تبیان، دستیار زندگی
هفتاد و نهمین نبرد سرخآبی های پایتخت برای نخستین بار در تاریخ لیگ برتر، آخرین بازی نیم فصل نخست قرار گرفته است. این دو تیم در چهار بازی گذشته خود به چهار تساوی صفر بر صفر رسیده اند و حالا تماشاگران از این دو تیم چیزی جز یک بازی پر گل نمی خواهند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اوج هیجان در پایان نیم فصل

داربی هفتاد و نهم ؛ حمله به خاكریز تساوی ها


هفتاد و نهمین نبرد سرخابی‌های پایتخت برای نخستین‌بار در تاریخ لیگ برتر، آخرین بازی نیم فصل نخست قرار گرفته است. این دو تیم در چهار بازی گذشته خود به چهار تساوی صفر بر صفر رسیده اند و حالا تماشاگران از این دو تیم چیزی جز یک بازی پر گل نمی خواهند.


داربی

آنچه همه منتظرش بودند از راه رسید. روزی برای ثبت در تاریخ. داربی هفتاد و نهم تهران در صورتی برگزار می شود كه استقلال و پرسپولیس از روزهای خوب خود فرسنگ ها فاصله دارند. اما این افت كیفی،هیچ تاثیری در جذابیت این بازی ندارد. شاید امروز یكشنبه به واسطه روز كاری و غیر تعطیل ، شرایط بد جوی و مهمتر از این دو افت فاحش دو تیم، ورزشگاه آزادی لبالب از هوادار نشود اما تردید نداشته باشید كه 22 بازیكن درون زمین همه تلاش خود را به كار می گیرند كه بازنده این نبرد نباشند.

شاید همین ترس از باخت موجب شده كه 4 دیدار قبلی دو تیم با تساوی بدون گل به پایان برسد. در چنین وضعیتی داربی سنتی پایتخت که حساس ترین بازی فصل محسوب می شود و هواداران دو تیم از ابتدای فصل در انتظار آن به سر می برند در حالی به ایستگاه 79 رسیده که کمتر کسی است که امیدوار باشد این بازی پیروز داشته باشد. چهار بازی قبلی دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسیده و با توجه به اینکه هر دو مربی به دنبال حفظ رکورد نباختن شان در داربی هستند، احتمال تساوی این بازی افزایش پیدا می کند، هرچند اگر بخواهیم تا نیمه پر لیوان را ببینیم باید بگوییم که جنس این داربی با داربی های قبلی فرق دارد.در این پیكار برخلاف چهار مصاف قبلی که استقلال معمولا در صدر جدول بود و با یک امتیاز هم جایگاهش را حفظ می کرد، وضعیت مناسبی ندارد و با توجه به شکست تراکتورسازی و توقف سپاهان، بهترین فرصت برای کم کردن فاصله با این دو تیم ایجاد شده و استقلال نمی خواهد آن را به راحتی از دست بدهد.

از سویی دیگر درخشان برای اینکه بتواند سرانجام خودش را در دل هواداران پرسپولیس جا کند باید این بازی را ببرد. او می تواند با یک پیروزی علاوه بر تزریق یک روحیه مناسب به تیمش، خودش را هم تا پایان فصل در پرسپولیس بیمه کند.

نکته دیگری که امید به تساوی نکشیدن این دیدار را افزایش می دهد، آن است که نقاط ضعف دو تیم دقیقا مناطقی است که حریف در آن قدرتمند است. پرسپولیس به شدت در کناره ها بخصوص در سمت چپ دچار ضعف است و این فرصت مناسبی برای فخرالدینی و حیدری است تا بتوانند از آن منطقه به پرسپولیس گل بزنند، در سوی دیگر استقلال به شدت در قلب دفاع و میان هافبک ها و دفاع هایش دچار ضعف است، این همان جایی است که پرسپولیس با نوری متحول شده می تواند برای استقلال مشکل ساز شود.

درخشان در بازی امروز صادقیان را در اختیار ندارد و همین موضوع باعث كم شدن فانتزی قرمزها در میانه میدان می شود. البته اگر سالم هم بود بعید به نظر می رسید كارایی سابق را داشته باشد

غایبان سرشناس دو تیم

استقلال در این دیدار جاسم کرار را به دلیل محرومیت و محمد قاضی را به دلیل مصدومیت ندارد، پرسپولیس نیز ابتدا اعلام كرد عباس زاده را به دلیل مصدومیت در این دیدار نخواهد داشت اما شوك بزرگ دیروز شنبه به كادر فنی و هواداران این تیم وارد شد؛ پیام صادقیان مصدوم شد و به این ترتیب، قرمزها مهمترین مهره هجومی خود را از دست دادند.

بدون شك نبود كرار و پیام تاثیر بسزایی در حركات تاكتیكی دو تیم خواهد داشت. استقلال فوتبالی بر مبنای استفاده از ضربات ایستگاهی و سانتر از جناحین را در دستور كار خود دارد و كرار از معدود هافبك های ابی ها بحساب می آمد كه قادر بود بازی زمینی و پاس های تودر را چاشنی تاكتیك تیمش كند.

اما این عراقی اصلاح نشدنی و بد اخلاق به عجیب ترین شكل ممكن در تبریز سه اخطاره شد تا حالا تنها استقلال باشد و استفاده از حربه توپ های بلند. البته غیبت قاضی هم با توجه به خصوصیات فیزیكی اش می تواند دردسر آفرین باشد.

اما پیام صادقیان وضعیت پیچیده ای را در این فصل داشت. او تا قبل از بازی با فولاد و محرومیت چندماهه ستاره بی بدیل تیمش بود اما پس از آن، دیگر صادقیان قبل نبود؛ یك نیمكت نشین معترض كه تنها جنجال آفرینی می كرد. او كه از ابتدای فصل مرتب برای آبی ها در عرصه رسانه ها كری خوانی می كرد و از گلزنی می گفت در تمرین دیروز شنبه بدون آنكه با كسی برخورد كند از ناحیه كشاله ران با كشیدگی مواجه شد و به همین راحتی یك ماه دیگر از میادین دور ماند.

قطعا نوع زندگی ، خواب و تغذیه این ستاره تاثیر بسزایی در این مصدومیت های پرتعداد دارد. درخشان در بازی امروز او را در اختیار ندارد و همین موضوع باعث كم شدن فانتزی قرمزها در میانه میدان می شود. البته اگر سالم هم بود بعید به نظر می رسید كارایی سابق را داشته باشد. گفته می شود او یكی از فروش های پرسپولیس در پنجره نقل و انتقالات زمستانی است.فروشی كه حسرت هیچ هواداری را در پی نخواهد داشت.

به یاد آقای گل فقید آبی ها

فارغ از این دست از مسائل، داربی پایتخت از سویی تحت تاثیر درگذشت غلامحسین مظلومی است. پیشکسوت استقلال که با 5 گل زده در داربی ها، جزو تاریخ سازان این تقابل سنتی محسوب می شود و شاید آبی ها برای هدیه کردن پیروزیشان در این دیدار به او، کمی به لحاظ روحی در شرایط بهتری از حریف قرار داشته باشند و البته جدا از این مسئله، استقلال بر روی کاغذ هم شانس بالاتری از پرسپولیس در این داربی دارد هرچند که به قول پیشکسوتان دو باشگاه، نتیجه این دیدار ربطی به جایگاه دو تیم در جدول و بازیکنانش ندارد.

درخشان روی لبه تیغ قدم بر می دارد و حالا كه سونامی تغییرات به پیكره مدیریتی این تیم رسیده است شاید او نخستین قربانی باخت احتمالی باشد

آینده درخشان و قلعه نویی در گروی این بازی

فریب پز رسانه ای مدیران دو باشگاه را نخورید. خام صحبت های استادانه سرمربیان دو تیم هم نشوید.علی دایی تنها 6 هفته فرصت داشت و بعد از شكست برابر تراكتور به سان بالا كشیدن یك جرئه آب اخراج شد. برای نخستین بار در تاریخ لیگ برتر هم قلعه نویی خطر اخراج را به شدت احساس می كند. او در شش هفته اول فوق العاده نتیجه گرفت اما سه شكست متوالی ورق را برگرداند. برای پی بردن به همه واقعیت تنها لازم است به واكنش سرمربی استقلال پس از گل تساوی بخش تیمش در تبریز توجه كنید؛ آنقدر هیجان زده شد كه بی اختیار تا میانه میدان دوید تا گلزن ملی پوش و به زعم خودش نا آماده تیمش، امیر حسین صادقی را به آغوش بكشد.

امیر قلعه نویی وقتی ده سال جوان تر از امروز بود، وقتی تازه سرمربی شده بود، هنگامی كه تیمش با گل دقیقه 93 پیروز قربانی ، پیروز داربی با نتیجه 3 بر 2 شد، اینچنین به میانه میدان ندوید. اما حالا می دود و چرایی این واكنش را باید در وضعیت بحران زده استقلال جستجو كرد.

هزار و یك دلیل وجود دارد كه درخشان و قلعخ نویی ابتدا برای نباختن مقابل هم صف آرایی می كنند و سپس اگر خالشان بر هم چربید سراغ پلن پیروزی می روند. اما سرنوشت مربی بازنده بسیار مبهم خواهد بود. درخشان روی لبه تیغ قدم بر می دارد و حالا كه سونامی تغییرات به پیكره مدیریتی این تیم رسیده است شاید او نخستین قربانی باخت احتمالی باشد.

قلعه نویى خوشبختانه هیچ آلترناتیوی را در اطراف خودش نمی بیند اما این رسم دیرین مدیران فوتبال ماست كه اول منار را می دزدند و سپس به فكر كندن چاه برای پنهان كردنش می افتند.

مهدی طاهر خانی

بخش ورزشی تبیان