تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه پنجم آذر 1393 هجری خورشیدی، سوم صفر 1436 هجری قمری و بیست و ششم نوامبر 2014 میلادی است. مهترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنجم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز چهارشنبه پنجم آذر 1393 هجری خورشیدی، سوم صفر 1436 هجری قمری و بیست و ششم نوامبر 2014 میلادی است. مهترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

5 آذر 1363

آمریکا در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، روابط دیپلماتیک خود را با بغداد پس از یک وقفه 17 ساله از سر گرفت.

5 آذر 1358

برپایه فرمان امام خمینی مبنی بر تشکیل ارتش 20 میلیونی، بسیج مستضعفان شکل گرفت، بخشی از پیام امام این چنین است:«...مملکت اسلامی همه اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد...همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد.»

5 آذر 1358

موشه دایان وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در یک سخنرانی در دانشگاه شهر دالاس آمریکا گفت: آمریکا از ابتدا نباید سلاح های نظامی پیشرفته را در اختیار دولت هایی مانند ایران یا عربستان قرار می داد، بلکه باید آنها را در اختیار اسراییل بگذارد و پایگاه نظامی خود را در اسراییل بنا نهد.

5 آذر 1357

با تیراندازی نظامیان حکومت پهلوی به معترضان این رژیم، در بارگاه قدس رضوی، سراسر کشور به دعوت امام خمینی تعطیل و عزای عمومی اعلام شد و تمامی اداره های دولتی در اعتصاب بسر بردند.

5 آذر 1357

آیت الله شیخ محمد غروی کاشانی از روحانیون مبارز عصر پهلوی دوم در 85 سالگی درگذشت.

5 آذر 1349

پاپ ژان پل ششم رهبر کاتولیک های جهان وارد تهران شد و با محمدرضا پهلوی دیدار کرد.

5 آذر 1323

ژنرال شارل دوگل رییس جمهوری فرانسه با دعوت محمدرضا پهلوی و برای یک دیدار رسمی از ایران، وارد تهران شد.

5 آذر 1323

گزارش نمایندگی سیاسی ایران در هندوستان به محمدساعد مراغه ای نخست وزیر فرستاده شد. در این گزارش به فعالیت های سیاسی آمریکا برای گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در جهان و رقابت های این کشور با انگلیس در زمان جنگ جهانی از جمله در هند اشاره شده است.

5 آذر 1322

فرانکلین روزولت رییس جمهوری آمریکا و وینستون چرچیل نخست وزیر انگلیس به همراه هیاتی از مقام های سیاسی و نظامی کشورشان، به منظور شرکت در کنفرانس تهران به ایران آمدند. کنفرانس تهران در فاصله روزهای 6 تا نهم آذر 1322 و در جریان جنگ دوم جهانی، با حضور رهبران سه کشور متفقین آمریکا، انگلیس و شوروی در تهران برگزار شد.

5 آذر 1321

محمدعلی فروغی ذکاءالملک وزیر دربار و نخست وزیر پیشین در 67 سالگی درگذشت.

5 آذر 1312

مصوبه ی هیات وزیران درباره ی نظامنامه ی شهریه ی دانش آموزان مدرسه های متوسطه و عالیه، شامل پنج ماده ابلاغ شد.

5 آذر 1303

تعدادی از مردم قم برای شکایت از رییس عدلیه قم در تلگراف خانه ی این شهر جمع شدند و تحصن کردند.

5 آذر 1300

مجلس شورای ملی خواستار، پاسخ شدید دولت به تهدیدهای 2 کشور روسیه و انگلیس به علت واگذاری امتیاز نفت شمال به کمپانی آمریکایی استاندارد اویل شد.

5 آذر 1286

محمدعلی شاه به شدت نسبت به اقدام مجلس شورای ملی در کاهش بودجه ی دربار اعتراض کرد.

تنظیم: هومن بهلولی