تبیان، دستیار زندگی

ملاتونین: پادزهری قوی و آرامبخش

ملاتونین یک هورمون طبیعی است که از طریق بدن ترشح می شود. این هورمون وظایف متعددی دارد و در واقع یک پادزهر طبیعی محسوب می شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ملاتونین ، هورمون ، تغذیه ،  رژیم غذایی ،  هورمون خواب ،  هورمون تقویت بدن  ، هورمون عصبی و روحی  روانی ،

ملاتونین باعث کنترل و تنظیم ریتم های بیولوژیک بدن شده و در بیشتر فرایندهای نروفیزیولوژیکی شرکت دارد و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند. این هورمون از غده ی پینه آل ترشح می‌شود و شما را به خوابی راحت می برد. در این مطلب با گوشه ای از وظایف این هورمون مهم آشنایتان می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

ملاتونین: شما را به آغوش خواب می سپارد

ملاتونین خاصیت آرامبخشی و مسکنی دارد و چرخه ی بیولوژیکی بدن را تنظیم می‌کند. این هورمون برای افرادی که دچار اینسومیا یا بی‌خوابی هستند و نمی توانند به درستی بخوابند کمک کننده است. نتایج پژوهش های متعدد محققان آمریکایی نشان داده است که ملاتونین باعث خوابی راحت می‌شود.

 

ملاتونین: سلاحی در برابر رادیکال های آزاد

ملاتونین بافت ها و سلول‌های بدن ما را در وضعیت مناسبی نگه می دارد. به خاطر اینکه با رادیکال های آزاد مقابله می‌کند. این رادیکال های آزاد مولکول‌های آسیب‌زننده به سلول های بدن هستند که باعث پیری زودرس آن‌ها و بروز بیماری می‌شوند. ملاتونین از نظر قدرت آنتی اکسیدانی از ویتامین E یا گلوتاتیون نیز قوی تر است. محققان آمریکایی بررسی‌های زیادی در این خصوص انجام داده و به این نتیجه رسیده اند آنتی اکسیدان هایی مانند ملاتونین درمانی مناسب برای مقابله با بیماری هایی مانند آلزایمر، پارکینسون و غیره است.

 

ملاتونین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص ملاتونین به ما کمک می‌کند که در برابر شرایط تنش‌زا مقاوم تر باشیم و با بیماری های ویروسی به راحتی مقابله کنیم. این مولکول‌های قوی بدن را در برابر گذر زمان ایمن‌تر کرده و پیری و عوارض آن را کمتر می‌کند. زمانیکه سیستم ایمنی بدن ما قوی تر باشد به خوبی با بیماری ها مقابله می‌کنیم و خوشبختانه ملاتونین به خوبی از پس تقویت سیستم ایمنی بدن بر می آید.

فراموش نکنید که ملاتونین هورمونی است که صرفا در تاریکی شب در بدن تولید می‌شود. در نتیجه لازم است که حواستان به خواب تان باشد

 

ملاتونین برای رفع مشکلات عصبی و احساسی

برخی از افراد با تغییرات فصلی دچار مشکل می‌شوند و از افسردگی رنج می برند. این افراد باید بیشتر حواس شان به میزان ملاتونین بدن شان باشد. علاوه بر آن این هورمون برای خانم‌های یائسه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا از عوارض افت هورمون ها در امان باشند. در این دوره اکثر خانم‌های یائسه دچار بیخوابی و کسالت و بدخلقی می‌شود. علاوه بر خانم‌های یائسه، مشکل بی‌خوابی و بد خوابی و افسردگی فصلی مشکلی است که ممکن است گریبان همه‌ی ما را بگیرد. در اینصورت بهتر است به فکر افزایش میزان ملاتونین بدن باشیم.

 

ملاتونین به لاغری کمک می‌کند

محققان انگلیسی به این نتیجه رسیده اند که ملاتونین می تواند به طور موثری به کنترل وزن کمک کند. واقعیت این است که این هورمون باعث تحریک چربی های قهوه ای می‌شود. این چربی ها از نوع سلول های چربی هستند که به جای ذخیره سازی چربی ها آن ها را می سوزانند. درست بر عکس چربی های سفید که باعث ذخیره و انباشتگی کالری های دریافتی می‌شوند و به این ترتیب باعث افزایش وزن می‌شوند. چربی های قهوه ای همچنین به نام چربی های مفید یا چربی های لاغر کننده نیز معروف هستند که به کنترل وزن بدن و بهبود سوخت و ساز بدن کمک زیادی می‌کنند.

 

منابع غذایی ملاتونین: باک ها را پر کنید

بفرمایید گیلاس

گیلاس یکی از منابع غذایی فوق العاده ی ملاتونین است. این میوه در انواع و رنگ‌های مختلف آن حاوی میزان زیادی ویتامین A،C و E نیز می باشد.

 

بفرمایید گردو

مصرف گردو برای صبحانه باعث افزایش میزان ملاتونین بدن می‌شود. هر یک گرم گردو حاوی 3.4ngاز این هورمون می باشد.

 

بفرمایید خردل

خردل حاوی میزان قابل توجهی ملاتونین است. علاوه بر این در چهارچوب یک رژیم لاغری، روند رسیدن به تناسب اندام را تسریع می‌کند.

 

بفرمایید بادام

بادام منبع ایده آل انرژی است و یکی از ترکیبات اصلی آن ملاتونین است. برای افزایش ملاتونین بدن تان حتما بادام میل کنید.

 

بفرمایید موز

موز منبع فوق العاده پتاسیم است. علاوه برآن این میوه ی همیشه خندان یکی از تامین کننده های ملاتونین بدن نیز می باشد. به همین دلیل است که موز یک میوه ی آرامبخش و خواب آور محسوب می‌شود.

 

بفرمایید توت گوجی

این نوع توت پرخاصیت حاوی ملاتونین و همچنین میزان زیادی کاروتنوئیدها است. به همین دلیل بمب آنتی اکسیدان محسوب می‌شود. علاوه بر این ها، توت گوجی حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند اسید لینولئیک است که به سوزاندن چربی ها کمک زیادی می‌کند.

 

بفرمایید گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خواص دیورتیک دارد یعنی ادرار آور است. علاوه بر این سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی است. گوجه فرنگی می تواند اوره و کلسترول خون را دفع کند. خوشبختانه یکی از منابع خوب و طبیعی ملاتونین همین گوجه فرنگی است که می‌شود روزانه از آن مصرف کرده و از خواص بی نظیرش بهره مند شد.

 

یادتان باشد...

فراموش نکنید که ملاتونین هورمونی است که صرفا در تاریکی شب در بدن تولید می‌شود. در نتیجه لازم است که حواستان به خواب تان باشد. چراغ‌ها را زودتر خاموش کنید و چشم‌ها را ببنید و اجازه بدهید که بدن تان کار خودش را انجام دهد. در کنار این عادت خوب با در پیش گرفتن تغذیه ی سالم و افزایش مصرف مواد غذایی اشاره شده بدن تان را در تولید این هورمون موثر همیاری کنید. ملاتونین یکی از موثرترین یاران سلامتی بدن است. پس حواستان به میزان این هورمون باشد


مطالب مرتبط:

افزایش دوپامین با مواد غذایی

اثرات هورمون رشد بر بدن

غذاهای موثر بر هورمون‌ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.