تبیان، دستیار زندگی
شاید خبر جدایی مسی از بارسا برای خیلی ها ناگوار و شوکه کننده باشد اما آیا این اتفاق خواه افتاد و دلیل آن چه خواهد بود؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسین جوادی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پشت پرده جدایی مسی از بارسا چیست؟


شاید خبر جدایی مسی از بارسا برای خیلی ها ناگوار و شوکه کننده باشد اما آیا این اتفاق خواه افتاد و دلیل آن چه خواهد بود؟


اولین کسی شکستن رکورد برترین گلزین لالیگا را به لئو تبریک گفت همسرش بود. او در صفحه اینستاگرامش با تصویری از مسی نشان داد که چگونه همسرش توانسته بعد از 60 سال رکورد برترین گل زن لالیگا را جابجا کند و این پیام نشان دهنده این بود که خانواده مسی بیش از حد از این اتفاق خوشحال شدند چون تا همین امروز انقدر فشار بر روی "کک" بود که تنها یک موفقیت در این اندازه می توانست نابغه آرژانتینی را خوشحال کند. لئو شنبه شب با هت‌تریکی که برابر سویا انجام داد، تعداد گل‌هایش را در لیگا به عدد 253 گل رساند تا برترین گلزن تاریخ این رقابت‌ها نام گیرد.60 سال پس از آن که تلمو زارا موفق شد در سال 1955 برای آتلتیک‌بیلبائو رکوردشکنی کند و برترین گلزن لیگا لقب گیرد، لیونل مسی موفق شد این رکورد را به نام خود ثبت کند. البته 17 سال طول کشید تا تلمو زارا به این رکورد ارزشمند دست یابد.

مسی

این در حالی است که لیونل مسی در 10 سال به این رکورد دست یافت و برترین گلزن لیگا شد.البته میانگین گلزنی تلمو زارا نسبت به لیونل مسی بهتر است. زارا در 277 بازی موفق شد 251 گل به ثمر برساند، یعنی میانگین 0.91 درصد برای آتلتیک بیلبائو. در طرف مقابل لیونل مسی موفق شده است طی 289 بازی 253 گل را به ثمر برساند، یعنی میانگین 0.87 برای بارسلونا. البته قبل از اینکه این رکورد توسط لئو ثبت شود او در گفتگویی بیان کرده بود که سرانجام از بارسا جدا خواهد شد و همین مساله باعث نگرانی هواداران آبی و اناری پوشان شده بود.البته این ادعا وجود دارد که لئو تنها به فصل جاری فکر می کند و انتهای فصل تصمیم می گیرد که در تصمیمش برای سال های آینده چیست. هرچند که او در ماه می قراردادش را تا سال 2018 با بارسلونا تمدید کرد.در واقع، آوریل سال گذشته و زمانی که تیتو ویلانووا هم چنان در قید حیات بود، در صحبتی اشاره کرده که مسی قصد ترک باشگاه را داشته، اما تیتو او را متقاعد کرده که در نیوکمپ بماند. به خاطر خدمت هایی که باشگاه به او و او به باشگاه کرده است، پس در انتها این تب سرد شد.با این حال، به نظر می رسد این شک و تردید هنوز هم وجود دارد، لیونل مسی هنوز هم شاید در ذهنش چیزی را مرور می کند که در انتها به او راه خروج نیوکمپ را نشان می دهد.

این تفکرات هیچگاه، حتی یک مرتبه در زمان ریاست خوان لاپورتا و حضور یوهان کرایوف در راس باشگاه به وقوع نپیوست.به یاد بیاورید زمانی که نیمار خریداری شد، یوهان کرایوف چه گفت؟ وقتی اسم یوهان کرایوف آورده می شود، باور کنید سخنی را که او به زبان آورده، بیهوده نبوده است، حتی اگر او در آن زمان از سوی مدیر وقت تیم کنار گذاشته شده بود.استاد خلف پپ گواردیولا به نوعی در هاله ای از ابهام به این اشاره کرد که باشگاه و از همه مهم تر مدیر تیم با آوردن نیمار قصد فروش لئو مسی را دارد. او مانند همیشه حرفش را مستقیم به زبان نیاورد، اما مشخص بود منظورش چه بوده است.باید درک کنیم که این ها همه حدس و گمان است، البته به نوعی نشانه هایی به ما نشان می دهد که چه فکری در ذهن لئو مسی می تواند باشد. بنابراین تا زمانی که خود بازیکن به طور واضح حرفش را در رسانه ها بیان نکند، هیچ کس نمی تواند به شکل قطعی از تصمیم مسی حرف بزند.

حالا شاید با بدست آوردن رکورد ها و عنوان های جدید لئو در مورد تصمیم اش در آینده تجدید نظر کند ،‌شاید این مساله بی تاثیر نباشد او در بارسا دیگر نمیتواند به عنوان جدیدتری که شایسته توانایی اوست دست پیدا کند ،‌شاید در بارسا بیش از حد زیر تیغ منتقدان قرار گرفته است

در پایان باید بگویم، به نظر می رسد همه چیز به زودی مشخص خواهد شد و امکان هر تصمیمی چه از سوی باشگاه و چه از سوی لیونل مسی وجود دارد.حالا شاید با بدست آوردن رکورد ها و عنوان های جدید لئو در مورد تصمیم اش در آینده تجدید نظر کند ،‌شاید این مساله بی تاثیر نباشد او در بارسا دیگر نمیتواند به عنوان جدیدتری که شایسته توانایی اوست دست پیدا کند ،‌شاید در بارسا بیش از حد زیر تیغ منتقدان قرار گرفته. همه این استدلال ها را می توان در باره او به کار برد چون همین چند هفته پیش بود که او جواب منتقدانش در مورد انتخاب او به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی را داد. خیلی ها اعتقاد داشتند عنوان برترین بازیکن جام جهانی نباید به مسی برسد حتی سپ بلاتر نیز در بیانی جنجالی گفته بود مسی اشیسته این عنوان نبود! تمام این هجمه ها سبب شده تا لئو بخواهد خودش را از زیر این فشار ها نجات دهد و به تمام این‌ها نیز باید این مساله ر ا اضافه کنیم که پدر لئو به عنوان وکیل او در حال فعالیت است( و هیچ بعید نیست به خاطر خلاص شدن از مشکلات مایاتی و حقوقی اسپانیا راه دیگری را برای بدست آوردن سود بیشتر انتخاب کند . پدر مسی چندی قبل متعهم به پول شویی شده بود )‌و خیلی هم بدش نمی آید که پسرش ادامه فوتبال حرفه ای را در باشگاه دیگری مثل پاری سن ژرمن دنبال کند. هیچ چیز در مورد این ماسله عجیب و نیست و امکان دارد اتفاق بی افتد.

حسین جوادی

بخش ورزشی تبیان