تبیان، دستیار زندگی
تارنمای خبری کنفدراسیون فوتبال آسیا در آستانه شصتمین سالگرد تاسیس این نهاد نوشت: علی کریمی که با مهارتهایش در در دوران فعالیت حرفه ای قادر بود هواداران فوتبال ایران و آسیا را خیره کند، به عنوان یکی از بزرگترین فوتبالیست های ایران در یادها می ماند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علی کریمی، ستاره واقعی آسیا


تارنمای خبری کنفدراسیون فوتبال آسیا در آستانه شصتمین سالگرد تاسیس این نهاد نوشت: علی کریمی که با مهارتهایش در دوران فعالیت حرفه ای قادر بود هواداران فوتبال ایران و آسیا را خیره کند، به عنوان یکی از بزرگترین فوتبالیست های ایران در یادها می ماند.

کریمی

به گزارش تارنمای ای اف سی، علی کریمی که با افتخار در کنار سایر اسطوره های فوتبال ایران نظیر هم تیمی های سابق خود علی دایی، مهدی مهدوی کیا و کریم باقری قرار می گیرد، با 38 گل در 127 بازی ملی در جدول گلزنی تیم ملی ایران در رده سوم قرار دارد؛ هرچند دوران فعالیت حرفه ای او بدون تنش نبود و بروز اختلافات جدی بین شخصیت های مهم در فوتبال ایران طی سالهای گذشته امری غیرمعمول نبوده است.

کریمی در جام ملتهای آسیا 2004 که ایران سوم شد، گلزن برتر شناخته شد. او به قهرمانی ایران در تصاحب مدال طلای بازیهای آسیایی 1998 ، دو عنوان قهرمانی رقابتهای غرب آسیا و یک عنوان قهرمانی چلنج کاپ آسیا/او اف سی در سال 2003 که طی آن دو گل در دیدار مقابل نیوزیلند به ثمر رساند و ارزشمندترین بازیکن معرفی شد، کمک کرد.

هافبک هجومی ایران که متولد کرج است در سطح باشگاهی موفقیت بیشتری کسب کرد و بعد از دو عنوان قهرمانی لیگ با پرسپولیس و تصاحب جام حذفی امارات متحده عربی با الاهلی ، پای جای پای هموطنان خود باقری، دایی و مهدوی کیا گذاشت و به بوندس لیگا آلمان رفت.

کریمی در جام ملتهای آسیا 2004 که ایران سوم شد، گلزن برتر شناخته شد. او به قهرمانی ایران در تصاحب مدال طلای بازیهای آسیایی 1998 ، دو عنوان قهرمانی رقابتهای غرب آسیا و یک عنوان قهرمانی چلنج کاپ آسیا/او اف سی در سال 2003 که طی آن دو گل در دیدار مقابل نیوزیلند به ثمر رساند و ارزشمندترین بازیکن معرفی شد، کمک کرد

کریمی که هواداران در ایران به او لقب مارادونای آسیا داده بودند، با تیم بایرن مونیخ قهرمان لیگ آلمان در فصل 2005-2006 شد و جام حذفی آلمان را تصاحب کرد. او با شالکه نیز برای دومین بار جام حذفی آلمان را از آن خود کرد. کریمی مدتی در باشگاه القطر بازی کرد و دو فصل نیز در استیل آذین ایران توپ زد.

کریمی بعد از دومین دوره حضورش در آلمان، برای سومین بار به پرسپولیس بازگشت و در باشگاه تراکتورسازی تبریز به دوران فعالیت حرفه ای درخشان خود که حدود دو دهه طول کشید پایان داد. او برای آخرین بار در دیدار لیگ قهرمانان آسیا در عرصه فوتبال باشگاهی قاره کهن بازی کرد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: سایت ای اف سی