تبیان، دستیار زندگی
موضوع داستان شما می تواند یک خاطره ی عاشقانه باشد. تجربه ی شخصی خودتان .البته نه آنطور که دقیقا اتفاق افتاده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مجتبی شاعری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهارمین مسابقه داستان نویسی

به همراه معرفی برگزیدگان مسابقه قبل

موضوع داستان شما می تواند یک خاطره  عاشقانه باشد. تجربه شخصی خودتان .البته نه آنطور که دقیقا اتفاق افتاده است.

مجتبی شاعری -بخش ادبیات تبیان
کتاب

دلیلی ندارد که خاطره ها و تجربه ها نعل به نعل نقل شود . این برای هر موضوع داستانی صدق می کند . چه رسد به این که موضوع شما یک عاشقانه ساده باشد .

مهم نیست که عاشقانه ی شما رمزگذاری شود که مشخصه ی واقع گرایانه پیدا کند . می توانید داستان واقعی خودتان را تغییر دهید . تا این جا در هر مکتبی وجه اشتراک نظری وجود دارد . با این حال آن چه نیاز واقع گرایانه و ایجاد میل انگیزاننده می تواند باشد جزئیات قصه ی شماست . جزئیات داستان های عاشقانه مثل یک داستان اجتماعی نیست که از اصول مدرن داستان نویسی پیروی می کند و الزامی برای گذشته ی آدمی ها ندارد . در داستان عاشقانه ای که بهتر است با روایت اول شخص پیش برود بیان ویژگی ها یک طرف رابطه مهم و در بسیاری موارد لازم است . خود را شرح دهید . منظور از خود همان خودی است که در داستان توصیف و ترسیم می کنید . خود را آن طور که هستید شرح دهید . از بخش های مختلف قهرمان های عاشقانه ای که خوانده اید و یا دیده اید استفاده نکنید . باید اعمالی که از آدمی های داستان سر می زند معقول و منطقی باشد .

امکان دارد شما قهرمان و یا طرف عشقی برای داستانتان قرار دهید که اعتماد به نفس ندارد . خجالتی است و در کارهای روزمره هم به موفقیت نمی رسد با معجزه ی عشق می توانید متحولش کنید . آن گاه داستان شما از باب یک روان شناسی دراماتیک هم ارزش پیدا می کند. با این حال دقت کنید که این تحول به مزاج مخاطبتان خوش بیاید . آن چنان شعاری نباشد که توی ذوق بزند و سرانجام هم واقعی نباشد . اجازه بدهید به همان مصداقی که اشاره کردیم بپردازیم .

قهرمانتان را با یک نقص شخصی و یا اجتماعی معرفی می کنید . مثلا درس نیمه کاره دانشگاهی و یا اعتیاد به مواد مخدر . یا شاید ترس از یک چیزی . مثل ترس از ارتفاع و یا ترس از حیوانی مثل سگ .

حالا زمان آن رسیده این رمزگذاری را در جایی از داستان استفاده کنید . ولی باید دقت داشته باشید که این تحول یا این تغییر طوری نباشد که خواننده ی داستان شما با آن همزادپنداری نکند . اصلا مشکل بسیاری از داستان ها در همین نقطه ی مهم است که بی ملاحظه به شخصیت پردازی ابتدایی اسباب یک تحول عظیم را برایش فراهم می کنند . در یک داستان کوتاه هشت صد کلمه ای نمی توانید قهرمان داستان را تبدیل به یک اسطوره کنید . البته کار نشد ندارد و شاید در یک داستان کوتاه هم بشود این کار را انجام داد به این شرط که گذشته ی مشخصی از قهرمان ترسیم کنید . به عنوان نمونه می شود داستان زندگی فضیل عیاض که در تذکره الاولیا هم آمده در نظر گرفت. فضیل راهزنی است که با شنیدن آیه ای از قرآن متحول می شود و سرانجام هم نامش در میان عرفای تاریخ عرفان ایران قرار می گیرد .

پیش زمینه ی این تحول که برای مخاطب قابل پذیرش است تلقین روحیهی جوانمردانه در وجود یک راهزن است . تصویری که از این راهزن در نظر مخاطب نقش می بندد از همان ابتدا نیز تا آن حد مخدوش و پلیدنیست که نتوان یک تحول اخلاقی را متصور نبود .

داستان های عاشقانه برای خواندنی شدن نیاز به یکی از این گزینه ها دارد :

1- تغییر شخصیت عاشق و معشوق و گرفتن یک تصمیم جسورانه که با مفهوم امنیت ظاهری زندگی در تضاد باشد . عاشقی قهرمان داستان می شود که به پیشواز خطر برود . حتی بهتر است که در میانه ی داستان و یا انتهای آن عشق بزرگ تر و ارزشمندتری را کشف کند.

2-الگوی بسیاری از داستان های عاشقانه رقیب عشقی است . معمولا رقیب عشقی در یک داستان عاشقانه عنصر داستانی مناسبی است . همان طور که از پیش می دانیم هر داستانی نیاز به گره و بحران دارد . حضور رقیب عشقی می تواند همان گره داستانی را موجب شود . رقیب عشقی در بسیاری موارد از انتساب خیانت به یکی از طرف های عشقی موثر تر است .

3- داستان عاشقانه شرح یک دلدادگی است . شرحی از یک مفهوم لطیف که می تواند سرانجام تلخ یا فرجامی خوش داشته باشد . روایت شما می تواند هیچ یک از موانعی که در شماره های قبل آمد را نداشته باشد اما می تواند شرح دلداگی باشد که برای هر مخاطبی جذاب شود. باید طوری این دلدادگی را تعریف کنید که برای خواننده هایی که هنوز تجربه ی عاشانه ندارند تبدیل به یک آرزو شود .

منتظر داستان های شما هستیم. تا 25 آذر ماه هم فرصت دارید.

نکته مهم: حتما داستان ها را با نام کامل تان ارسال کنید.

برندگان سومین مسابقه داستان نویسی (فرهنگ عاشورایی)

11-3 سعید موذنی

9-3 پرنیان

8-3 fkashani31


مسابقه داستان نویسی در تبیان

برندگان دومین مسابقه داستان نویسی

سومین مسابقه داستان نویسی

برندگان نخستین مسابقه داستان نویسی تبیان

دومین مسابقه داستان نویسی در تبیان