تبیان، دستیار زندگی
سفر بدون برنامه و اطلاعات قبلی امکان پذیر نیست. برای آنکه سفر خوبی داشته باشید، باید همه چیز سر جای خودش باشد. باید از قبل بدانید مسیر جاده ای که در پیش می گیرید چطور است، آب و هوا چطور خواهد بود و حتی ترافیک جاده ها چه وضعیتی دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه اطلاعاتی که در سفر نیاز دارید، اینجاست!


سفر بدون برنامه و اطلاعات قبلی امکان پذیر نیست. برای آنکه سفر خوبی داشته باشید، باید همه چیز سر جای خودش باشد. باید از قبل بدانید مسیر جاده ای که در پیش می گیرید چطور است، آب و هوا چطور خواهد بود و حتی ترافیک جاده ها چه وضعیتی دارد.

ما در این مطلب، برایتان راه دسترسی ساده تر به تمام اطلاعات ضروری سفر را نشان تان می دهیم!

سفر

هوای سفر چطور است؟

اطلاعات دقیق و بروز وضع هوای فعلی شهرهای کشور، وضع هوای راه های کشور ، وضع هوای مناطق جهان و پیش بینی هوا را در سایت سازمان هواشناسی کشور ببینید:

http://www.irimo.ir

علاوه بر این می توانید با تلفن گویای 134 تماس بگیرید و با وارد کردن اطلاعات شهر مورد نظرتان وضعیت آب و هوای آن را جویا شوید.

تلفن گویا (134)هواگو در اغلب مراکز استان ها راه اندازی شده و در تهران دارای ده خط است که در تمام مدت شبانه روز پاسخگوئی به تماس گیرندگان را انجام می دهد.

به این ترتیب که به محض تماس با 134بطور پیش فرض پیش بینی 24 ساعت آینده همان مرکز را به اطلاع تماس شما می رساند. پس از آن به طور خودکار راهنمائی لازم را برای دریافت مطالب دیگری که در سیستم وجود دارد به مخاطب اعلام می کند. شما با گرفتن شماره یک می توانید هوای شهرهای تابعه استانتان را بشنوید. شماره دو آماده است تا پیش بینی استان های دیگر را به اطلاع برساند. یعنی با گرفتن پیش شماره تلفن مرکز هر استان پیش بینی همان استان اعلام می شود. شماره سه تفسیر نقشه های هواشناسی را اطلاع می دهد. شماره چهار در صورتی که از طرف سازمان یا هواشناسی استان اطلاعیه ایی صادر شده باشد خوانده می شود و شماره پنج هم برای استفاده کشاورزان توصیه هایی را از سوی کارشناسان هواشناسی کشاورزی اعلام می کند.

وضعیت ترافیک جاده ها را ببینید

اطلاعات وضعیت ترافیکی جاده های اصلی منتهی به شهرها و مراکز استان ها را در سایت مرکز مدیریت راه های کشور/ نقشه ترافیکی برخط ببینید.

91.98.46.98/http://traffic_map

علاوه بر این، برای اطلاع از وضعیت جاده ها می توانید با تلفن های گویای وزارت راه و ترابری در زمینه هواشناسی، وضع راه های کشور، حرکت قطارها و هواپیماها در همه ساعات شبانه روز تماس بگیرید.

تلفن این سامانه 141 است و ایمن ترین مسیر و اطلاعیه های جاده ای را به گوش شما می رساند. همچنین با تماس با تلفن گویای 141 می توان از وضع و مکان پمپ بنزین های مسیر حرکت خود اطلاع یافت.

شماره تلفن 88925252 هم اخبار وضع راه های کشور را از طریق نمابر در اختیارتان قرار می دهد.

خرید بلیط هواپیما از پشت میز کارتان

علاوه بر سایت های شرکت های هواپیمایی که اقدام به فروش بلیط می کنند، برخی سایت های دیگر هم هستند که بلیط های پرواز را در اختیار شما قرار می دهند. برخی همه پروازها را در فهرست خود دارند و برخی پروازهای چارتر، پروازهای دقیقه 90 و ارزان تر را به شما اطلاع می دهند.

نمونه ای از این سایت ها عبارتند از:

http://sepehr.iranhrc.ir

http://blitcharter.com/

http://airplaneticket.ir/booking-airline-tickets.html

http://etik.ir/ticket.action

شما می توانید برای دریافت اطلاعات کامل درباره راه های کشور، قطارها، هواپیماها و وضعیت هوای همه مسیرها به پایگاه اینترنتی وزارت راه و ترابری www.mrt.ir مراجعه کنید. علاوه بر این، سامانه تلفن گویای 199 پاسخگوی اطلاعات پرواز در زمینه دریافت اطلاعات پروازها، جدول زمانی پروازها از طریق نمابر و ارتباط با اپراتور است.

خرید بلیط قطار در دو سوت

شرکت حمل و نقل ریلی رجاء سال ها است که از طریق سایت خود بلیط هایش را پیش فروش می کند. این سایت، بسیار کامل و منظم است و در کار کردن با آن هرگز به مشکل نمی خورید. برای استفاده از خدمات اینترنتی رجا باید در آن عضو شوید. آدرس سایت هم این است:

http://ticket2.raja.ir/login.aspx?ReturnUrl=%2f

به جز این، شماره تلفن 139 آماده پاسخگویی درباره حرکت قطارها و اطلاع از آخرین وضع قطارها است.

خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

ساده ترین راه برای خرید بلیت اتوبوس، سر زدن به نشانی اینترنتی زیر است.

http://www.payaneh.ir/fa/

اما باید بدانید که به طور کلی خدمات اینترنتی فروش بلیط اتوبوس ها در ایران آنقدرها به روز و منظم نیست و اگر دنبال سفر بی دردسر هستید، بهتر است سراغ پایانه های فروش بلیط بروید و همانجا خیال خودتان را راحت کنید. سایت های شرکت های اتوبوسرانی بین شهری هم وضعیت بهتری ندارند و معمولا در آنها ناکام خواهید ماند.

چک کردن اوقات شرعی در سفر

در سفرهایتان قطعا نیاز دارید اوقات شرعی مقصد را بدانید. برای این کار، سایتی وجود دارد که اطلاعات مربوط به شهرهای داخل کشور را برایتان نمایش می دهد.

http://www.owghat.com/pr/

سایت زیر هم برای نمایش اوقات شرعی در سایر شهرها و کشورهای جهان به کارتان خواهد آمد:

http://www.farsigo.com/country.php

همچنین مشترکان همراه اول می توانند برای کسب اطلاع از اوقات شرعی شهری که در آن به سر می برند، پیش شماره تلفن آن شهر را (مانند تهران: 021) به شماره 8930 ارسال کنند تا لیست اوقات شرعی آن شهر، به تلفن همراه شان ارسال شود. این اطلاعات شامل تاریخ، اذان صبح، طلوع آفتاب، اذان ظهر، غروب آفتاب، اذان مغرب و نیمه شب شرعی شهری است که کد پیش شماره آن به شماره مزبور ارسال شده است. همچنین مشترکان اپراتور ایرانسل نیز می توانند برای دریافت اوقات شرعی برخی مراکز استانی، کد مخصوص مربوط به هر شهر در سامانه ایرانسل را به شماره 2020 پیامک کنند. همه پیامک هایی که به شماره 2020 ارسال می شوند رایگان بوده و هیچ هزینه ای نخواهد داشت.

تلفن گویای 192 هم در هر شهری که باشید، اوقات شرعی همان شهر را به اطلاع شما می رساند.

چطور هتل رزرو کنیم؟

برای رزرو اینترنتی هتل سایت های زیر می توانند به کمک تان بیایند:

http://hotelyar.com/

http://www.eghamat24.com/

http://www.egardesh.com/

http://www.ihb.ir/

http://www.iranhotelonline.com/

البته قطعا سایت های دیگری هم هستند که با جستجوی اینترنتی می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. حتی استان ها و شهرهای مختلف هم برای هتل های شهر خودشان بانک اطلاعاتی دارند که با یک جستجوی ساده می توانید به آنها برسید.

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


مطالب مرتبط:

قوانین عجیب در مسافرت‌های خارجی

هواشناسی در سفر

سریعترین و ارزانترین روش رزرو هتل

نرم افزاری برای همه جهانگردان

یک مسیریاب همه کاره

بهترین اپلیکیشن‌های سفر