تبیان، دستیار زندگی
هانیه برای انتخاب فرش مناسب اتاق پذیرایی خانه اش شروع به مطالعه کرده ؛ و از اینکه با این شگفتی ساخت دست بشر آشنایی بیشتری پیدا کرده بود ؛سرشار از نشاط می نمود . بنابراین با انرژی بیشتری به تحقیق درینباره پرداخت .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کپی برابر اصل نیست!

بررسی نکات مربوط به فرش دستباف


هانیه برای انتخاب فرش مناسب اتاق پذیرایی خانه اش شروع به مطالعه کرده ؛ و از اینکه با این شگفتی ساخت دست بشر آشنایی بیشتری پیدا کرده بود ؛سرشار از نشاط بود . بنابراین با انرژی بیشتری به تحقیق دراین باره پرداخت .

فرش

او در مقاله قبلی به این مطلب رسید که مقایسه فرش ماشینی و دستباف از جمله قیاس های باطل است ، فرش دستباف در گستره زمان با هنر هنرمندان ایرانی چنان عجین بوده که عرفان و فرهنگ و ادب ایرانی را به زیباترین گونه ای به تصویر کشیده و صدر نشین موزه های دنیا گردیده و نام ایران را در دورترین نقاط دنیا بلند آوازه ساخته است؛با این حال به بیان برتری های این کالای برگرفته از هنر چند هزار ساله ایرانی نسبت به آن کالای صنعتی که تنها ظاهر خود را شبیه عروس زیبای شرق آراسته ،و به خاطر ارزانی مقدار،بازار آن رونقی یافته است ؛ می پردازیم .

- دیدن و نگاه کردن فرش های دستباف که از مواد اولیه مرغوب و بی عیب تولید شده باشند ؛ در انسان ایجاد سرور و نشاط می نماید ، این نکته ای بسیار جالب و سحر انگیز است که تجربه آن را به همگان توصیه می کنیم . فرش های ماشینی شاید از دور زیبا به نظر رسند ولی از نزدیک جلوه ای ندارند .

- گذشت زمان ،رنگ های فرش دستباف را جلا می دهد و بر لطافت آن می افزاید در حالی که از جلوه فرش ماشینی می کاهد و آن را بی روح می نماید .

- فرش دستباف در هرکجا که گسترده شود در زمستان گرم و در تابستان خنک می باشد ولی فرش ماشینی به دلیل آن که از مواد پلاستیکی تهیه شده است این خاصیت را ندارد.

- فرش دستباف در صورتی که تمیز نگهداری شود هیچ گونه حساسیت و مخاطره ای برای دارندگان آن ایجاد نمی کند ،در صورتی که فرش ماشینی مخاطراتی را در بر دارد به طوری که با عبور و مرور بر روی فرش ماشینی مقداری از پرز ها که در این عبور و مرور ، حالت کهربایی به خود گرفته است در هوا معلق می شود و در مواردی باعث بروز حساسیت های تنفسی می گردد .

- در صورتی که در نگهداری فرش دستباف دقت شود با گذشت زمان بر ارزش آن افزوده می شود و چون سرمایه ای باقی می ماند ، در مقابل فرش ماشینی به سرعت مستهلک می شود و سرمایه ای محسوب نمی گردد .

دیدن و نگاه کردن فرش های دستباف که از مواد اولیه مرغوب و بی عیب تولید شده باشند ؛ در انسان ایجاد سرور و نشاط می نماید ، این نکته ای بسیار جالب و سحر انگیز است که تجربه آن را به همگان توصیه می کنیم . فرش های ماشینی شاید از دور زیبا به نظر رسند ولی از نزدیک جلوه ای ندارند

فرش در دکوراسیون داخلی

انتخاب فرش نیز مانند دیگر لوازم دکوراسیون ،تابع قوانین دکوراسیون به کار رفته در محیط است . پیش از خرید فرش ،به انتخاب نقشه ای متناسب با سبک دکوراسیون فضای خانه تان بیاندیشید . با توجه به تنوع موجود، برای انتخاب مناسب ترین فرش برای فضای مورد نظر ،دستمان باز است .به پیشنهاد های زیر توجه نمائید :

فرش

- در فضایی با وسعت کم، پهن کردن فرش با نقش و نگاری فشرده و متراکم ،به شلوغی فضا و در نهایت کوچک تر به نظر آمدن آن کمک می کند .

- هنگامیکه کفپوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است ،فرشی با طرح های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود . مثلا در صورت امکان استفاده از گبه به لحاظ سبک دکوراسیونی محیط، بهترین انتخاب بر روی کفپوش پارکت ،آن هم در فضای مدرن گبه است .

- همواره فرش هایی با طرح افشان برای فضاهای کوچک توصیه می شود .

- انتخاب فرش های لچک ترنج برای فضای معمولی و نسبتا بزرگ بسیار مناسب است ولی انتخاب فرش خشتی برای این قبیل مکان هاتوصیه نمی شود،زیرا سبب کوچک تر جلوه کردن محیط می شود .

- برای فضایی با وسعت کم ،فرشی با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید . این مساله در مورد مکان ها با محدودیت نور کافی نیز توصیه می شود . هر چه کف زمین روشن تر باشد ،فضا بزرگ تر و نورانی تر جلوه می کند .

- هنگام انتخاب رنگ فرش ،به پالت رنگی موجود در فضا شامل رنگ دیوار ها ،پارچه روکش مبلمان ،پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهم تر رنگ کفپوش ،توجه کنید . حفظ هماهنگی میان طرح و رنگ فرش انتخابی و دیگر عناصر یک فضا از جمله مهمترین موارد در انتخاب فرش مناسب است .

- اینکه فرش مورد نیاز در چه مکانی و با چه کاربردی پهن می شود ، در انتخاب تعیین کننده است . مثلا برای فضاهای پررفت و آمد مثل اتاق نشیمن و فضای ورودی خانه ، فرش های روشن و با بافت ظریف و به اصطلاح رج بالا انتخاب نکنید . این گونه فرش ها در این مکان ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار می گیرند .

هانیه دوست دارد در خانه اش از فرش دستباف استفاده کند . مجبور است در هزینه های دیگر صرفه جویی نماید. امکان خرید فرش دستباف ارزش هر صرف نظری را دارد .

سرور حاجی سعید

بخش محیط خانه تبیان


مطالب مرتبط:

فرش، نگین خانه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.