وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در یک ماه اخیر قیمت مرغ و گوشت قرمز افزایش یافته است. بعد از مدت ها تثبیت قیمت، مرغ نیز گران شد و از 5 هزار تومان به حدود 6 هزار و 200 تومان رسید. رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور در این باره گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ نسبت به ماه قبل 1200 توما
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرغ 3200، گوشت قرمز 30 هزار تومان!


در یک ماه اخیر قیمت مرغ و گوشت قرمز افزایش یافته است. بعد از مدت ها تثبیت قیمت، مرغ نیز گران شد و از 5 هزار تومان به حدود 6 هزار و 200 تومان رسید. رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور در این باره گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ نسبت به ماه قبل 1200 تومان افزایش یافته و اکنون میانگین قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در مغازه‌های سطح شهر بین 5500 تا 6200 تومان است.

مرغ و گوشت

محمد یوسفی با بیان این‌که از امروز قیمت گوشت مرغ در میادین میوه و تره‌بار افزایش می‌یابد، اظهار کرد: قاعدتا قیمت مرغ در غرفه‌ها و میادین میوه و تره بار باید گران تر از میدان بهمن باشد که آخرین قیمت در میادین حدود 5420 بود که از امروز به احتمال زیاد به 5800 تا 5900 تومان افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ زنده 4000 تا 4200 تومان فروخته می‌شود، اظهار کرد: هر کیلوگرم گوشت مرغ در میدان بهمن نیز به 5600 تا 5700 تومان افزایش یافته است.

یوسفی با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام همچنان گوشت مرغ می‌خرد، درباره افزایش قیمت مرغ یادآور شد: با توجه به این‌که شرکت پشتیبانی امور دام توزیع مرغ‌های منجمد خود را کاهش داده و شروع به خرید مرغ از مرغداران کرد، قیمت مرغ زنده که به کمتر از 3000 تومان رسیده بود به 4200 تومان افزایش یافت.

وی با بیان اینکه قیمت گوشت مرغ در مقایسه با ماه قبل 1200 تومان افزایش یافت، بیان کرد: در عین حال تولید در حال کاهش است چون واحد‌های مرغ مادر با زیان‌هایی که روبرویشان بود، تولید خود را کاهش دادند.

همچنین رئیس اتحادیه پرنده و ماهی استان تهران با بیان اینکه قیمت مرغ در مراکز خرده‌فروشی به 6200 تومان رسیده است، گفت: قیمت ماهی نیز افزایشی نداشته و هم اکنون بهای هرکیلوگرم ماهی آزاد 7000 تومان است.

مهدی یوسف‌خانی با بیان اینکه قیمت مرغ طی 8 روز اخیر حدود 800 تومان افزایش یافته است، اظهار داشت: درحال حاضر قیمت این کالا در مراکز خرده‌فروشی 6200 تومان و د میدان بهمن 5700 تومان است.

متاسفانه مشکل صنعت پرورش دام کشور این است که هیچ کس سر جای خودش نیست و کسانی که بازار را در دست گرفته اند چند دسته هستند که با قیمت گوشت بازی می کنند

وی در مورد قیمت ماهی نیز با اشاره به اینکه الان زمان صید ماهی است و عمده صید در شمال و جنوب کشور در 6 ماهه دوم سال اتفاق می‌افتد، گفت: البته قیمت ماهی افزایشی نداشته است و هم اکنون میانگین قیمت هر کیلوگم ماهی قزل آلا 14 هزار تومان، شیر جنوب 25 هزار تومان، کپور 14 هزار و 500 تومان، تیلاپیا 25 هزار تومان، ماهی آزاد 7000 تومان و حلوای سیاه 18 هزار و 500 تومان است.

گوساله، 30 هزار تومان

غیر از مرغ، گوشت قرمز نیز گران شد تا جایی که قیمت گوساله به 30 هزار تومان رسید. سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه دامداران درباره افزایش قیمت گوشت گوساله به 30 هزار تومان اظهار کرد: قیمتی که دامداران به فروش می رسانند بسیار پایین تر از قیمت بازار است و چیزی در حدود 20هزار تومان می باشد.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از دامداران در فروش دام خود دچار مشکل هستند و سود اصلی در فروش گوشت به سودجویان و واسطه ها می رسد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان این مطلب که در حال حاضر سود دامداران از فروش گوشت زیر 10 درصد است به نسیم خاطر نشان کرد: دامداران با تحمل چندین ماه سختی در تولید گوشت تنها 10 درصد سود از فروش گوشت می برند که این مسئله سود سرمایه گذاری در صنعت گوشت کشور را به پایین ترین حد خود می رساند.

سلطانی گرانی گوشت را تصمیم اتحادیه گوشت دانست و بیان کرد: این تصمیم از سوی اتحادیه اتخاذ شده است و با وجود کاهش تقاضا شرایطی فراهم شده است که کسانی که تنها دو ماه درگیر آماده سازی گوشت هستند بیشترین سود را در این خصوص می برند.

وی ادامه داد: متاسفانه مشکل صنعت پرورش دام کشور این است که هیچ کس سر جای خودش نیست و کسانی که بازار را در دست گرفته اند چند دسته هستند که با قیمت گوشت بازی می کنند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ادامه داد: عده ای سودشان در واردات است، به همین دلیل از واردات حمایت می کنند، عده ای دیگر سودشان در صادرات است که روی این مسئله پافشاری می کنند و دامدار بیچاره هیچ گاه سود واقعی خود را نمی‌برد.

با توجه به این‌که شرکت پشتیبانی امور دام توزیع مرغ‌های منجمد خود را کاهش داده و شروع به خرید مرغ از مرغداران کرد، قیمت مرغ زنده که به کمتر از 3000 تومان رسیده بود به 4200 تومان افزایش یافت

سلطانی با انتقاد از منحل شدن شرکت های تعاونی گوشت در کشور تصریح کرد: در گذشته شرکت هایی مانند شرکت سهامی گوشت ایران وجود داشتند که وظیفه توزیع و تنطیم بازار داخل را برعهده داشتند و دام را هم به موقع از دامدار می‌خریدند اما امروز این شرکت ها به راحتی منحل شد و مدیریت واحدی بر بازار حاکم نیست.در حال حاضر اتحادیه دامداران در همه استان های کشور تعاونی دارد و به راحتی می توانند تنظیم بازار گوشت را بر عهده بگیرند اما عده ای این اجازه را به آن ها نمی دهند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با انتقاد از مسکوت ماندن طرح واگذاری شرکت پشتیبانی امور دام به دامداران به نسیم خاطرنشان کرد: ما در دولت دهم تلاش کردیم که این شرکت به بخش خصوصی تعاونی واگذار شود که سود و زیان آن به عده ای محدود نرسد، اما دولت یازدهم این طرح را رها کرده است.

سلطانی گفت: مصوبه دولت یازدهم در خصوص هماهنگی بخش کشاورزی کشور و واگذاری شرکت پشتیبانی امور دام تنها در شرایطی حکم فرما خواهد بود که این شرکت ها به بخش تعاونی واگذار نشده باشد اما متاسفانه توجهی به این قسمت از قانون نمی شود.براساس مصوبه دولت قبل شرکت پشتیبانی امور دام یا به صورت 15 ساله و پیمانی و یا 20 ساله باید به شرکت های تعاونی واگذار می شد که دولت توجهی به این مسئله نمی کند و سرنوشت این مصوبه دولت قبل نامعلوم است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا، مهر و نسیم

مطالب مرتبط:

اجرای زیرپوستی فاز دوم گرانی‌ها!

موج گرانی‌ها در راه است؟

وام مسکن عامل گرانی خانه؟!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین