تبیان، دستیار زندگی
با وجود اینکه رکود در بازار مسکن ادامه دارد، میانگین قیمت آپارتمان ها با متراژهای بزرگ هم چنان بالاست و مالکان این واحدها حاضر به فروش واحدهای خود با قیمت های پایین تر نیستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیمت آپارتمان متراژ بالا در تهران


با وجود اینکه رکود در بازار مسکن ادامه دارد، میانگین قیمت آپارتمان‌ها با متراژهای بزرگ هم‌چنان بالاست و مالکان این واحدها حاضر به فروش واحدهای خود با قیمت‌های پایین تر نیستند.
آپارتمان

کاهش میزان قدرت خرید مردم در طول سال‌های اخیر و نوسانات قیمتی که در بازار مسکن پیش آمده، نهایتا منجر به افزایش تقاضا برای واحدهایی با متراژ کوچکتر شده است.به عقیده بنگاه‌داران در حال حاضر میزان خرید و فروش واحدهای کوچک از رونق بیشتری نسبت به واحدهای بزرگ‌تر برخوردار است، تا جایی که برخی مشاوران املاک معتقدند خرید و فروش واحدهای کوچک همیشه متقاضی خود را دارد اما مشتری واحدهای بزرگ با نوسانات قیمتی و شرایط ناشی از تحولات اقتصادی و تاثیر آن در بازار مسکن، روند صعودی و نزولی را طی می‌کند.همچنین به عقیده گروهی از بنگاه‌داران انواع ساخت در واحدهای با متراژ بالاتر در بعضی مناطق مهم‌تر است. بدین معنی که در هر منطقه‌ای طراحی داخلی ساختمان، نحوه ساخت و در نظر گرفتن امکانات زیربنایی آن می‌تواند مهم‌تر از داشتن امکاناتی از قبیل استخر،سونا و... باشد.در این میان قیمت آپارتمان‌های 150 متری زیر 10 سال ساخت در مناطق مختلف پایتخت مورد بررسی قرار گرفته که بدین شرح است:یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در میدان هروی همراه با پارکینگ و انباری به قیمت متری پنج میلیون تومان به فروش می‌رسد.همچنین یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در بلوار اندرزگو همراه با پارکینگ و انباری به قیمت متری هفت میلیون و 200 هزار تومان در نظر گرفته شده است.یک واحد آپارتمان 150 متری در منطقه شهرک غرب سه خوابه همراه با پارکینگ و انباری و آسانسور به قیمت متری هفت میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد.یک واحد آپارتمان 150متری واقع در یوسف آباد سه خوابه متری هشت میلیون و 300 هزار تومان به فروش می رسد.

یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در کارگر شمالی سه خوابه همراه با پارکینگ و انباری متری شش میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است

یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در کارگر شمالی سه خوابه همراه با پارکینگ و انباری متری شش میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است. یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در مرزداران سه خوابه همراه با پارکینگ، انباری و آسانسور متری شش میلیون و 500 هزار تومان به فروش می رسد.یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در ملاصدرا سه خوابه با امکانات کامل، متری هفت میلیون تومان به فروش می رسد.یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در پیروزی سه خوابه با پارکینگ، انباری و‌ آسانسور متری پنج میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در خیابان فاطمی تک واحدی همراه با پارکینگ، انباری و آسانسور متری شش میلیون تومان در نظر گرفته شده است.یک واحد آپارتمان 150 متری واقع در خیابان فردوس شرقی همراه با پارکینگ ، انباری و‌ آسانسور متری شش میلیون تومان به فروش می رسد.

منطقه

متراژ

امکانات

قیمت

هروی

150

پارکینگ و انباری

750 میلیون تومان

اندرزگو

150

پارکینگ و انباری

یک میلیارد و 80 میلیون تومان

شهرک غرب

150

پارکینگ، انباری و آسانسور

یک میلیارد و 95 میلیون تومان

یوسف آباد

150

سه خوابه

یک میلیارد و 245 میلیون تومان

کارگرشمالی

150

سه خوابه همراه با پارکینگ و انباری

975 میلیون تومان

مرزداران

150

پارکینگ، انباری و آسانسور

975 میلیون تومان

ملاصدرا

150

سه خوابه با امکانات کامل

یک میلیارد و 50 میلیون تومان

پیروزی

150

پارکینگ ، انباری و‌ آسانسور

825 میلیون تومان

فاطمی

150

با پارکینگ، انباری و آسانسور

900 میلیون تومان

فردوس شرقی

150

با پارکینگ ، انباری و‌ آسانسور

900 میلیون تومان

دومین نامه‌نگاری دولتی‌ها با بانک مرکزی

مخالفت کمیسیون اعتباری بانک مرکزی برای افزایش سقف وام مسکن مهر موجب شد این بار ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور نامه‌ای به سیف رئیس‌کل بانک مرکزی ارسال کند.

اوایل مهر ماه سال جاری بود که نامه‌نگاری‌های آخوندی وزیر راه و شهرسازی و جهانگیری معاون اول رئیس‌ جمهوری به رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر به کمیسیون اعتباری بانک مرکزی رفت.

در این نامه آخوندی استدلالات فراوانی آورد که چاره‌ای جز افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر نداریم چرا که ساخت 900 هزار مسکن مهر شهری و روستایی با پیشرفت فیزیکی 75 درصد کند یا متوقف هستند.پس تأخیر در تکمیل این واحدهای مسکونی و رها شدن پروژه‌ها به دلیل عدم تزریق اعتبارات جدید علاوه بر اتلاف منابع و تحمیل هزینه‌های اقتصادی بر کشور تبعات و پیامدهای اجتماعی گسترده‌ای را در پی خواهد داشت. اکثر پروژه‌های مسکن مهر در سطح کشور در مرحله سفت‌کاری و نازک‌کاری هستند که به دلیل افزایش نرخ دستمزد و مصالح ساختمانی پیشرفت آنها کند شده است.

این گزارش حاکی است از طرفی برای جبران هزینه‌های سازندگان، دولت در اوایل سال جاری دستور‌العمل شماره 3 افزایش قیمت را ابلاغ کرد اما طرف تقاضا که مردم هستند هنوز تقویت نشده و تصویب افزایش سقف وام مسکن مهر در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی گیر کرده است.

جهانگیری در پاسخ به نامه آخوندی بر روی همان نامه به سیف رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را متذکر شد که با توجه به اهمیت مساله مسکن مهر این موضوع را بررسی و اقدام کنند و اگر لازم است در این خصوص جلسه بگذارند و آن‌را در دولت مطرح و نتیجه را هم جواب دهند

در همان تاریخ یعنی در مهر ماه سال جاری جهانگیری در پاسخ به نامه آخوندی بر روی همان نامه به سیف رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را متذکر شد که با توجه به اهمیت مساله مسکن مهر این موضوع را بررسی و اقدام کنند و اگر لازم است در این خصوص جلسه بگذارند و آن‌را در دولت مطرح و نتیجه را هم جواب دهند.

بر اساس این گزارش، در عین حال برخی خبرها حاکی است کمیسیون اعتباری بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن مهر به 30 میلیون تومان مخالفت کرده است. بنابراین این بار رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای که به سیف رئیس کل بانک مرکزی ارسال کرده خواسته است پیگیر افزایش تسهیلات مسکن مهر از 25 به 30 میلیون تومان باشد.

دغدغه و نگرانی جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور برای افزایش سقف وام مسکن مهر به این دلیل است که بسیاری از واحدهای مسکن مهر در کشور به دلیل کمبود اعتبار نیمه تمام مانده‌اند و با نزدیک شدن به فصل سرما عملا سال 93 برای سرعت دادن به ساخت و ساز مسکن مهر از دست رفته است.

اگر چه دولت بارها اعلام کرده که تکلیف مسکن مهر در سال 94 روشن می شود و واحدهای نیمه تمام واگذار و پرونده مسکن مهر در آن سال بسته می شود، اما عدم افزایش سقف وام مسکن مهر و تقویت نشدن طرف تقاضا که همان توان مشارکت متقاضیان است، مسکن مهر در سال 94 نیز به اتمام نمی رسد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا و فارس

مطالب مرتبط:

آغاز فصل تازه مسکن با کاهش قیمت‌ها+مقایسه قیمت‌ها در تهران

مسکن همچنان راکد و گران می شود

افزایش نرخ سود و بازار مسکن