تبیان، دستیار زندگی
اگر توجهی به دیوار های شهر کرده باشید پر از اگهی های فروش است. فروش مبلمان،یخچال،گاز و تلویزیون تا فروش کبد و کلیه و حالا هم فروش تخمک و جنین!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلوی اینگونه بارداری ها را بگیرید!

اگر توجهی به دیوار های شهر کرده باشید پر از آگهی های فروش است. فروش مبلمان،یخچال،گاز و تلویزیون تا فروش کبد و کلیه و حالا هم فروش تخمک و جنین!

هدی سادات پاکنهاد - بخش اجتماعی تبیان
جنین، نوزاد

یک زمانی ناباروی برای زوج های جوان رویا بود تا واقعیت اما پیشرفت علمی در زمینه های ناباروری باعث شد تا بتوانند به رویای خود جامعه عمل بپوشانند اما با آنکه 10 سال است از موضوع رحم های اجاره یی میگذرد هنوز مشکلاتی سر راه زوج های جوان وجود دارد از درج نشدن نام مادر نوزاد در شناسنامه تا قیمت های میلیونی برای اجاره ی رحم که این امر موجب میشود تا برخی افراد سود جو رحم خود را تا 22 میلیون تومان اجاره داده و در مدت بارداری به بهانه‌های مختلف از زوج‌های جوان اخاذی می‌کنند.

دلالی های 22 میلیونی با اجاره دادن رحم!

در حالیکه برخی اهداکنندگان جنین و تخمک بدون چشم داشت مالی و با قصد انسان دوستی در صدد رفع نیازهای زوج های نابارور بر می آیند اما عده ایی سود جو در این میان به قصد دلالی و درامد زایی پا در این عرصه گذاشته اند .دلالی در خریدوفروش جنین و تخمک، بازاری شبیه به خریدوفروش کلیه پیدا کرده و سودجویان با انتشار آگهی‌های مختلف در مناطق پرتردد شهری، اقدام به خرید تخمک می کنند که در حال حاضر قیمت ها بین 21 تا 22 میلیون تومان است. که معمولا اجاره بها به صورت اقساطی پرداخت میشود به این شکل که با انتقال نطفه به رحم اجاره ای زوج باید حدود یک میلیون و 400 هزار تومان پرداخت کرده و بعد از آن اگر جواب آزمایش بارداری مثبت بود، ماهانه 600 هزار تومان پرداخت کنند و در نهایت مبلغ باقی مانده را نیز هنگام به دنیا آمدن کودک باید پرداخت کنند.

فرق کار ما با دولتی‌ها این است که ما کیس برای اهدای تخمک و جنین داریم اما دولتی‌ها ندارند، ما دریافت‌کننده و اهدا‌کننده را با پرداخت هزینه در بیمارستان خصوصی بستری می‌کنیم، نه معطلی بیمارستان‌های دولتی را دارد و نه بی‌کیفیتی آنها را!

اما چیزی که باعث رونق بازار کار دلالان شده است نبودن بانک تخمک و جنین در مراکز درمانی است جالب آنکه آن دلالان در توجیه کار خود می گویند : فرق کار ما با دولتی‌ها این است که ما کیس برای اهدای تخمک و جنین داریم اما دولتی‌ها ندارند، ما دریافت‌کننده و اهدا‌کننده را با پرداخت هزینه در بیمارستان خصوصی بستری می‌کنیم، نه معطلی بیمارستان‌های دولتی را دارد و نه بی‌کیفیتی آنها را!

آیا اهدای رحم اجاره یی می تواند مانند اهدای سایر اعضا مقبول باشد؟

مشکلاتی در رحم های اجاره یی وجود دارد که خود را زمانی نشان میدهد که نوزاد به دنیا بیایید و بعد از اینکه به سن بلوغ برسد و هنگام ازدواجش شود ممکن است متوجه شوند که با شریک زندگیشان ارتباط نسبی دارند.

مشکل بعدی که وجود دارد این است که جنینی که در رحم اجاره یی رشد میکند اگر در بزرگسالی دچار بیماری شود برای تشخیص بیماری و درمان نیاز به اطلاعات بیولوژیک پدر و مادر داریم که متاسفانه در این مقوله مرکزی که در آن اطلاعات لازم ثبت شده باشد، نداریم و همه آسیب های ما دیر هنگام است.

مشکلی که در این راستا وجود دارد این است که جنین دهنده و گیرنده همدیگر را نشناسند در حالی کسانی که از این طریق متولد میشوند حق مسلمشان است که پدر و مادر واقعی خود را بشناسند و گاهی ممکن است که جنین انتقال یافته دچار بیماری باشد که زوجی که آن را گرفته اند بعد از اینکه متوجه بیماری جنین می شوند به دلیل نداشتن محبت و عاطفی واقعی از نگهداری آنها خودداری می کنند.همچنین عدم شناخت دهنده و گیرنده جنین باعث میشود که فرد با خواهر یا برادران خود که از هویت هم بی اطلاع هستند و در واقع به هم محرم هستند ازدواج کنند حالا باید چه کرد؟!آیا مشکل بچه دار نشدن یک زوج که ممکن است با دوا و درمان حل شود بزرگ تر از چنین مشکلات پیش روست؟!

با انتقال تخمک مادر واقعی این بچه چه کسی است،دهنده تخمک یا گیرنده؟

فردی که رحم خود را اجاره می دهد باید به صورت داوطلبانه حاضر به این کار باشد لذا زنی که تخمک به او تعلق دارد مادر واقعی نوزاد و کسی که رحم را در اختیار قرار میدهد مادر رضایی است

آیا برای انتقال جنین باید قراردادی تنظیم شود؟

فردی که رحم خود را اجاره می دهد باید به صورت داوطلبانه حاضر به این کار باشد لذا زنی که تخمک به او تعلق دارد مادر واقعی نوزاد و کسی که رحم را در اختیار قرار میدهد مادر رضایی است

زوج های ناباروری که از روش رحم اجاره ایی برای بچه دار شدن خود استفاده می کنندبین دهنده و گیرنده جنین یک قراردادی مبنی بر قیمت اجاره و نحوه پرداخت ان قید میشود.همچنین در این قرارداد نوشته میشود که فردی که رحم خود را اجاره می دهد صاحب کودک نیست.

آیا با فرهنگسازی و نهادینه کردن این مساله می توان دست دلالان را از بازار سیاه فروش تخمک و جنین کوتاه کرد؟

امروزه فروش تخمک و جنین در اکثر کشورهایی به نوعی تجارت تبدیل شده و شرکت هایی در این زمینه اقدام به فعالیت کرده اند اما در ایران به دلیل اینکه پزشکان خود را در این وادی ها وارد نمی کنند پای دلالان در این زمینه باز شده است که تنها کاری که انجام می دهند این است که اهداکننده و گیرنده را بهم معرفی میکنند ،پولشان را می گیرند و می روند.اینکه بگوییم به کل این کار باید را مختل کنیم و جلوی رحم های اجاره ایی را گرفت مسلما معقولانه به نظر نمی رسد لذا باید فرهنگ اهدای جنین و تخمک باید در جامعه نهادینه شود و دیگر این که مراحل قانونی درمان ناباروری و اهدای تخمک و جنین در کشور را ساده تر کنیم تا راه برای افراد سودجو و روش های غیرقانونی بسته و سخت شود هرچند که برخی با نهادینه کردن این مساله هم مشکل دارند و می گویند وقتی اصل قضیه مشکل دارد نهادینه کردن ان هم بی فایده است اما حقیقتا زوج های جوان این حق را دارند که برای بچه دار شدند همه راهها را بروند و با زیر پا گذاشتن این اصل این حق را از خیلی از زوج ها سلب می کنیم لذا بهتر است به جای پاک کردن صورت مساله به فکر حل مساله باشیم.

در نتیجه لازم است که قوه مقننه و مجریه در این مساله ورود پیدا کرده و بحث اهدای تخمک و جنین یا به عبارتی خرید و فروش یا حتی دلالی آن را قانونمند کنند تا شاهد اینگونه دلالی ان هم با پول های کلان نباشیم...


زایمان طبیعی رایگان می‌شود

آمارسقط جنین در زنان و دختران!

مردم نمی خواهند بچه دار شوند!