تبیان، دستیار زندگی
یک روز پس از پایان مذاکرات هسته ای و تمدید 7 ماهه توافق ژنو نرخ طلا و ارز افزایش یافت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تبعات تمدید مذاکره در بازار طلا و سرمایه


یک روز پس از پایان مذاکرات هسته ای و تمدید 7 ماهه توافق ژنو نرخ طلا و ارز افزایش یافت.
دلار و طلا

در بازار دیروز - سه‌شنبه - هر گرم طلای 18 عیار به قیمت 94 هزار و 790 تومان و سکه تمام طرح جدید به قیمت 926 هزار تومان داد و ستد می شود.بر این اساس قیمت نیم سکه 464 هزار تومان و هر دلار آمریکا در بازار آزاد نیز 3259 تومان است.اما طلا در بازار جهانی تحت تاثیر صعود دلار، کاهش نگرانی‌های تورمی در آمریکا و همه‌پرسی طلا در سوییس، از بالاترین رکورد سه هفته گذشته سقوط کرد .

نوع طلا

قیمت طلا

تفاوت نسبت به روز گذشته

هرگرم‌ طلای 18 عیار

94 هزار و 790 تومان

922 تومان افزایش

هر مثقال طلا

411 هزار تومان

4000 تومان افزایش

اونس جهانی

1200 دلار و 90 سنت

4 دلار و 50 سنت افزایش

نوع سکه

سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید

926 هزار تومان

9000 تومان افزایش

سکه‌ تمام‌ طرح‌ قدیم

925 هزار تومان

8500 تومان افزایش

نیم سکه

464 هزار تومان

3000 تومان افزایش

ربع سکه

265 هزار تومان

2000 تومان افزایش

یک گرمی

169 هزار و 500 تومان

500 تومان افزایش

نوع ارز

دلار آمریکا

3259 تومان

4 تومان افزایش

یورو

4075 تومان

18 تومان افزایش

سقوط شاخص

شاخص بازار سرمایه بعد از چند روز افزایش، پس از مذاکرات هسته ای سقوط کرد و به کانال 74 هزار واحد بازگشت. دیروز بورس با موجی از صف‌های فروش مواجه شد. در حالی که این بازار طی روزهای گذشته روند رو به رشدی را در پیش گرفته و با اقبال سهامداران مواجه شده بود اما در معاملات دیروز بورس دوباره فاز احتیاط در پیش گرفت و با افت دسته‌جمعی نمادها مواجه شد. این در حالی است که سهامداران روز دوشنبه اقدام به خریداری سهام شرکت‌ها بویژه شرکت‌های بانکی و خودرویی کردند تا جایی که شاخص بورس دوشنبه همین هفته حدود 600 واحد افزایش پیدا کرد اما دیروز بورس تهران به علت هجوم سهامداران برای فروش سهام به حالت کما رفت. روز گذشته از همان ابتدای معاملات صف‌های سنگین فروش در اغلب سهام شرکت‌ها بویژه شرکت‌های بانکی و خودرویی تشکیل شد و اکثر سهامداران بورس تهران نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند. شرکت‌های ایران خودرو، بانک ملت، سایپا، بانک تجارت و پارس خودرو از صف فروش بیش از 100 میلیونی برخوردار شده و در صدر جدول قرار گرفتند. حاکم شدن فضای منفی در بورس تهران که بیشتر ناشی از رفتار هیجانی سهامداران است، باعث شد شاخص بورس تهران عقب‌نشینی کند. در این میان برخی کارشناسان معتقدند واکنش فعلی بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی است و به‌زودی بهبود می‌یابد، زیرا اتفاق منفی در شرکت‌ها رخ نداده و قیمت سهام شرکت‌ها به کف رسیده است.

سرمایه‌گذاران معقول و میان‌مدت به راحتی می‌توانند بازدهی خوبی در این شرایط به دست آورند. به جرات می‌توانم بگویم اگر 30 یا 40 میلیارد تومان نقدینگی داشتم حتما در بازار خرید می‌کردم

با این وجود در جریان معاملات دیروز بورس و اوراق بهادار، شاخص کل بورس 1208 واحد افت کرد و به کانال 74 هزار واحد بازگشت و همه شاخص‌های بورس منفی شد تا بازار قرمزپوش شود. همچنین شاخص بازار اول بیش از 968 واحد، بازار دوم 1861 واحد، شاخص صنعت 837 واحد و آزاد شناور 1735 واحد افت کرد. همچنین ارزش بازاری بورس هم به 336 هزار میلیارد تومان کاهش یافت. مصطفی بیاتی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند کاهشی شاخص بورس گفت: بازار از رفتارهای صرفاً هیجانی و بی‌معنا پر شده است و عمده سهامداران حقیقی و گاه سهامداران حقوقی با خرید و فروش‌های هیجانی باعث ایجاد صف خرید و فروش می‌شوند و بدین ترتیب به بازار و خود ضرر می‌زنند. وی افزود: فشار فروش که از ابتدای ساعات معاملاتی دیروز آغاز شد، هیچ مبنای منطقی نداشت و ناشی از رفتار هیجانی خریداران خوش‌بین هفته‌های گذشته است که با خوش‌بینی بیش از حد اقدام به خرید کردند و اکنون به دلیل برآورده نشدن سطح توقعات و انتظاراتشان در صف‌های فروش ایستاده‌اند. بیاتی درباره فشار فروش دیروز در بازار گفت: هیچ اتفاق خاصی به معنی منفی و مثبت برای بازار نیفتاده است. این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: تنها برداشت از ایجاد صف‌های فروش، رفتار هیجانی سهامدارانی است که صرفاً براساس خوش‌بینی بیش از حد بدون حساب و کتاب اقدام به خرید کرده‌اند. بیاتی با بیان اینکه سهم‌های بزرگ در این مدت از رفتارهای هیجانی به دور بوده‌اند، گفت: در این مدت که برخی سهم‌ها بازدهی 30-20 درصدی داشتند سهم‌های بزرگی مانند پتروشیمی، مخابرات، فولادی و برخی بانک‌های بزرگ نوسانات زیادی نداشتند اما در برخی سهم‌های کوچک افزایش قیمت اتفاق افتاده است که فشار فروش و افت شاخص ناشی از معاملات در قیمت منفی این دسته از سهم‌هاست.

شاخص بازار سرمایه بعد از چند روز افزایش، پس از مذاکرات هسته ای سقوط کرد و به کانال 74 هزار واحد بازگشت. دیروز بورس با موجی از صف‌های فروش مواجه شد

وی با بیان اینکه هیچ اتفاق خاصی در این مدت در ارزش ذاتی سهم‌ها رخ نداده و خود سهامداران با خرید و فروش‌هایشان در حال تغییر نسبت قیمت بر درآمد سهم‌ها هستند، تصریح کرد: شرایط فعلی ماندگار نیست و نهایت تا روز شنبه این جو صف‌های فروش جمع می‌شود و بازار به حالت عادی بازمی‌گردد. وی با بیان اینکه باید انتظارات سهامداران از بازدهی در بازار منطقی و متناسب با شرایط کلی اقتصاد باشد، گفت: بازار براساس منطق اقتصادی و شرایط اثرگذار در بودجه 94 باید به کار خود ادامه دهد.

ریزش بورس در نتیجه رفتار هیجانی برخی سهامداران بود

حسین خزلی‌خرازی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه هر فردی با توجه به دلبستگی‌ها و علاقه خود درباره بازار اظهار نظر می‌کند، گفت: از زاویه نگاه خودم اکنون تاسف می‌خورم که چرا نقدینگی ندارم و نمی‌توانم در بازار امروزی سهام بخرم. این فعال حقوقی بازار سرمایه با اشاره به اینکه این روزها را برای خرید فرصت استثنایی می‌دانم، گفت: سرمایه‌گذاران معقول و میان‌مدت به راحتی می‌توانند بازدهی خوبی در این شرایط به دست آورند. به جرات می‌توانم بگویم اگر 30 یا 40 میلیارد تومان نقدینگی داشتم حتما در بازار خرید می‌کردم و میانگین خرید خود را قطعاً پایین می‌آوردم. وی تأکید کرد: اکنون هیچ چشم‌انداز منفی در بازار وجود ندارد. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه روند ریزشی دیروز بازار در نتیجه رفتار هیجانی سهامداران حقیقی و متأسفانه برخی سهامداران حقوقی است، گفت: هفته آینده خواهیم دید که چطور بازار متعادل می‌شود و بسیاری که امروز در صف‌های فروش نشستند در آینده حسرت خواهند خورد. وی گفت: به راحتی سرمایه‌گذاران منطقی طی چند روز کاری می‌توانند در  این شرایط بین 5 تا 10 درصد بازدهی کسب کنند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : تسنیم و وطن امروز

مطالب مرتبط:

اندر احوالات بازار ارز

چه کسی بازار را تنظیم می کند؟

کنترل بازار طلا با چه قیمتی؟!