تبیان، دستیار زندگی
در روزهایی که گذشت آسمان اروپا چندان برای لژیونرهای ایرانی فوتبال آفتابی نبود در مقابل رضا قوچان نژاد در دور برگشت لیگ سراسری کویت دو گل وارد دروازه السالمیه کرد تا تنها ایرانی گلزن این هفته فوتبال ما در آن سوی آبها باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسمان ابری فوتبال ایران در اروپا


در روزهایی که گذشت آسمان اروپا چندان برای لژیونرهای ایرانی فوتبال آفتابی نبود در مقابل رضا قوچان نژاد در دور برگشت لیگ سراسری کویت دو گل وارد دروازه السالمیه کرد تا تنها ایرانی گلزن این هفته فوتبال ما در آن سوی آبها باشد.

- در روزهایی که لیگ ستارگان قطر همچنان به خواب پاییزی رفته و چرخ آن روی دور دهم گیر کرده، تنها لژیونر ایرانی موفق در گلزنی رضا قوچان نژاد بود که برای الکویت 2 بار گلزنی کرد.

در زیر عملکرد لژیونرهای ایرانی که در لیگ های خود بازی کردند را مرور می کنیم:

قوچان نژاد

اسپانیا

اوساسونا: بالاخره بعد از مدتها کریم انصاری فر هم حدود 10 دقیقه فرصت پیدا کرد تا با پیراهن اوساسونا در لیگ دسته دوم اسپانیا موسوم به آدلانته به میدان بیاید.

اوساسونا بعد از اینکه در ایستگاه سیزدهم مسابقات مغلوب میهمانش پون فرادیا شده بود این بار از دقیقه یک جواد نکونام را در ترکیب اولیه خود داشت تا بلکه از میزبان قدرتمندش آلباسته امتیاز بگیرد، با این حال گلهای دقایق 42 و 69 کیدوچا شکستی دیگر را برای تیم پامپلونایی رقم زد.

در ایستگاه 14 آدلانته لیگا جواد نکونام در دقیقه 81 جای خود را به کریم انصاری فر داد تا بلکه در فرصت کم باقیمانده تا پایان مسابقه شرایط به سود میهمان تغییر کند اما در نهایت مسابقه با همان نتیجه 2-0 به سود آلباسته به پایان رسید.

نکونام که در بازی با کره عملکرد قابل قبولی داشت 81 دقیقه در مقابل آلباسته برای اوساسونا هم به میدان رفت.

اوساسونا شنبه هشتم آذرماه در ایستگاه پانزدهم رقابت‌ها، میزبان جیرونا است.

روسیه

روبین کازان: روبین کازان تیمی که گاه و بیگاه از سردار آزمون مهاجم شایسته فوتبال ایران در ترکیب خود سود می برد، در ایستگاه 14 لیگ برتر روسیه، میزبانش یگاتریننگ بورگ را 1-3 شکست داد تا با 23 امتیاز روی پله نهم مسابقات قرار بگیرد.

در این دیدار سردار جوان از دقیقه 74 جایگزین ایگور نیانگ شد در حالی که مهاجم یاد شده 12 دقیقه قبل گل سوم روبین کازان را زده بود. جالب اینکه تک گل حریف هم 3 دقیقه بعد از ورود سردار به زمین وارد دروازه سرگئی رژیکوف شد تا در نهایت بازی با نتیجه 1-3 به پایان برسد.

روبین کازان و سردار ایرانی در ایستگاه پانزدهم لیگ برتر روسیه –یکشنبه 9 آذر- به دیدار دینامو مسکو خواهند رفت.

پرتغال

پنافیل: هفته یازدهم لیگ برتر پرتغال شنبه 8 آذرماه آغاز خواهد شد تا دروازه بان ایرانی پنافیل در دیداری دشوار برابر مهاجمان اسپورتینگ براگا قراربگیرد.

بالاخره بعد از مدتها کریم انصاری فر هم حدود 10 دقیقه فرصت پیدا کرد تا با پیراهن اوساسونا در لیگ دسته دوم اسپانیا موسوم به آدلانته به میدان بیاید

علیرضا در ایستگاه دهم این رقابتها بدشانس بود که تا دقیقه 6+90 برابر بازیکنان بوایستا مقاومت کرد تا اینکه در لحظات پایانی وقت های تلف شده مغلوب ضربه کارلوس سانتوز سرشناس شد.

پنافیل هم اکنون با علیرضا حقیقی و کسب 4 امتیاز تیم شانزدهم لیگ 17 تیمی پرتغال است. پنافیل شنبه در مصاف با براگا رده پنجمی کار دشواری دارد.

سوییس

گراس هاپرز: در لیگ برتر سوییس دروازه بان ایرانی گراس هاپرز، دانیال داوری نیمکت نشین شده و این در شرایطی است که گراس هاپرز بدون دانیال شرایط بهتری دارد.

این تیم در ایستگاه 18 لیگ برتر سوییس موفق شد اف سی لوزان را 2-3 شکست دهد.داوری آخرین بار یکشنبه 27 مهرماه برای گراس هاپرز به میدان آمد که این تیم برابر اف سی زوریخ پیش چشم تماشاگرانش 1-3 شکست خورد. سرمربی آلمانی گراس هاپرز پس از آن باخت داوری را روی نیمکت نشاند تا در 4 بازی بعدی به 2 پیروزی و یک تساوی دست پیدا کند.

گراس هاپرز شنبه آینده - در ایستگاه 19 لیگ برتر- سوییس با اف سی سیون دیدار می کند.

هلند

نایمخن: اوضاع در ان ای سی نایمخن بر وفق مراد علیرضا جهانبخش است. در ایستگاه 14 لیگ دسته دوم هلند موسوم به ژوپیلر نایمخن با گل دقیقه 94 فن ایدن از شکست برابر میزبانش آژاکس B گریخت تا 35 امتیازی شود.

جالب اینکه از خوش شانسی یاران علیرضا جدی ترین تعقیب کننده آنها در صدر جدول یعنی رودا جی سی هم برابر آلمره سیتی متوقف شد تا صدرنشینی نایمخن ادامه پیدا کند.

نایمخن هفته آینده لا تیم سرشناس توئنته روبرو خواهد شد.

نکونام

کویت

الکویت: در دور برگشت لیگ سراسری کویت، تیم الکویت با درخشش مهاجم ایرانی اش رضا قوچان نژاد 5-0 السالمیه را شکست داد. در این دیدار گوچی دو گل از 5 گل الکویت را به ثمر رساند.

با این حال در لیگ برتر این کشور موسوم به دوری الفیفا دیدار سرنوشت ساز الکویت شنبه 8 آذر ماه برابر العربی صدرنشین برگزار خواهد شد. در حال حاضرالعربی با 21 امتیازی که از انجام 8 دیدار خود دریافت کرده صدرنشین لیگ برتر کویت است. ضمن اینکه الکویت با 20 امتیاز در تعقیب این تیم به سر می برد.

قطر

لیگ ستارگان: لیگ ستارگان قطر بعد از یک تعطیلی طولانی مدت از یکشنبه نهم آذر ماه با انجام سه دیدار برای لژیونرهای ایرانی ها آغاز خواهد شد.

در یکی از حساس ترین مسابقات العربی با اشکان دژاگه میزبان الاهلی با مجتبی جباری و سید جلال حسینی است.

الاهلی از 10 دیدار قبلی خود 16 امتیاز گرفته و پنجم است. در مقابل میزبان بازی شماره 75 لیگ ستارگان با 14 امتیازی که گرفته فعلا روی پله هشتم رقابتها قرار دارد.

شنبه و از ساعت 16 به وقت دوحه، الشحانیه بدون مسعود شجاعی محروم با مهرداد پولادی و علی جوکار برابر لخویا قدرتمند قرار می گیرد. نکته جالب توجه این دیدار اولین آزمون لوکا بوناچیچ سرمربی نام آشنای الشحانیه در این تیم است. مربی اسبق مس و سپاهان برای جدا شدن تیم 5 امتیازی اش از زده سیزدهم جدول مساقات لیگ ستارگان کار بسیار دشواری دارد.

و بالاخره ام الصلال تیمی که در خط دفاعش دل به توانایی های پژمان منتظری بسته میزبان السیلیه است.ام الصلال فعلا با 15 امتیاز در رده هفتم جدول رقابتها قرار دارد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: مشرق