تبیان، دستیار زندگی
چندی پیش مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران در نشستی خبری از تعیین غرامت ناچیز 125 تومانی برای هر کیلوگرم پرتقال سرمازده در سال گذشته انتقاد کرد و به خبرنگاران گفت که به رغم تلاش های صورت گرفته باغداران برای دریافت غرفه عرضه مستقیم محصولات باغی در می
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلالان میوه حرف اول و آخر را می‌زنند!


چندی پیش مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران در نشستی خبری از تعیین غرامت ناچیز 125 تومانی برای هر کیلوگرم پرتقال سرمازده در سال گذشته انتقاد کرد و به خبرنگاران گفت که  به‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته باغداران برای دریافت غرفه عرضه مستقیم محصولات باغی در میادین میوه و تره بار با تهدید به مرگ دلالان روبه‌رو شده‌اند.
میوه ، تره بار

نوذر نگهداری با تصریح اینکه به‌رغم اینکه قانون مشخص کرده تعدادی از غرفه‌ها باید در میادین تره بار در اختیار باغداران قرار گیرد تا میوه و تربار به صورت مستقیم از تولید به مصرف برسد اما شهرداری‌ها، غرفه‌هایی که براساس قانون متعلق به باغداران است را با کمتر از حدود 5/1 میلیون تومان هزینه اجاره‌بهای واقعی به مزایده گذاشته و حدود 35 میلیون تومان به دلالان واگذار می‌کنند. نگهداری ادامه داد: این مکانیسم باعث می‌شود تا قیمت حدود 35 میلیون تومانی غرفه‌ها که از سوی دلالان پرداخت می‌شود برای جبران به قیمت محصولات کشاورزی افزوده ‌شود و افزایش قیمت بیش از حد این محصولات رقم بخورد. علاوه‌بر اینکه غرفه‌داران هم معمولا برای تأمین اجاره، میوه‌های درجه 2 و 3 را که حاشیه سود بالایی دارد، عرضه می‌کنند. از سوی دیگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه اگر فاکتور فروش میوه در میدان بارفروشان درست صادر شود، دیگر بهانه‌ای در اختیار واحدهای خرده‌فروشی نیست که بگویند فاکتور نگرفتیم و از دلال خریدیم، اظهار داشت که فاکتورها همچنان غیراستاندارد از میدان خارج می‌شود، چراکه بارفروشان آن را جدی نگرفته‌اند و علاقه‌مند هستند دلال در کنارشان بماند.

سیدحسین مهاجران درباره فروش میوه با فاکتورهای متحدالشکل خاطرنشان کرد که ابتدا باید بارفروشان این قانون را رعایت کنند و سپس مغازه‌های سطح شهر، رعایت قیمت را نسبت به فاکتورهایی که می‌گیرند، داشته باشند. مهاجران اضافه کرد: ما این اطلاع‌رسانی را از راه‌های مختلف انجام داده‌ایم و علاوه‌بر این هفته‌ای دو روز واحدهای تحت پوشش‌مان را دعوت می‌کنیم و توضیحات لازم را در این زمینه به آنان می‌دهیم.

راه‌اندازی یک شرکت ملی حمل و نقل باغی که به‌صورت اختصاصی به باغداران ارائه خدمات کند در دست اجراست

مهاجران در ادامه با تصریح اینکه چنین دستورالعملی قبلا نیز به شکل ارشادی وجود داشت و قرار شد از اول آذر امسال با فرد یا واحدی که به این امر توجه نکند، برخورد قانونی شود اما همچنان فاکتورها به‌صورت غیراستاندارد از میدان خارج می‌شود، چراکه بارفروشان آن را جدی نگرفته‌اند، ضمن اینکه اگر فاکتور درست صادر شود دیگر بهانه‌ای در اختیار واحدهای خرده‌فروشی تحت پوشش اتحادیه نیست که بگویند فاکتور نگرفتیم و از دلال خریدیم. مهاجران با اشاره به اینکه در صورت حذف دلالان مشکل گرانی میوه تا اندازه‌ای حل می‌شود، گفت: بارفروشان علاقه‌مندند دلال کنارشان بماند، چه این امر برایشان سودآور است.

وی با تأکید بر اینکه پیش از این هم گفته‌ام چنانچه میدانی‌ها به این طرح علاقه نشان ندهند بی‌فایده است و الان هم به این نتیجه رسیدیم که بی‌فایده است در پاسخ به این پرسش که چرا ورود سازمان تعزیرات به میدان بارفروشان نتوانست قیمت میوه‌ها را در خرده‌فروشی‌ها کاهش دهد؟ بیان داشت: این اقدام بی‌نتیجه نبود اما چون امسال تولید برخی میوه‌ها از جمله زردآلو، گوجه‌سبز و چغاله دچار آسیب شد، قیمت باقی میوه‌ها افزایش یافت و اقدام موثر تعزیرات چندان دیده نشد.

این مکانیسم باعث می‌شود تا قیمت حدود 35 میلیون تومانی غرفه‌ها که از سوی دلالان پرداخت می‌شود برای جبران به قیمت محصولات کشاورزی افزوده ‌شود و افزایش قیمت بیش از حد این محصولات رقم بخورد

مهاجران با بیان اینکه تعزیرات همچنان در میدان بارفروشان حضور و بر کار آنها نظارت دارد، افزود: اعمال قانون منجر به نتیجه‌دهی می‌شود که هنوز این کار انجام نشده است. وی در پاسخ به اینکه چگونه با حضور تعزیرات در میدان بارفروشان آنها تن به اعمال قانون نمی‌دهند، گفت: وسعت میدان زیاد بوده و این نظارت در سطح همه وسعت آنجا نیست. مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران همچنین با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات کشور بیش از 2 میلیون و 700 هزار هکتار است، ادامه داد که باتوجه به مزیت نسبی بخش باغبانی نسبت به دیگر بخش‌های کشاورزی، این بخش یکی از بخش‌های مهم کشاورزی است. نوذر نگهداری با اشاره به برنامه‌های حمایت از باغداران، از در دستور کار بودن تأسیس صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری باغداران با هماهنگی و همکاری معاونت باغداری وزارت جهاد کشاورزی و تأسیس صندوق مادر تخصصی حمایت از بخش کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: راه‌اندازی یک شرکت ملی حمل و نقل باغی که به‌صورت اختصاصی به باغداران ارائه خدمات کند در دست اجراست. وی به میزان تولید محصولات باغی اشاره کرد و گفت: امسال حدود 3 میلیون تن سیب و همچنین حدود 4 میلیون تن مرکبات تولید خواهیم داشت که حدود 55 تا 60 درصد از مرکبات به تولید پرتقال اختصاص دارد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و وطن امروز

مطالب مرتبط:

اجرای زیرپوستی فاز دوم گرانی‌ها!

موج گرانی‌ها در راه است؟

وام مسکن عامل گرانی خانه؟!