تبیان، دستیار زندگی
وجود داروهای قاچاق، علاوه بر تهدید اقتصاد کشور، باعث شده تا سلامت مصرف کنندگان این قبیل داروها نیز به مخاطره بیافتد. این در حالی است که جوانان و زنان جامعه، بیش از دیگران در معرض تهدید این قبیل داروهای قاچاق و تقلبی است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قاچاق دارو در خواربار فروشی ها!

وجود داروهای قاچاق، علاوه بر تهدید اقتصاد کشور، باعث شده تا سلامت مصرف کنندگان این قبیل داروها نیز به مخاطره بیافتد. این در حالی است که جوانان و زنان جامعه، بیش از دیگران در معرض تهدید این قبیل داروهای قاچاق و تقلبی است.

فرآوری :طاهره رشیدی-بخش اجتماعی تبیان
قاچاق دارو

گرایش طیفی از جوانان جامعه به حضور در باشگاه های بدن سازی، بعضا باعث می شود به سمت مصرف داروهای نیروزا کشیده شوند که به شدت سلامت آنها را تهدید می کند. همچنین، گروهی دیگر از افرادجوان و زنان هستند که از داروهای جنسی، لاغری و زیبایی استفاده می کنند، بدون اینکه متوجه عوارض ناگوار آن باشند. از همین رو، بازار داروهای قاچاق و تقلبی در کشور، با توجه به این شرایط از رونق بالایی برای سوءاستفاده کنندگان و قاچاقچیان دارو برخوردار است که متاسفانه علاوه بر اینکه اقتصاد حوزه سلامت را تهدید می کند، سلامت استفاده‌کنندگان از این قبیل داروهای قاچاق و تقلبی نیز به شدت در خطر است.

وضعیت داروهای قاچاق و تقلبی

بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، سالانه حدود 200 هزار نفر در دنیا قربانی مصرف داروهای تقلبی و قاچاق می شوند. همچنین، بر اساس اعلام این سازمان حدود 25 درصد از داروهای عرضه شده در بازار مصرف جهان تقلبی هستند که این موضوع نگرانی جدی جامعه جهانی را برانگیخته است.

معضل داروهای تقلبی جهانی است و هیچ کشوری از تبعات این مشکل در امان نیست، با این حال در کشورهای توسعه یافته این موضوع بسیار جدی گرفته شده اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته این معضل همچنان در اولویت های نخست دست اندرکاران مربوطه برای پیگیری و برخورد نیست.

بررسی ها نشان می دهد پاکستان، چین و هندوستان بزرگترین تولید و توزیع کنندگان داروهای تقلبی در جهان هستند حال آنکه بیشترین داروی قاچاق و تقلبی، از پاکستان و عراق به ایران وارد می شود. هم اکنون ترکیه، امارات متحده عربی، پاکستان، سوریه و عراق از مهمترین مبادی ترانزیت داروهای تقلبی و قاچاق هستند.

انواع داروهای سقط جنین جزء پرطرفدارترین داروهای قاچاق هستند که این داروها در 3 نوع اروپایی، هندی و پاکستانی به فروش می‌رسند.

بر اساس گزارش پلیس فتا، در حال حاضر بیش از هزار سایت اینترنتی در زمینه پخش و توزیع داروهای تقلبی در جهان شناسایی شده اند. از آنجا که یکی از مهمترین مبادی فروش و توزیع داروهای قاچاق و تقلبی، شبکه های اینترنتی هستند پیش بینی می شود در صورت کم توجهی دست اندرکاران مربوطه نسبت به این موضوع در آینده نه چندان دور فروش داروهای تقلبی و قاچاق از طریق اینترنت دامنگیر ایران نیز شود.

داروی قاچاق در خواربارفروشی ها

دکتر فاطمه عبدل آبادی مدیر نظارت بر امور دارو و موادمخدر ، با اشاره به بازدیدهای مشترک معاونت غذا و دارو و پلیس مواد مخدر از چندین واحد خواروبارفروشی سطح  شهر بجنورد، از کشف چندین قلم داروی مخدر و همچنین داروی غیر مجاز و تاریخ گذشته خبر داده است.

مصرف داروهای قاچاق بر سیستم عصبی بدن تاثیر منفی دارد و باعث بیماری های جبران ناپذیری می شود. بعضی داروهای قاچاق بسیار سریع و بطور کامل درد بیمار را تسکین می دهد. این ممکن است حرف اول وآخر بعضی بیماران مصرف کننده یا حتی پزشکان تجویز کننده این دارو ها باشد اما واقعیت این است که ممکن است در ساخت آن مقدار زیادتری از دارو بکار رفته باشد یا داروی مشابه قوی تری در آن استفاده شده باشد که عوارض بیشتری نیز دارد و بنابراین پس از مدتی عوارض آن گریبانگیر فرد می شود.

در خصوص داروهای مسکن، خطر استفاده از ترکیبات خاصی وجود دارد که با اثر بر سیستم عصبی می تواند وابستگی فرد را پس از مصرف داروها به دنبال داشته باشد.این تاثیر معجزه آسای بعضی دارو ها می تواند ظاهری زیبا با اثردرمانی فوری وموثر داشته باشد آما آسیب های بعدی بر سلامت انسان ونیز خطر اعتیاد به آن نباید ازنظر دور باشد.

اما علاوه بر خواربار فروشی ها ناصرخسرو سالهاست که معدن داروهای نایاب و کمیاب است. داروهای قاچاقی که چه تاریخ مصرفش گذشته باشد و چه نباشد به راحتی در این خیابان پیدا می‌شود. اما همین که نام دارو را درست بدانی و نشان بدهی که از دارو سر در می‌آوری می‌توانی بر سر قیمت دارو چانه بزنی.

این روزها تنوع داروهایی که دارو فروشان در خفا می فروشند بیشتر شده و اکنون داروهایی همچون زوبیون، فیفول و کلسیم برای خانم‌های باردار، میزوپرستول و پروستادین برای سقط جنین و پلاویکس برای عمل قلب باز در سبد دارویی دلالان قرار گرفته و به اشکال مختلف درمعرض فروش قرار گرفته است.

واکسن تقلبی آنفلوانزای خوکی نیز در این سبد غیرقانونی فروش قرار داشت و حتی برخی از خریداران ساده لوح نیز طعمه این شکار می شدند.

انواع داروهای سقط جنین جزء پرطرفدارترین داروهای قاچاق هستند که این داروها در 3 نوع اروپایی، هندی و پاکستانی به فروش می‌رسند.

قیمت های شکننده

داروهایی که این روزها در ناصر خسرو از سوی دلالانی که تحت پوش جوراب فروش ، آدامس فروش و ... به مردم عرضه می شود در ابتدا قیمتی واحد میان فروشندگان دارد که بعد از چک و چانه هایی که خریداران با آنها می زنند، قیمت ها می شکند.

هر یک هزار دلار سرمایه گذاری در زمینه داروهای تقلبی 200 تا 450 هزار دلار برای افراد سود دارد، این در حالی است که همین مقدار سرمایه گذاری در زمینه هروئین و تریاک 20 هزار دلار سود دارد.

برای مثال، آمپول‌های سقط جنین که خواهان بیشتری داشت ابتدا به قیمت واحد 18 هزار تومان به متقاضی پیشنهاد می شود و بعد از چانه زنی، 10 هزار تومان نیز به فروش می رسد. آمپولی که مصرفش غیر قانونی و ممنوع است و داروخانه ها عرضه ای برای ان ندارند.

واکسن های تقلبی و جعلی آنفلوانزای نوع A هم از دیگر داروهای پر فروش این روزها در ناصر خسرو است که ابتدا فروشندگان 50 هزار تومان برای هر واکسن طلب می کنند که اگر خریدار بیشتر از یک واکسن بخواهد تا 40 هزار تومان نیز قیمت کاهش می یابد.

قاچاق داروهای تقلبی هم ردیف تجارت اسلحه و کوکائین

قاچاق داروهای تقلبی، هم ردیف تجارت اسلحه و قاچاق کوکائین در سراسر دنیا سودهای میلیاردی دارد و بر‌ اساس بازاری که تبلیغات ماهواره‌ای در کشورمان دارد، ایران یکی از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده داروهای قاچاق و تقلبی است. بطوریکه در سال 91، قاچاق دارو به ایران 75 میلیارد یورو سود‌آوری داشته است. بر اساس گزارشاتی که از دستگیری باندهای دارویی کشور در دست است این‌گونه استنباط می‌شود که گرایش بانوان به خرید و مصرف داروهای تقلبی بیش از قشرهای دیگر جامعه است. از آنجایی که این داروها حول محور چاقی، لاغری و تناسب اندام بازار‌یابی می‌شوند، بیشترین قشری که متأثر از این تبلیغات است قشر جوان و به ویژه زنان جامعه هستند.

دکتر خیرالله غلامی رئیس انجمن داروسازی بالینی گفت: هر یک هزار دلار سرمایه گذاری در زمینه داروهای تقلبی 200 تا 450 هزار دلار برای افراد سود دارد، این در حالی است که همین مقدار سرمایه گذاری در زمینه هروئین و تریاک 20 هزار دلار سود دارد.


منابع : خبرگزاری مهر / خبر انلاین / صراط

این داروی لاغری را بخورید می میرید!

عمیات ناصر خسرو و کشف داروهای تقلبی !

چرا ایرانی ها زیاد دارو مصرف می کنند؟