تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه هشتم آذر 1393 هجری خورشیدی، ششم صفر 1436 هجری قمری و بیست و نهم نوامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشتم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه هشتم آذر 1393 هجری خورشیدی، ششم صفر 1436 هجری قمری و بیست و نهم نوامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

8 آذر 1373

آیت الله شیخ محمدعلی اراکی مجتهد، فقیه معاصر و صاحب آثاری چون مناسک حج، رساله استفتائات و حاشیه بر عروةالوثقی در 100 سالگی درگذشت.

8 آذر 1360

نیروهای ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات بزرگ طریق القدس را با رمز «یا حسین» آغاز کردند، این عملیات با هدف آزاد سازی بستان، قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب، انهدام نیروهای دشمن و رسیدن به مرزهای بین المللی به مرحله اجرا درآمد.

8 آذر 1359

ارتش عراق در پی تخریب بخشی از سد کرخه از منطقه ی شمال غربی اهواز، عقب نشینی کرد.

8 آذر 1357

به دنبال اعتصاب ها و اعتراض های کارکنان پالایشگاه تهران، این پالایشگاه به اشغال ماموران حکومت پهلوی درآمد.

8 آذر 1356

هوشنگ انصاری وزیر امور اقتصادی و دارایی به ریاست شرکت ملی نفت ایران منصوب شد، پیش از او منوچهر اقبال این سمت را برعهده داشت.

8 آذر 1343

آیت الله سیدمحسن طباطبایی حکیم از مراجع تقلید شیعیان عراق در نامه یی به امام خمینی حمایت خود را از مبارزه های ایشان اعلام کرد.

8 آذر 1339

جعفر شریف امامی نخست وزیر وقت ایران در صدر هیاتی راهی افغانستان شد، او به مدت پنج روز در کابل با سران این کشور گفت و گو کرد و قراردادی را در زمینه ی فروش فرآورده های نفتی با آنها به امضا رساند.

8 آذر 1322

محمدرضا پهلوی به همراه علی سهیلی نخست وزیر با فرانکلین روزولت رییس جمهوری آمریکا در محل اقامتگاه وی در تهران دیدار و گفتگو کرد، روزولت برای شرکت در کنفرانس تهران به ایران آمده بود.

8 آذر 1322

محمدرضا پهلوی در جریان دیدار و گفتگو با چرچیل نخست وزیر انگلیس در سفارت این کشور در تهران، از وی خواست تا پدرش را از جزیره ی موریس به نقطه ی دیگری که آب و هوای بهتری داشته باشد، منتقل کند. چرچیل برای شرکت در کنفرانس تهران به ایران آمده بود.

8 آذر 1301

احمدشاه از سفر اروپا بازگشت و وارد بندر بوشهر شد.

8 آذر 1290

دولت روسیه با تعیین یک فرصت 48 ساعته خواستار اخراج مورگان شوستر کارشناس مالی اهل ایالات متحده آمریکا که برای اصلاح مسایل مالی به استخدام دولت ایران درآمده بود، شد.

8 آذر 1285

مظفرالدین شاه قاجار در بستر بیماری و با وخیم شدن وضعیت جسمانی، محمدعلی میرزا ولیعهد را از تبریز به تهران احضار کرد.

تنظیم: هومن بهلولی