شمار می آیند. آتشکده ها محل نگهداری آتش مقدس بود، مردم از آن جا به عنوان امانت سرا استفاده می کردند. از آن جا که موبدان مورد احترام و اعتماد مردم بودند، مردم اموال خود را به آن ها می سپردند و موبدان این امانات را در مکان هایی که در زیر آتشکده ها برای این منظور و به قصد حفاظت از دید دزدان تعبیه شده بود نگهداری می کردند. در واقع این بناها مکانی مقدس برای نگهداری آتش مقدس و انجام مراسم مذهبی زرتشتیان است. در آتشگاه موبد بزرگ هر روز آتش را که یک سمبل مقدس است روشن می کند و سپس نمازگزاران زرتشتی وارد عبادتگاه شده و به نیایش می پردازند.

این پروژه توسط دانش آموزان مدرسه فیاض بخش انجام شده است.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

ایده های برگزیده علوم اجتماعی هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده ادبیات هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

فعالیت های دانش آموزان

مهارت های پژوهش

مهارت های فنی

ویترین وسایل مورد نیاز

پروژه های دانش آموزی

انتخاب موضوع

برترین های مسابقات نهمین جشنواره

برترین های سمینارهای علمی نهمین جشنواره

برترین های غرفه های نهمین جشنواره