تبیان، دستیار زندگی

آنچه باید قبل از لیزر چشم بدانید

در یک دهه‌ی گذشته میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان برای برداشتن عینک، رفع دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات چشم اقدام به جراحی با لیزر یا انواع روش‌های جدیدتر می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید به سراغ عمل لیزر چشم بروید، باید اطلاعاتی در خصوص مراقبت‌های قبل و بعد از عمل داشته باشید. در این مطلب شما را با 10 نکته‌ای که باید قبل از انجام این عمل بدانید، آشنا می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
لیزر چشم ،  عمل لیزیک چشم ،  جراحی چشم ،

1- مراقبت‌های قبل از عمل الزامی است

بهتر است بدانید لازم است یک هفته قبل از عمل لیزر چشم، از آرایش و استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید. بدون شک چشم پزشک این توصیه را به شما خواهد کرد. اما بهتر است بدانید این توصیه ها بسیار جدی است و نادیده گرفتن یا پشت گوش انداختن آنها می تواند برایتان دردسرساز شود.

استفاده از لنزهای تماسی روی شکل قرنیه تاثیر می گذارد و لازم است با خودداری از لنز، فرم قرنیه به حالت طبیعی برگردد. آرایش چشم ها، استفاده از لوسیون ها و همچنین استفاده از عطر و اسپری نیز باید یک هفته قبل از عمل قطع شود تا خطر هر گونه عفونت و مشکل بعد از جراحی به حداقل برسد.

 

2- به توصیه‌های پزشک‌تان عمل کنید

اگر قصد انجام عمل لیزر چشم را دارید، باید بدانید پزشک برای قبل و بعد از عمل، چند قطره چشمی برای شما تجویز خواهد کرد که باید از آنها استفاده کنید. البته قیمت برخی از این قطره ها به دلیل خارجی بودن بالاست و امکان دارد به همین دلیل از خیرشان بگذرید. برای سلامت چشم هایتان لازم است صرفه جویی را کنار بگذارید و به توصیه پزشک تان عمل کنید. آنهم مو به مو!

 

3- بیهوش نمی شوید، خبری از پانسمان نیست

جراحی چشم جزو عمل های سرپایی محسوب می شود، یعنی اینکه شما در طول عمل جراحی بیهوش نمی‌شوید و با چند قطره بی حسی، یک چشم و یا هر دو به طور همزمان بی حس می شوند. در این نوع جراحی، خبری از پانسمان و بخیه نخواهد بود.

لازم است با توجه به صلاحدید پزشک‌تان تا چند ماه بعد از عمل نیز از قطره‌ی چشم استفاده کنید. این کار باعث پیشگیری از هر گونه عفونت چشم شده و روند بهبودی را تسریع می‌بخشد. بهتر است قطره‌ها را با دقت و سر ساعت معین استفاده کنید

 

4- جراحی لیزر چشم، یک جراحی سریع و بدون درد است

جراحی لیزر چشم معمولا حدود 10 تا 15 دقیقه برای هر چشم طول می کشد. در این مدت جراح از یک گیره ی مخصوص به نام «بلفاروستات» برای باز نگه داشتن چشم استفاده می کند.

لیزر برش بسیار کوچکی در قرنیه ایجاد کرده، لایه را بلند و سپس بافت ها را اصلاح می کند.

در نهایت بخش برش داده شده، به حالت اول بازگردانده می شود. این عمل بدون درد و با سرعت بالایی انجام می شود.

 

5- دید شما بلافاصله بعد از جراحی اصلاح می شود

جنبه شگفت‌آور این نوع عمل چشم در این است که بلافاصله بعد از انجام عمل، فرد می تواند بدون نیاز به عینک همه چیز را به طور واضح ببیند.

تجربه دید کامل بدون نیاز به تحمل عینک، برای افراد عینکی تجربه شیرین و فراموش نشدنی خواهد بود.

 

6- اگر نیاز باشد، از دارو استفاده می کنید

پزشک متخصص داروی مسکنی تجویز می کند تا بعد از عمل و در منزل مصرف کنید. احتمالا در همان لحظه به خاطر اثرات بی حسی عمل، نیازی به دارو نخواهید داشت. اما بهتر است به توصیه های پزشک تان با دقت گوش کنید. چون بعد از رفع اثر داروی بی حسی، به این داروها نیاز پیدا خواهید کرد.

طبق دستور پزشک از دارویتان استفاده کنید تا دردی احساس نکنید و راحت بخوابید. خوابیدن و استراحت کافی، بهترین کمک برای بهبودی سریع خواهد بود.

 

تابش نور آفتاب بر چشم

 

7- بعد از جراحی نسبت به نور حساس خواهید شد

بعد از عمل جراحی، محافظت از چشم ها در برابر نور از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید سه روز تا یک هفته بعد از انجام عمل، در طول روز از عینک محافظ و شب‌ها از پدهای چشم استفاده کنید تا از هر گونه آسیب احتمالی قرنیه پیشگیری شود.

البته بنا به توصیه پزشک شاید لازم باشد که برای استحمام و یا رانندگی در روز یا شب نیز از عینک آفتابی استفاده کنید.

 

8- استفاده از قطره بعد از عمل

لازم است با توجه به صلاحدید پزشک تان تا چند ماه بعد از عمل نیز از قطره‌ی چشم استفاده کنید.

این کار باعث پیشگیری از هر گونه عفونت چشم شده و روند بهبودی را تسریع می بخشد. بهتر است قطره‌ها را با دقت و سر ساعت معین استفاده کنید.

 

9- بعد از عمل نیاز به مراجعه و بررسی خواهید داشت

بعد از عمل لازم است پزشک معالجتان شما را ویزیت کرده و در جریان روند بهبودی تان قرار بگیرد. در این صورت اگر خدای نکرده مشکل یا عفونتی وجود داشته باشد، به موقع تشخیص داده می شود. معمولا مراجعات، دو روز بعد از عمل شروع شده و تا چند ماه بعد نیز به طور مرتب و متناسب با نظر پزشک و روند بهبودی تان، ادامه خواهد داشت.

 

10- چند روز مرخصی بگیرید

خوشبختانه عمل با لیزر و تکنیک‌های جدید چشم پزشکی ساده انجام خواهد شد و روند بهبودی بسیار سریع خواهد بود، یعنی سه تا پنج روز طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شود. اما در طول این مدت بخصوص سه روز اول لازم است که سر کار نروید و از رانندگی کردن، شنا و غیره خودداری کنید.

در این مدت شما احساس سوزش کمی در چشم‌ها خواهید داشت و نسبت به نور حساس خواهید بود. بهتر است مرخصی بگیرید و چند روزی استراحت کنید.


مطالب مرتبط:

عمل لیزیک چشم؛ مفید یا مضر؟

اما و اگرهای عمل لیزیک چشم

ممنوعیت عمل جراحی لیزر چشم برای افراد زیر 18 سال

آستیگمات‌ها هم می‌توانند لیزیک کنند

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.