تبیان، دستیار زندگی
عظیم جوانروح - فیلمبردار قدیمی سینما و تلویزیون - شامگاه سه شنبه درگذشت تا بیماری سرطان که این روزها از آن به عنوان «سونامی» یاد می شود، متاسفانه هنرمندی دیگر را به کام مرگ بکشاند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وداع با فیلمبردار مختارنامه


عظیم جوانروح  -فیلمبردار قدیمی سینما و تلویزیون - شامگاه سه‌شنبه درگذشت تا بیماری سرطان که این روزها از آن به عنوان «سونامی» یاد می‌شود، متاسفانه هنرمندی دیگر را به کام مرگ بکشاند.


عظیم جوانروح

مرحوم جوانروح را بیشتر باید از کارهایش شناخت تا حرف‌هایش؛ چرا که او در زمان حیاتش کمتر تمایل به گفت‌وگو داشت و معتقد بود که پس از کار می‌توان درباره‌ی آنچه انجام داده، صحبت کرد.

حتی بیماری جوانروح نیز در این سال‌ها نسبتا در سکوت خبری گذشت و چندان تمایل نداشت که این موضوع رسانه‌ای شود.

عظیم جوانروح را بیشتر به عنوان فیلمبردار سریال‌ «مختارنامه» می‌شناسند و شاید کمتر بدانند که او فیلمبرداری سریال‌هایی چون «قصه‌های مجید» و «سرنخ» (به کارگردانی کیومرث پوراحمد)، ملاصدرا (ساخته حسن فتحی) و «مشق عشق» (به کارگردانی (بهرام بهرامیان) را هم بر عهده داشته است.

در کارنامه هنری جوانروح فیلمبرداری ده‌ها فیلم سینمایی از جمله «روز فرشته»، «علی و غول جنگل» و «پاتال و آرزوهای کوچک» به چشم می‌خورد.

مرحوم جوانروح حدود هفت سال از عمرش را صرف «مختارنامه» کرد و در تمام این سال‌ها به ندرت حاضر به گفت‌وگو شد.

بیماری جوانروح از همان زمان تولید و پخش «مختارنامه» آغاز شده بود. به نحوی که وقتی در مراسم تجلیل از عوامل «مختارنامه» از میرباقری پرسیدند که به خاطرات تلخ و شیرین خود از این سریال اشاره کند، گفت: این سریال صحنه‌های تلخ و شیرین زیادی داشت که از جمله آنها از دست دادن چند تن از دوستان در طول کار و قبل از پخش کار بود؛ حتی مرحوم خندان موفق نشد نقش خودش را در «مختارنامه» ببیند. بیماری عظیم جوانروح و محمود فلاح و همچنین بیماری خودم از صحنه‌های تلخ این سریال بود. اگر من نجات پیدا نمی‌کردم معلوم نبود سرنوشت این سریال چه می‌شد.

مرحوم جوانروح از فیلم‌برداران بازنشسته صداوسیما بود که در طول کار حاضر به مصاحبه نبود؛ او معتقد بود درباره‌ی یک کار باید پس از ساخت صحبت کرد.

او مرداد ماه سال گذشته در مقام مدیر تصویربرداری سریال «شاهگوش» درباره‌ی ویژگی متن میرباقری گفته بود: سن من و جسم من اجازه نمی‌دهد که هر کاری انجام دهم، اما وقتی این سناریو را خواندم دیدم باید در این پروژه حضور داشته باشم و خوشحال شدم که سناریو وارد یک دوره خاصی شده و مشتری مدار شده است.

او حتی در مراسم تجلیل از سریال «مختارنامه» با بیان اینکه حرفی برای گفتن ندارد، اضافه کرده بود: چند سال خوش گذشت! فیلمبرداری کردیم. خیلی کار راحتی بود!

آخرین کار عظیم جوانروح، سریال «شاهگوش» داوود میرباقری بود که برای شبکه نمایش خانگی ساخته شد.

او مرداد ماه سال گذشته در مقام مدیر تصویربرداری سریال «شاهگوش» درباره‌ی ویژگی متن میرباقری گفته بود: سن من و جسم من اجازه نمی‌دهد که هر کاری انجام دهم، اما وقتی این سناریو را خواندم دیدم باید در این پروژه حضور داشته باشم و خوشحال شدم که سناریو وارد یک دوره خاصی شده و مشتری مدار شده است.

جوانروح در روز ورود امام خمینی (ره) به ایران، جزو گروه تصویربرداران بود و بعدها در ناآرامی‌های پس از انقلاب در مناطق کردنشین نیز به‌عنوان فیلم‌برداری شجاع حضور داشت و به ثبت و ضبط صحنه‌های مختلف پرداخت.

نشست خبری سریال "شاهگوش"

علت فوت وی ابتلا به سرطان خون بود که به‌ مرور به معده وی نیز سرایت کرد. او پس از طی کردن دوره درمان، به منزل منتقل شد و سه شنبه شب - چهارم آذر ماه حوالی ساعت 9 درگذشت.

مراسم تشییع این هنرمند جمعه از مقابل خانه سینما انجام می‌شود.

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع: ایسنا