تبیان، دستیار زندگی
اگر عادت کنیم تا مجموعه ای از توصیه ها را به صورت مداوم تمرین کنیم، تغییر قابل ملاحظه ای را در هزینه های روزانه مان مشاهده خواهیم کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امان از زیاده‌روی در خرید!


اگر عادت کنیم تا مجموعه‌ای از توصیه‌ها را به صورت مداوم تمرین کنیم، تغییر قابل ملاحظه‌ای را در هزینه‌های روزانه‌مان مشاهده خواهیم کرد.


خرید کردن

کمتر خرید کنید

امروزه همه به دنبال راه حلی جادویی و شگفت‌انگیز برای کاهش هزینه‌ها هستند. برای این که هزینه‌هایتان کاهش یابد، باید کمتر خرید کنید. شاید به نظرتان برسد که این توصیه به قدری واضح است که حتی یک توصیه نیست؛ ولی این گونه نیست. تنها یک راه جادویی وجود دارد و آن کاهش خرید است. ترجیحاً از خریدهای غیر اضطراری شروع کنید و بعد تا جایی که می‌توانید خریدهای عادی را نیز کاهش دهید.

شاید این راه جادویی، سخت‌تر از آن باشد که کسی تمایلی به آن داشته باشد. اگر شهامت یا طاقت آن را ندارید که همواره کم خرید کنید، این روش را به صورت تناوبی وارد زندگی‌تان کنید. مثلاً یک ماه خریدی نکنید و یک ماه خرید کنید. البته مراقب باشید که ریاضت، شما را حریص نکند و در ماه‌هایی که مجاز به خرید هستید، تلافی ماه‌های قبل را نکنید. یک ماه در میان نخریدن لباس، وسایل خانه یا تزیینات، خیلی هم دشوار نیست. خواهید دید که دقتتان در امر خرید افزایش خواهد یافت و لباس‌هایی خواهید خرید که واقعاً می‌پوشید و نه هر چیزی که هوس خرید آن به سرتان می‌زند. اگر بدهی یا هزینه بزرگ ضروری در پیش دارید. این راه مناسبی برای پس‌انداز است.

خریدهای اعتباری را کاهش دهید

اگر نمی‌توانید ریاضت پیشه کنید و خریدهایتان را کلاً کاهش دهید، لااقل خریدهای اعتباری را کاهش دهید. کارت‌های اعتباری‌تان را در خانه بگذارید و با مقداری پول نقد خارج شوید تا وقتی از جلوی مغازه‌ها عبور می‌کنید، با خودتان درگیر نشوید، چون تضمینی وجود ندارد که بتوانید در برابر مغازه‌های پر زرق و برق امروزی سربلند بیرون بیایید.

اگر می‌خواهید یک پیراهن بخرید، به یک خیابان که پر از لباس‌فروشی است بروید؛ اگر یک قابلمه می‌خواهید، به یک مغازه یا مرکز فروش لوازم خانگی بروید. در فروشگاهی که مغازه‌های متنوعی از لوازم مصرفی یا لباس یا لوازم خانگی وجود دارد، حرص خرید بیشتر می‌شود.

برای خرید، برنامه‌ریزی کنید

هرگز با قصد مبهم خرید، از خانه خارج نشوید. وقتی که لیستی برای خرید ندارید، ممکن است شب با هر وسیله‌ای به خانه بازگردید. ممکن است یک فیل یا یک خودروی عتیقه خریده باشید! ممکن است حتی یک عینک طبی بخرید، در حالی که عینکی نیستید. خرید کردن بدون برنامه، بزرگ‌ترین اشتباهی است که می‌تواند شما را در دریای خروشان حرص مصرف، غرق کند.

برای سفر دریایی، شما به یک قایق یا کشتی محکم نیاز دارید و برای خرید، به یک لیست خرید و برنامه خرید. قبل از آن که به فروشگاهی که پر از اقلام متنوع است بروید و با دستی پر از اجناسی که واقعاً نمی‌خواهید به خانه برگردید، بهتر است لیست خرید خود را مهیا کنید. فهرستی از مواردی که برنامه خرید آن را دارید مهیا کنید، موارد ضروری را سبز، کمتر ضروری را زرد و غیر ضروری را قرمز کنید. بعد تمامی موارد قرمز و زرد را ببرید و در خانه بگذارید. وقتی که در فروشگاه یا مرکز خرید حرکت می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید که حق ندارید موارد خارج از لیست را بخرید.

مراکز خرید-پاساژ-خرید

اگر مورد زرد یا قرمزی را هم بخرید، باز بهتر از این است که موردی را که ابداً در ذهنتان نبوده بخرید. مطمئن باشید دلایلی که برای خرید یک کالا در یک مرکز خرید در ذهنتان می‌تراشید، ساختگی و غلط هستند. اگر واقعاً به چیزی نیاز داشتید، در عرض چند ساعتی که در خانه بودید، آن مورد به ذهنتان می‌رسید. پس خودتان را گول نزنید.

از مراکز خرید بزرگ و چندمنظوره خرید نکنید

اگر می‌خواهید یک پیراهن بخرید، به یک خیابان که پر از لباس‌فروشی است بروید؛ اگر یک قابلمه می‌خواهید، به یک مغازه یا مرکز فروش لوازم خانگی بروید. در فروشگاهی که مغازه‌های متنوعی از لوازم مصرفی یا لباس یا لوازم خانگی وجود دارد، حرص خرید بیشتر می‌شود. ممکن است برای خرید یک آینه جیبی بیرون بروید و با یک سری کامل از مجسمه‌های دکوری، چند دست لباس و یک کفش به خانه بازگردید.

پول نقد کمتری حمل کنید

درست است که کنترل خرید کردن با پول نقد، ساده‌تر است؛ ولی چرا سری که درد نمی‌کند را دستمال ببندید؟ پول نقد کمی حمل کنید تا کمتر دچار چالش‌های درونی برای خرید کردن یا نکردن شوید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_yavari

برگرفته از گروه: اقتصاد

مطالب مرتبط:

شکنجه‌ای به نام خرید! (1)

شکنجه‌ای به نام خرید! (2)

بخرید، اما حرص نزنید (1)

بخرید، اما حرص نزنید (2)