تبیان، دستیار زندگی
صحبت های مطهری با واکنش شدید نمایندگان مواجه شد و تعدادی از نمایندگان آیین نامه داخلی مجلس را به نشانه تذکر آیین نامه ای به صحبت های مطهری بالای سر بردند. در بین نمایندکانی که به صحبت های مطهری اعتراض می کرند چهره حمید رسایی و مهدی کوچک زاده بیش از هر کس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه های جلسه رای اعتماد امروز


صحبت‌های مطهری با واکنش شدید نماینده گان مواجه شد و تعدادی از نماینده گان آیین‌نامه داخلی مجلس را به نشانه تذکر آیین‌نامه‌ای به صحبت‌های مطهری بالای سر بردند. در بین نماینده گانی که به صحبت های مطهری اعتراض می کردند چهره حمید رسایی و مهدی کوچک زاده بیش از هر کس دیگری خود نمایی می کرد.


امروز بالاخره پنجمین گزینه وزارت علوم توانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد، مراسم رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم در حالی انجام شد که برخلاف جلسات رای اعتماد قبلی جای موافق و مخالف عوض شده بود.

رای اعتماد وزیر علوم؛ مجلس

به گزارش تابناک، نماینده گانی که پیش از این مخالف وزرای پیشنهادی قبلی بودند در موافقت فرهادی سخن گفتند و نماینده گانی که پیش از این موافق وزرای پیشنهادی بودند در مخالفت با فرهادی صحبت کردند.

در ابتدای جلسه و قبل از حضور رئیس جمهور درمجلس نماینده گان به ادامه بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مواد مالی دولت پرداختند. اما به محض ورود روحانی لاریجانی مصوبه را به رای گذاشت که بامخالفت نماینده گان مواجه شد و بلافاصله دستور داد تا مجلس وارد دستور جلسه اصلی شود.

رییس‌جمهور حدود ساعت 8:30 با تعدادی از اعضای دولت از جمله انصاری، نهاوندیان، نجفی، جهانگیری، فریدون، علوی، ستاری، صادق، دهقان و قاضی‌زاده هاشمی وارد مجلس شد.

استقبال انبوه نماینده گان از ورود رئیس جمهور و هیات همراه

روحانی در سخنان خود تاکید کرد که رسانه‌ها و سایت‌ها نباید رای‌ نیاوردن وزرا را به مسائلی منتسب کنند که نتیجه آن اهانت به مجلس باشد.

او از تعامل با مجلس هم صحبت کرد و افزود: در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری گفتمانی مورد تایید مردم قرار گرفته که اختلافش با نفر بعدی سه برابر و 13 میلیون رای است که نشان می‌دهد این افکار و گفتمان مورد تایید قاطع مردم است.

رییس‌جمهور همچنین با تاکید بر اینکه «ما امت وسط هستیم» از نماینده گان خواست به فرهادی که با تخصص خود گوش‌ها را شنوا کرده رای دهند.

فصل‌الخطاب، رهبری است و فتنه خط قرمز ماست که این صحبت‌ها با احسنت و موافقت نماینده گان مواجه شد

روحانی همچنین در سخنان خود اشاراتی به ارای مردم و فاصله 13 میلیونی خود بار رقبای انتخاباتی خود داشت و اظهار داشت، مردم از مسئولان انتظار دارند و باید به آرای اکثریت مردم احترام گذاشته شود.

این سخنان رئیس جمهور با واکنش نماینده گان همراه شد و برخی از نماینده گان با فریاد خواستار قطع سخنان وی شدند، و برخی از نماینده گان نیز با داد زدن و گفتن دو  مخالفت خود را با این سخنان نشان دادند.

پس از سخنان رییس‌جمهور اسامی موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی اعلام شد که قرار گرفتن نام علی مطهری در بین مخالفان و نام الیاس نادران در بین موافقان بیش از همه جلب توجه می‌کرد.

با منطق مجلس نباید فرهادی رای اعتماد بگیرد

مطهری در صحبت‌های خود بخشی از نامه‌ای را که در مرداد سال 88 نوشته شده و امضای فرهادی نیز پای آن بود را قرائت کرد و گفت: طبق ملاک مجلس این وزیر پیشنهادی نیز فتنه‌گر است.

صحبت‌های مطهری با واکنش شدید نماینده گان مواجه شد و تعدادی از نماینده گان آیین‌نامه داخلی مجلس را به نشانه تذکر آیین‌نامه‌ای به صحبت‌های مطهری بالای سر بردند. در بین نماینده گانی که به صحبت های مطهری اعتراض می کرند چهره حمید رسایی و مهدی کوچک زاده بیش از هر کس دیگری خود نمایی می کرد.

با این حال علی مطهری به صحبت‌های خود ادامه داد و گفت: با رویکردی که مجلس در پیش گرفته معلوم می‌شود درد مجلس فتنه نیست بلکه مجلس می‌گوید وزارت علوم باید تحت نظر ما باشد.

مجلس با کسی معامله نمی کند

سخنان مطهری واکنش لاریجانی را هم برانگیخت و او در رد صحبت‌های این نماینده اصولگرای مجلس گفت: اینکه آقای مطهری گفتند اگر مجلس به فرهادی رای بدهد معامله‌ای صورت گرفته حتما نادرست است. نماینده گان خود بررسی می‌کنند که به وزیر پیشنهادی رای دهند یا نه. اینکه مجلس رای بدهد و یک جور تهمت به آن زده شود و رای ندهند و جور دیگری تهمت زده شود کار جوانمردانه‌ای نیست.

رای اعتماد وزیر علوم؛ مجلس

صحبت‌های موافقان و مخالفان حول حرف‌های مطهری و پاسخ به او ادامه پیدا کرد به طوریکه محمدحسین قربانی خطاب به مطهری گفت: وزیر علوم باید در رابطه با فتنه چهار محور را مورد توجه قرار دهد، اول اینکه فتنه خط قرمز او باشد. در رابطه با فتنه روشنگری کند، معتقد باشد فتنه توطئه دشمن است و قصد گمراه کردن مردم را داشته است. آقای فرهادی هم این اصول را با دل و جان قبول دارند، ایشان منتسب به هیچ جریان سیاسی نیست.

سیدمهدی هاشمی که به عنوان موافق صحبت می‌کرد در واکنش به صحبت‌های مطهری عنوان کرد: ما اگر اهل معامله بودیم بهتر بود با روسای جمهور معامله می‌کردیم.

مطهری با مجلس مخالفت کرد

الیاس نادران نیز گفت: آقای مطهری در قالب مخالفت با دکتر فرهادی با مجلس مخالفت کرد، ایشان خواست نامه‌ای از فتنه‌گران را بخواند که خواند. امیدواریم ایشان هم هدایت شوند و با مجلس همکاری کنند.

نادران البته تاکید کرد که مجلس هیچگاه بابت رای اعتماد و استیضاح مطالبه‌ای نداشته است.

آقای فرهادی هم ضمن برائت از فتنه اعلام کردند که من سرباز ولایتم؛ ما دست سربازان ولایت را می‌بوسیم. البته رای ما مشروط است و تا زمانی که آقای فرهادی در این گفتمان حرکت کند ما از ایشان حمایت می‌کنیم اما اگر جریانات انحرافی طمع کردند باید بگویم با کسی عقد اخوت نبسته‌ایم.

نکته قابل توجه در صحبت‌های مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی علوم این بود که حتی مخالفان هم فرهادی را وزیر می‌دانستند و از او تقاضا می‌کردند برخی موارد را در وزارت علوم رعایت کند؛ از صحبت‌های مخالفان اینطور بر می‌آمد که آنها هم اطمینان دارند مجلس به فرهادی رای مثبت خواهد داد.

پس از صحبت‌های موافقان و مخالفان، محمد فرهادی به عنوان وزیر پیشنهادی پشت تریبون قرار گرفت تا صحبت‌های خود را آغاز کند.

بعد از پایان صحبت‌های فرهادی تعداد زیادی از نماینده گان به سمت تریبون مجلس رفته و موافقت خود با فرهادی را بار دیگر اعلام کردند

چفیه بر روی شانه های وزیر پیشنهادی

در این هنگام عمران علی محمدی نماینده ایلام به بالای تریبون رفت و چفیه‌ای روی شانه‌های فرهادی انداخت که این کار به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و فرهادی هم سخنرانی خود را با همان چفیه که نشانه‌ای از بسیج بودن او بود ادامه داد.

او در سخنانش محورهای برنامه‌های خود برای وزارت علوم را برشمرد و در مورد فتنه نیز گفت: فصل‌الخطاب، رهبری است و فتنه خط قرمز ماست که این صحبت‌ها با احسنت و موافقت نماینده گان مواجه شد.

بعد از پایان صحبت‌های فرهادی تعداد زیادی از نماینده گان به سمت تریبون مجلس رفته و موافقت خود با فرهادی را بار دیگر اعلام کردند.

هیات دولت مجلس را ترک کرد

در حالیکه بیشتر وزرای کابینه به جز وزیر بهداشت مجلس را ترک کرده بودند آرای نماینده گان اخذ شد.

نماینده گان درخواست‌های زیادی از وزیر بهداشت داشتند که تا آخرین لحظه حضورش در مجلس با او در میان گذاشتند.

فرهادی رای اعتماد گرفت

پس از رای‌گیری، مجلس با 197 رای موافق و 28 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 235 رای با تصدی وزارت علوم توسط محمد فرهادی موافقت کردند.

بخش سیاست تبیان


منبع : تابناک