تبیان، دستیار زندگی
اگر نام سردار قاسم سلیمانی تا مدتی قبل تنها به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران برایمان آشنا بود اما حالا او به فردی تبدیل شده است که رسانه های جهان از او به عنوان ژنرال سلیمانی یاد می کنند و دیگر نه برای ایرانیان، که برای کل جهان چهره ای شناخته شده
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درخشش سردار سلیمانی در رسانه های خارجی


اگر نام سردار قاسم سلیمانی تا مدتی قبل تنها به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران برایمان آشنا بود اما حالا او به چهره ای تبدیل شده است که رسانه های جهان از او به عنوان "ژنرال سلیمانی" یاد می کنند و دیگر نه برای ایرانیان، که برای کل جهان چهره ای شناخته شده و قدرتمند است.

درخشش سردار سلیمانی در رسانه های خارجی

این روزها سردار سلیمانی به چهره ای تبدیل شده است که نه تنها نامش در رسانه های رسمی داخلی و خارجی به چشم می خورد بلکه در فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی هم موجی از ابراز علاقه و احترام به وی دیده می شود. شاید به توان گفت او تنها شخصیتی است که در بین تمام گروه های فکری و جناحی به چهره ای دوست داشتنی و مورد توجه تبدیل شده است.

ابراز علاقه به سردار سلیمانی موضوعی نیست که محدود به داخل کشور باشد و حتی می شود گفت محبوبیت او در بین کاربران شبکه های اجتماعی ابتدا از میان کاربران غیر ایرانی به ویژه کاربران کرد زبان و عراقی شروع شد. پیام های بسیاری با موضوع ابراز علاقه و احترام نسبت به وی در میان کاربران خارجی دیده می شود و کاربران داخلی هم سردار سلیمانی را به عنوان شخصیتی ایرانی که توانمندی های زیادی دارد باعث افتخار خود می دانند.

محبوبیت ژنرال ایرانی

تا به حال نشریات و رسانه های بسیاری از جمله الیوم السابع از کشور مصر، ساندی تایمز از انگلیس، وال‌استریت ژورنال و نیویورک تایمز از آمریکا و .... از او به عنوان شخصی قدرتمند یاد کرده اند که نقشی تأثیر گذار در تحولات منطقه داشته است.

در تمام تحلیل هایی که در این نشریات آمده است مشخصه اصلی سردار سلیمانی قدرتمندی و پیروزی است. هر کدام از این رسانه ها حتی اگر با موضعی مخالف با حضور وی وارد شده باشند اما در این نکته که وی شخصیتی قدرتمند است اتفاق نظر دارند. چندی پیش روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به این نکته که تمام مقامات مهم عراقی سلیمانی را به شکل یک فرشته می‌بینند و با او رایزنی دارند در مورد قاسم سلیمانی گفته بود: «حتی کسانی که سلیمانی را دوست ندارند، او را فردی باهوش می‌دانند. بسیاری از مقامات آمریکا که این چند ساله را صرف متوقف کردن کار افراد وفادار به سلیمانی کرده‌اند، می‌گویند مایل هستند او را ببینند و معتقدند که مبهوت کارهای او شده‌اند». و این تأییدی است بر اذعان قدرتمند بودن سردار سلیمانی در رسانه های خارجی.

هفته نامه نیوزویک در تازه ترین شماره خود با انتشار عکسی از سردار سلیمانی بر روی جلد و با تیتر: « ابتدا با آمریکا جنگید، الان در حال له کردن داعش است». به توانمندی ها و قدرت تأثیر گذار وی در منطقه اشاره می کند

چندی قبل انتشار عکسی از سردار سلیمانی در فضای مجازی و پخش این تصویر در رسانه های داخلی واکنش های زیادی را به همراه داشت. با پخش این تصویر خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: «تلویزیون ایران یک عکس کمیاب از فرمانده نیروهای ویژه قدس را در عراق منتشر کرد که به صورت گسترده‌ای در اینترنت پخش شد تا به راز و رمز یکی از قدرتمندترین مردان منطقه اشاره‌ای کرده باشد».

واکنش ها به انتشار این عکس تنها محدود به رسانه های رسمی نشد بلکه در شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر و فیس بوک این عکس بارها از طرف گروه های مختلف به ویژه کاربران کرد زبان به اشتراک گذاشته شد و به یکی از پر بحث ترین موضوعات در فضای مجازی تبدیل شد. تصویری که بسیاری از کاربران با دیدن آن سردار سلیمانی را فردی قدرتمند در امنیت منطقه خطاب کردند و تقریبا محتوای تمام پیام ها ابراز علاقه و آرزوی موفقیت برای سردار ایرانی بود.

درخشش سردار سلیمانی در رسانه های خارجی

روایت رسانه ها از سردار سلیمانی

نشریه الیوم السابع در گزارشی درباره سردار قاسم سلیمانی آورده است: «رسانه ها تصاویر جدیدی از قاسم سلیمانی از فرماندهان نیروی قدس منتشر کرده اند. قاسم سلیمانی نقش مشورتی برجسته ای در حمایت از نیروهای مردمی در عراق ضد داعش دارد. سلیمانی از احترام ویژه ای نزد نیروهای مردمی در عراق و حتی دشمنانش به سبب شخصیت و عملکردش برخوردار است. عراقی ها وی را مردی باهوش و شخصیتی استراتژیک و فهیم و شخصیتی جذاب و با جرأت می دانند».

ردپای پرداختن به حضور قدرتمند سردار سلیمانی در منطقه تقریبا از دو سال پیش در نشریات و رسانه های داخلی به چشم میخورد که از جمله می توان به نشریه آسمان اشاره کرد که با انتشار عکسی از سردار سلیمانی با عنوان "ژنرال قاسمی" به این موضوع می پردازد و یا همشهری جوان که تحت عنوان پرونده ویژه و عکسی از سردار سلیمانی بر روی جلد، با عنوان "راز فرمانده" این موضوع را بررسی می کند که چرا قاسم سلیمانی بین جوانها اینقدر محبوب است؟

درخشش سردار سلیمانی در رسانه های خارجی

حالا همان عکس فرمانده محبوب که زمانی موضوع ویژه در رسانه های داخلی بود به عنوان یک موضوع مهم و قابل توجه در نشریات خارجی دیده می شود و به عنوان عکس روی جلد یکی از معتبرترین نشریات آمریکایی به چشم میخورد؛ نشریه ای که به زبان های مختلفی چاپ می شود، شعبه مرکزی آن در نیویورک است و دارای 17 شعبه در آمریکا و جهان می باشد.

هفته نامه نیوزویک در تازه ترین شماره خود با انتشار عکسی از سردار سلیمانی بر روی جلد و با تیتر: « ابتدا با آمریکا جنگید، الان در حال له کردن داعش است». به توانمندی ها و قدرت تأثیر گذار وی در منطقه اشاره می کند و در بخش هایی از تحلیل خود می گوید: «ایرانیان نابغه نظامی خود، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را به عراق فرستادند. کسی که بسیاری از رهبران نظامی دنیا او را به عنوان یک فرمانده عالی و بسیار تاثیرگذار می شناسند. سلیمانی که معمولا چهره ای پنهان است، ماه سپتامبر گذشته اجازه داد تصاویری از او، که به وضوح نشان می داد در جنگ آمرلی حضور داشته، منتشر شود. اقدامی که یک پیام آشکار به غرب بود تا بدانند که ایران در عراق بطور جدی حضور دارد. او بسیار باهوش و مرد کارکشته جنگ است و بخوبی از پس آن بر می آید....».

اولین عکسی که از سردار سلیمانی در کنار نیروهای کرد منتشر شد، بازتاب های بسیاری را به همراه داشت. جریانی که ظاهرا نگرانی رسانه های خارجی را در پی داشته و آنها را وادار به پرداختن به این موضوع کرده است

رسانه ها چه از نوع رسمی و معتبر آن مانند خبرگزاری ها و چه از نوع غیر رسمی مانند شبکه های اجتماعی به عنوان قدرتمندترین ابزارها برای انتقال پیام و رسیدن به هدف هستند. رسانه ها در دنیای امروز نقش تأثیر گذاری را در روند اتفاقات در حال وقوع دارند و شبکه های اجتماعی در این میان نقشی پررنگ را ایفا می کنند که با در دسترس بودن و امکان انتشار سریع اطلاعات به سرعت پیامی را به موضوعی تبدیل می کنند که در مرکز توجهات قرار دارد. عکس ها در شبکه های اجتماعی به عنوان یک منبع مهم برای جریان سازی خبری هستند، جریانی که توجه خیلی از ذهن ها را به خود معطوف می کند، مانند اولین عکسی که از سردار سلیمانی در کنار نیروهای کرد منتشر شد و بازتاب های بسیاری را به همراه داشت. جریانی که توجه رسانه های خارجی را در پی داشته و آنها را وادار به پرداختن به این موضوع کرده است.

زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان


مطالب مرتبط:

بیماری رهبری،شیطنت رسانه های غربی و چند نکته

روحانی در رسانه های خارجی