تبیان، دستیار زندگی
با برگزاری چهار دیدار حساس و نفسگیر مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران در حسرت شهرآورد پایتخت به پایان رسید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جام حذفی در حسرت شهرآورد پایتخت


با برگزاری چهار دیدار حساس و نفسگیر مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران در حسرت شهرآورد پایتخت به پایان رسید.


استقلال ذوب آهن

به این ترتیب نفت و پدیده حریف هم در نیمه نهایی شدند و پرسپولیس بعد از برد سخت از گل گهر حریف ذوب آهنی شد که با پیروزی مقابل استقلال جام حذفی را در حسرت شهرآورد پایتخت گذاشت.

شکست استقلال مقابل ذوب‌آهن

تیم فوتبال استقلال مقابل ذوب آهن شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد. تیم فوتبال استقلال در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی در ورزشگاه فولادشهر اصفهان به مصاف ذوب آهن رفت که مسابقه با نتیجه مساوی 2 بر 2 در 90 دقیقه وقت معمولی به پایان رسید تا بازی به وقت اضافه کشیده شود و در وقت‌های اضافه نیز گلی به ثمر نرسید تا ضربات پنالتی تعیین کننده تیم صعود کننده به نیمه نهایی باشد.

پنالتی‌های استقلال: هاشم بیک‌‌زاده( ضربه‌اش را به بیرون زد.)، امید ابراهیمی(  مظاهری توپ را لمس کرد و توپ به تیرک دروازه برخورد کرد و گل نشد)، آرش برهانی( رشید مظاهری توپ را مهار کرد.)

پنالتی‌های ذوب آهن: مهدی رجب‌زاده، کارلوس سانتوز، قاسم دهنوی

به این ترتیب ذوب آهن  در ضربات پنالتی 3 بر صفر و در مجموع  5 بر 2 به پیروزی رسید و استقلال حذف شد.

در دقیقه7 مسابقه جاسم کرار بعد از عبور از سه بازیکن ذوب آهن با یک پاس عمقی آرش برهانی را در محوطه جریمه صاحب موقعیت کرد که برهانی هم با یک ضربه دقیق و فنی گل استقلال را به ثمر رساند. در دقیقه 22 جاسم کرار که ستاره تیمش در نیمه اول بود با یک شوت دقیق از پشت محوطه جریمه گل دوم استقلال را به ثمر رساند. در دقیقه 23 توپ ارسالی به محوطه جریمه استقلال به قاسم دهنوی رسید و او با یک ضربه فنی و دقیق توپ را به طاق دروازه استقلال زد و گل اول ذوب آهن را به ثمر رساند.در دقیقه 43 خسرو حیدری بعد از نفوذ به خط دفاع ذوب آهن توپ را به درون محوطه جریمه فرستاد که آبی‌پوشان از این فرصت نتوانستند استفاده کنند.

تیم‌های گل گهر سیرجان و پرسپولیس تهران دیدار خود را در مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای جام حذفی باشگاه‌های کشور برگزار کردند که تیم پرسپولیس در ضربات پنالتی توانست از سد میزبان سختکوش خود عبور کند و راهی مرحله نیمه نهایی شود

ذوب آهن نیمه دوم را هجومی آغاز کرد و استقلال هم سعی در اداره بازی داشت.در دقیقه 67 اشتباه فروزان در مهار توپ یک فرصت گلزنی را به ذوب آهن داد که بازیکنان این تیم نتوانستند از این فرصت استفاده کنند.در دقیقه 73 مسعود حسن‌زاده مهاجم ذوب آهن از میانه زمین استارت زد و با عبور از حنیف عمران‌زاده و امیرحسین صادقی در محوطه جریمه ذوب آهن صاحب توپ شد و با یک ضربه دقیق گل مساوی ذوب آهن را به ثمر رساند.در دقیقه 83 شوت حسن‌زاده را محسن فروزان دفع کرد.ذوب اهن در دقایق پایانی هم یک فرصت دیگر را از دست داد.در دقیقه 107 آرش برهانی یک فرصت گلزنی را از داخل محوطه جریمه ذوب آهن از دست داد.در دقایق پایانی مسابقه ذوب آهن فشار حملاتش را زیاد کرد و چند موقعیت گلزنی را روی دروازه استقلال خلق کرد . البرز حاجی‌پور داور مسابقه به  قاسم دهنوی و مسعود حسن‌زاده از ذوب آهن  و خسرو حیدری و آندرانیک تیموریان از استقلال کارت زرد نشان داد.امیر حسین صادقی قبل از زدن ضربات پنالتی وقتی داور سکه را به هوا پرتاب کرد آن را روی هوا گرفت تا داور به این بازیکن هم  کارت زرد نشان بدهد آن هم در زمانی که بازی متوقف بود.

ذوب آهن در نیمه نهایی جام حذفی در روز 14 آذر ماه به مصاف پرسپولیس خواهد رفت. به این ترتیب دربی 80 منتفی شد و استقلال نتوانست صعود کند و حذف شد.

ذوب آهن: رشید مظاهری، کارلوس سانتوس، هادی محمدی،‌اکبر ایمانی( از دقیقه 46 مرتضی تبریزی)، قاسم دهنوی،‌علی حمام، مهرداد قنبری، قاسم حدادی‌فر، مهدی رجب زاده، محسن مسلمان( از دقیقه 71 احسان پهلوان) و مسعود حسن‌زاده( از دقیقه 98 محمدرضا عباسی) سرمربی: یحیی‌گل‌محمدی( این بازی به دلیل انضباطی محروم بود.)

استقلال: محسن فروزان، مگوییان، امیرحسین صادقی، هاشم بیک زاده، یعقوب کریمی( از دقیقه 62 میلاد فخرالدینی)، امید ابراهیمی، محمدرضا خرسندنیا( از دقیقه 73 آندرانیک تیموریان)، جاسم کرار( از دقیقه 90 پژمان نوری)، خسرو حیدری، آرش برهانی، حنیف عمران زاده سرمربی: امیر قلعه‌نویی

پرسپولیس و گل گهر

پیروزی پرسپولیس در ضربات پنالتی

تیم فوتبال پرسپولیس در ضربات پنالتی از سد گل گهر سیرجان گذشت تا راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی شود. تیم‌های گل گهر سیرجان و پرسپولیس تهران دیدار خود را در مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای جام حذفی باشگاه‌های کشور برگزار کردند که تیم پرسپولیس در ضربات پنالتی توانست از سد میزبان سختکوش خود عبور کند و راهی مرحله نیمه نهایی شود. دیدار دو تیم در پایان 90 دقیقه با تساوی بدون گل خاتمه یافته بود. گل گهر سیرجان در این بازی از دقیقه 35 با یک یار کمتر به کار خود ادامه داد.

پرسپولیس که نسبت به دربی تغییرات زیادی را در ترکیب خود داشت از سوشا مکانی،‌ محسن بنگر، مایکل اومانیا، میثم حسینی، مهدی جعفرپور، احمد نوراللهی، امید عالیشاه، مهرداد کفشگری، هادی نوروزی، محمد نوری و مهدی طارمی در شروع بازی استفاده کرد که در جریان بازی نورمحمدی و دغاغله به ترکیب تیم اضافه شدند. بازی دو تیم در زمین ناهموار ورزشگاه اختصاصی گل گهر برگزار شد که چمن آن از کیفیت پایینی برخوردار بوده و توپ بیشتر در میانه میدان در جریان است. مهمترین اتفاق این نیمه در دقیقه 35 رخ داد که مهران گلزاری مانع از فرار طارمی شد و با دریافت کارت قرمز اخراج شد. ضربه کاشته این خطا را خود طارمی زد که دروازه بان حریف توپ را از زیر طاق دروازه به کرنر فرستاد.در دقیقه 45 بازی هم طارمی ضربه محکمی را روانه دروازه حریف کرد که غلامی بار دیگر آن را دفع کرد. در آخرین ثانیه‌های این نیمه نیز نوروزی فرصت خوبی را از دست داد تا این بازی در نیمه نخست گلی به دنبال نداشته باشد.با شروع نیمه دوم این تیم گل گهر بود که صاحب یک موقعیت خوب شد اما دروازه تیم پرسپولیس گشوده نشد. پس از آن تیم پرسپولیس توپ و میدان را بیشتر در اختیار داشت و در تلاش بود که دروازه حریف را باز کند با این حال ناهمواری زمین و بی دقتی مهاجمان این تیم باعث شده بود تا موقعیت‌های این تیم یکی پس از دیگری از دست برود. در دقایق پایانی نیمه دوم پرسپولیس فشار را بیشتر کرد. در اواخر این نیمه طارمی یک موقعیت خوب را از دست داد. در دقیقه 95 هم پرسپولیس صاحب یک ضربه کاشته شد که نوروزی آن را هدر داد تا کار دو تیم به وقت‌های اضافی کشیده شود.

مجید غلامی دروازه‌ بان تیم گل گهر که روز پرفروغی را پشت سر گذاشته بود هم در ضربات پنالتی علاوه بر ضربه مکانی توانست پنالتی طارمی را نیز مهار کند. پرسپولیس در ضربات پنالتی با حساب 3 بر 2 و در مجموع 4 بر 3 از سد حریف گذشت تا راهی نیمه نهایی شود

با شروع وقت اضافی اول روند بازی تغییر نکرد اما در ضد حمله این تیم گل گهر بود که به گل رسید. در دقیقه 100 مسابقه مدافعان پرسپولیس روی جمعه‌زاده مرتکب خطای پنالتی شدند که خود جمعه‌زاده آن را در خلاف حرکت سوشا مکانی به گل تبدیل کرد. بعد از آن درخشان جابجایی‌هایی را در ترکیب تیمش انجام داد و بنگر را به خط حمله فرستاد که همین بازیکن در دقیقه 105 دروازه میزبان را گشود تا وقت اول اضافی با تساوی یک بر یک همراه شود.وقت دوم اضافی این دیدار با ضربه سر خطرناک محمد نوری آغاز شد. پرسپولیس پس از آن فشار زیادی روی دروازه تیم دسته اولی گل گهر وارد کرد اما دفاع فشرده حریف اجازه گلزنی دوباره را به سرخپوشان پایتخت نداد تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود.در ضربات پنالتی سوشا مکانی سه ضربه پنالتی بازیکنان گل گهر را مهار کرد و ضربه دوم تیم پرسپولیس را هم خودش نواخت که دروازه بان حریف آن را مهار کرد تا نقش مهمی را در صعود پرسپولیس ایفا کند. مجید غلامی دروازه‌ بان تیم گل گهر که روز پرفروغی را پشت سر گذاشته بود هم در ضربات پنالتی علاوه بر ضربه مکانی توانست پنالتی طارمی را نیز مهار کند.پرسپولیس در ضربات پنالتی با حساب 3 بر 2 و در مجموع 4 بر 3 از سد حریف گذشت تا راهی نیمه نهایی شود.

نفت تهران هم صعود کرد

تیم فوتبال نفت تهران در ضربات پنالتی صنعت ساری را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی شد. در ادامه رقابتهای مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی باشگاههای کشور تیم‌های نفت تهران و صنعت ساری به مصاف هم رفتند که در پایان شاگردان علیرضا منصوریان در ضربات پنالتی و با نتیجه 5 بر 3 حریف خود را شکست دادند و به مرحله نیمه نهایی صعود کردند. حسین ابراهیمی در دقیقه 34 تیم نفت را پیش انداخت اما در دقیقه 62 گل به خودی بازیکنان نفت کار را به تساوی کشاند که این نتیجه در وقت‌های معمول و اضافی بازی پابرجا ماند تا ضربات پنالتی تعیین کننده سرنوشت این دیدار باشد و در نهایت نفت تهران 6 بر 4 به پیروزی برسد و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

پدیده راهی نیمه نهایی شد تیم فوتبال پدیده مشهد با پیروزی در زمین تراکتورسازی تبریز راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی شد. تیم های فوتبال تراکتورسازی تبریز و پدیده مشهد دیدار خود در مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای جام حذفی را در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز برگزار کردند که این بازی در وقت‌های اضافی با برتری تیم پدیده مشهد خاتمه یافت. بازی دو تیم در وقت معمول یک بر یک مساوی خاتمه یافت. فرشاد احمدزاده در دقیقه 45 گل اول بازی را برای تراکتورسازی به ثمر رساند. در دقیقه 56 بازی پدیده صاحب یک ضربه پنالتی شد که اکبر صادقی آن را هدر داد. این تیم در دقیقه 79 صاحب دومین ضربه پنالتی شد که این بار ایگور پراهیچ آن را به گل تساوی تبدیل کرد. با شروع وقت اضافی نخست بازی این بهادر نسیموف بازیکن تازه وارد پدیده بود که در دقیقه 92 گل دوم را به سود این تیم به ثمر رساند. تراکتورسازی پس از آن حملات زیادی را روی دروازه حریف طراحی کرد اما نتیجه تغییری نکرد تا قهرمان نیم فصل لیگ برتر در جام حذفی به نیمه نهایی نرسد.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان