تبیان، دستیار زندگی
داستان از اونجایی شروع شد که پسر 17 ساله، یکی از آشنایان که در کشور دیگری زندگی می کنند، مرتکب جرمی شد، دادگاه به جای زندان، جریمه مالی، هتک حرمت، کوباندن شخصیت و ... او را محکوم به خواندن کتاب تاریخ آن کشور کرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب عشقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنان بد حجاب را مجازات کنید!


داستان از اونجایی شروع شد که پسر 17 ساله، یکی از آشنایان که در کشور دیگری زندگی می کند، مرتکب جرمی شد، دادگاه به جای زندان، جریمه مالی، هتک حرمت، کوباندن شخصیت و ... او را محکوم به خواندن کتاب تاریخ آن کشور کرد و شرط تبرئه او، گرفتن نمره قبولی در آزمون کتبی و شفاهی آن کتاب بود.

زنان بدحجاب

همانطور که می دانید حجاب در تمام ادیان، اعتقادات ، ملل و سرزمین های مختلف از دیرباز برقرار بوده و هست، و تنها تفاوت آنها با همدیگر، تفاوت در مقدار و کمیت آن است، حجاب به معنای «پوشاندن بدن زن در برابر نامحرم» از دستورات بزرگان دین و رهبران جامعه می باشد، چرا که پوشش و عفاف از آن جهت که امری فطری و برای حیات اجتماعی انسان، ضروری است، در ادیان و مذاهب الهی دارای جایگاه خاصی است. همه ادیان آسمانی، حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده‏اند و جامعه بشری را به سوی آن فراخوانده‏اند؛ زیرا حیا و لزوم پوشش به طور طبیعی در نهاد زنان به ودیعت نهاده شده و احکام و دستورهای ادیان الاهی هماهنگ و همسو با فطرت انسانی تشریع شده است.

حال اگر زنی، با این امر به مخالفت بپردازد، چه سرانجام و عقابی خواهد داشت؟ آیا در اعتقادات دیگر ادیان نیز، تخطی از این مهم ، جرم محسوب می شده و مجرم، عقاب می شده؟

مجازات زنان بی حجاب در آیین یهود

ویلیام جیمز دورانت، فیلسوف، تاریخ‌نگار و نویسنده آمریکایی درکتاب معروف "تاریخ تمدن "، به قوم یهود و قانون تلمود می پردازد و می‏نویسد:

" اگر زنی به نقض قانون یهود می‏پرداخت، چنان كه مثلا بی آنكه چیزی بر سر داشت به میان مردم می‏رفت و یا در شارع عام نخ می‏رشت یا با هر سنخی‏ از مردان درد دل می‏كرد یا صدایش آنقدر بلند بود كه چون در خانه‏اش تكلم‏ می‏نمود، همسایگانش می‏توانستند سخنان او را بشنوند ، در آن صورت مرد حق‏ داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد. جلد 12، صفحه 30 "

در کتاب تورات، حتی به نزول عذاب در اثر آرایش دختران یهود برای بیگانگان اشاره شده است: «و خداوند می گوید از این جهت که دختران صهیون متکبرند و با گردن افراشته و غمزات چشم، راه می روند و به ناز می خراماند و به پاهای خویش، خلخال ها را به صدا می آورند. بنابراین، خداوند فرق سر دختران صهیون را کل خواهد ساخت و خداوند، عورت ایشان را برهنه خواهد نمود. و در آن روز، خداوند زینت خلخال ها و پیشانی بندها و هلال ها را دور خواهد کرد. و گوشوارها و دستبندها و روبندها و انگشترها و حلقه های بینی را و رداها و شال ها و کیسه ها را. و آینه ها و کتان های نازک و عمامه ها و برقع ها را. و واقع می شود که: به عوض عطریات، عفونت خواهد شد و به عوض کمربند، ریسمان و عوض موهای بافته، کلی و به عوض سینه بند، زنار پلاس و به عوض زیبایی، سوختگی خواهد بود. مردانت به شمشیر و شجاعانت در جنگ خواهند افتاد. و دروازه های وی ناله و ماتم خواهند کرد و او خراب شده، بر زمین خواهد نشست. (تورات، اشعیاء نبی، باب سوم، فقره 10-8)

گشت ارشاد و دختران بدحجاب... موافقان و مخالفان... برخورد قهری و یا ...نگاه مردم، اعتراضات و یا ...شاید نمی دانند...

حجاب سخت زنان در ایران باستان

در جلد اول " تاریخ تمدن " صفحه 552 راجع به ایرانیان قدیم می‏گوید :زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند كه جز در تخت روان‏ روپوش دارد از خانه بیرون بیایند ، و هرگز به آنان اجازه داده نمی‏شد كه‏ آشكارا با مردان رفت و آمد كنند . زنان شوهردار حق نداشتند، هیچ مردی را، ولو پدر با برادرشان باشد ببینند . در نقش هائی كه از ایران باستان بر جای‏ مانده هیچ صورت زن دیده نمی‏شود و نامی از ایشان به نظر نمی‏رسد . . . "

چنانكه ملاحظه می‏فرمائید حجاب سخت و شدیدی در ایران باستان حكمفرما بوده ، حتی پدران و برادران نسبت به زن شوهردار نامحرم شمرده می‏شده‏اند .

در آیین مسیح چطور؟

آیا تا به حال به حجاب راهبه های کلیسا دقت کرده اید؟ شاید حجابی سخت تر از زنان مسلمان دارند، عکسهای تاریخی و مجسمه های حضرت مریم را دیده اید؟ آیا تمامی آنها با حجاب نیستند؟

ویل دورانت در كتاب تاریخ تمدن ص 698 می‌گوید:"در عصر مسیحیان‌، زن‌ها در محافل مذهبى پذیرفته می‌شدند... و حضورشان در مراسم عبادت بدون حجاب ممنوع بود... زنان مسیحى همچنین می‌بایستى از استعمال وسایل بَزك و جواهر و... خوددارى می‌كردند...".

ویل دورانت در ج 1، ص 336 می‌نویسد: "بالاتر از سرزمین ارمنیان و در كنار دریاى سیاه‌، سكاها بیابان‌گردى می‌كردند و زنان خود را سخت در پرده نگاه می‌داشتند."

و اما امروز...

گشت ارشاد و دختران بدحجاب... موافقان و مخالفان... برخورد قهری و یا ...نگاه مردم، اعتراضات و یا ...شاید نمی دانند...

داستان از اونجایی شروع شد که پسر 17 ساله، یکی از آشنایان که در کشور دیگری زندگی می کند، مرتکب جرمی شد، دادگاه به جای زندان، جریمه مالی، هتک حرمت، کوباندن شخصیت و ... او را محکوم به خواندن کتاب تاریخ آن کشور کرد و شرط تبرئه او، گرفتن نمره قبولی در آزمون کتبی و شفاهی آن کتاب بود.

ای کاش ما هم به جای خیلی از کارهای درست یا غلط، ابتدا روی اصول اعتقادات پافشاری می کردیم و سپس روی فروع و احکام دین، و بعد از آن در قدم بعد، خواندن کتاب هایی در مبحث حجاب، مانند کتاب مسئله حجاب شهید مطهری ، جلسات مشاوره و پرسش و پاسخ مذهبی و... را مجازات زنان بدحجاب قرار می دادیم و خانه را از پای بست، آباد می ساختیم، شاید نمی دانند...

 زینب عشقی

بخش زیبایی تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.