تبیان، دستیار زندگی
تقریبا همه خانم ها چه شاغل و چه خانه دار به تمیزی حساس هستند و دست کم هفته ای دو تا سه مرتبه خانه را گردگیری می کنند، جاروبرقی می کشند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میکروب‌هایی که از چشم خانم‌ خانه دور می مانند


تقریبا همه خانم‌ها چه شاغل و چه خانه‌دار به تمیزی حساس هستند و دست‌کم هفته‌ای دو تا سه مرتبه خانه را گردگیری می‌کنند، جاروبرقی می‌کشند، کف زمین و سطوح را حسابی برق می‌اندازند و خلاصه مطمئن می‌شوند خبری از میکروب و آلودگی نیست. شاید این موضوع در ظاهر واقعیت داشته باشد، اما وسایل و نقاطی وجود دارد که از چشم بسیاری از خانم‌ها دور می‌ماند و به منبع میکروب و کثیفی تبدیل می‌شود.‌

میکروب خانه

پس از تحقیقات سال 2011 که مشخص شد آشپزخانه آلوده‌ترین مکان خانه است، محققان دانشگاه میشیگان آمریکا وسایل موجود در آشپزخانه را مورد بررسی قرار دادند تا متوجه شوند کدام بخش آشپزخانه از همه کثیف‌تر است.

البته بیشتر خانواده‌ها تصور می‌کردند مایکروفر آلوده‌ترین بخش آشپزخانه باشد، اما از آنجا که این دستگاه سطح صافی دارد، باکتری‌ها چندان تمایلی به رشد در آن ندارند.

تعجب نکنید! اسفنج ظرفشویی متهم اول است، چون بعد از بیست بار استفاده، محل زندگی میکروب‌ها و باکتری‌های بیماریزا می‌شود. بنابراین به طور مرتب آن را ضد‌عفونی کنید.

برای ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی کافی است یک فنجان سرکه را با یک لیتر آب مخلوط کنید و اسفنج یا اسکاچ را در آن قرار داده و اجازه دهید مقابل نور خورشید خشک شود.

یادتان باشد بعد از اتمام هر بار ظرف شستن، اسکاچ را با مایع ظرفشویی بشویید تا روغن و کثیفی در آن نماند. سپس در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شود. اسکاچ خیس و روغنی باعث رشد سریع میکروب ها در آن می شود.

همچنین می‌توانید اسکاچ را در ماشین ظرفشویی بشویید. تعویض اسفنج ظرفشویی هر بیست روز تا یک ماه یک‌بار ضروری است.

سینک آشپزخانه

ذرات غذایی و روغنی که از ظروف به داخل سینک می‌ریزد، منبع غذایی مناسبی برای رشد باکتری‌های بیماریزا مانند اشرشیاکولی و سالمونلا است. این باکتری‌ها ممکن است دست شما یا غذاها را آلوده کند. در حالیکه کمتر کسی به فکر ضدعفونی‌کردن سینک می‌افتد و بیشتر با آب آن را می‌شویند.

برای ضدعفونی‌کردن سینک آشپزخانه بهتر است یک روز درمیان آن را با مخلوط آب و مایع سفید‌کننده یا آب و سرکه بشویید و از این محلول داخل فاضلاب هم بریزید تا همه میکروب‌ها از بین برود.

همچنین بعد از اتمام هر بار ظرف شستن، سینک ظرفشویی را کاملا با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید.

نگه داشتن مسواک در دستشویی حتی با وجود داشتن سرپوش از جمله مهم‌ترین اشتباه‌هاست

یخچال را دست‌کم نگیرید

بر اساس یافته‌های جدید محققان، کشوی مخصوص میوه و سبزی محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و میکروب‌هاست و بعد از اسفنج و سینک ظرفشویی، جزو کثیف‌ترین نقاط یخچال به حساب می‌آید. دلیل آن هم واضح است. در این قسمت معمولا مواد شسته شده و نشده در کنار هم نگهداری می‌شود.

پس هرگز مواد نشسته را داخل یخچال قرار ندهید؛ مگر در ظروف دربسته. قسمت های مختلف داخل یخچال را با آب گرم و مایع ظرفشویی و یک مسواک تمیز بشویید و آلودگی‌ها را از بین ببرید.

همچنین فضای بالای یخچال هم مکان مناسبی برای تجمع میکروب‌های بیماریزاست. پس ماهی یک‌بار این فضا را با دستمال و پاک‌کننده‌های چند منظوره تمیز کنید.

به رایانه سر بزنید

بر اساس تحقیقات محققان انگلیسی، میزان باکتری‌ها و میکروب‌های موجود روی دکمه‌های کیبورد پنج برابر توالت‌هاست.

البته راه‌حل مناسبی برای از بین بردن این باکتری‌های بیماریزا وجود دارد. کافی است هفته‌ای یک‌بار رایانه‌تان و همه وسایل جانبی آن را به کمک دستمال و اسپری مخصوص تمیز کنید، اما گردگیری معمولی کمکی به حل این مشکل نخواهد کرد و فقط میکروب‌ها را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر منتقل می‌کنید.

وقتی تلویزیون دردسرساز می‌شود

بر اساس بررسی‌های متخصصان آلمانی، کنترل تلویزیون منبع بزرگی از میکروب‌های مختلف است که از طریق تماس با دست‌های آلوده ایجاد ‌شده و چون کمتر کسی به ضدعفونی‌کردنشان اهمیت می‌دهد، با گذشت زمان آلوده‌تر می‌شوند.

همچنین این میکروب‌های بیماریزا با هر بار لمس کردن بین افراد مختلف جابه‌جا می‌شود و زمینه بروز بیماری‌های عفونی را فراهم می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود حداقل هفته‌ای دو بار کنترل‌ها را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز یا روکش آنها را تعویض کنید.

مسواک زدن

ورود مسواک به دستشویی ممنوع

همه ما در بهترین حالت ممکن روزی سه بار دندان‌هایمان را مسواک می‌زنیم و بعد از اتمام کار مسواک را زیر شیر آب می‌بریم، آبکشی می‌کنیم و بعد از گذاشتن سرپوش آن خوشحال از این‌که دندان‌های سالم و تمیزی داریم به ادامه کارهایمان می‌رسیم. بد نیست بدانید میکروب‌ها عاشق رطوبت هستند و در جاهای مرطوب براحتی آب خوردن رشد می‌کنند.

پس همین که مسواکتان را بدون خشک کردن سر جایش می‌گذارید کافی است که میکروب‌های رشد کرده وارد بدنتان شوند.

همچنین نگه داشتن مسواک در دستشویی حتی با وجود داشتن سرپوش از جمله مهم‌ترین اشتباه‌هاست، چون تحقیقات نشان می‌دهد در هر بار سیفون‌زدن قطرات بسیار ریز آب آلوده به ویروس و باکتری در فضا پخش می‌شود و حداقل تا دو ساعت بعد هم در هوا شناور باقی می‌مانند و بالاخره روی مسواک و البته حوله و سایر وسایل موجود در دستشویی می‌نشینند و زمینه ابتلا به انواع بیماری را فراهم می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از هر بار مسواک زدن، آن را با آب و مایع دستشویی بشویید و بعد از خشک کردن و قرار‌دادن درپوش در یکی از کشوهای میز اتاق‌تان نگهداری کنید.

نمکدان محترم!

در این‌که مصرف بی‌رویه نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود و سلامت‌تان را به خطر می‌اندازد هیچ شکی نیست، اما اگر بگوییم دست زدن به نمکدان هم می‌تواند باعث بیمار شدنتان شود باور می‌کنید؟

بر اساس بررسی‌های متخصصان فرانسوی، نمکدان‌ها بارها با دست افراد مختلف تماس پیدا می‌کند و حاوی میکروب‌ها و مهم‌تر از همه ویروس سرماخوردگی است و در 80 درصد موارد هم بیشتر از یک یا دو بار در سال شسته نمی‌شود. یادتان باشد هفته‌ای یک‌بار باید نمکدان را با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید تا آلودگی‌ها تمیز شود.

وقتی از بیرون برمی گردید، به هیچ وجه با کفش وارد منزل نشوید، زیرا در این صورت همه میکروب های بیرون را به داخل خانه منتقل می کنید

وای از وان و دوش حمام

بر خلاف باور عموم تمیز ‌کردن حمام اصلا کار راحتی نیست، چون رطوبت زیاد این قسمت از خانه زمینه رشد انواع میکروب، باکتری، قارچ و... را فراهم می‌کند؛ بویژه بین درزها و کاشی‌ها که دسترسی خوبی برای تمیز کردن ندارد و با ریختن آب و مواد شوینده روی سطوح و آبکشی هم از بین نمی‌رود و تنها روش تمیزکردنشان فرچه‌کشیدن با ضدعفونی‌کننده‌هاست.

این موضوع درباره وان و دوش حمام هم صدق می‌کند، چرا که به گفته متخصصان رطوبت همیشگی آنها محل تجمع قارچ‌هایی است که باعث بیماری‌های پوستی می‌شود.

بنابراین پس از استحمام، وان را با محلول‌های ضدعفونی‌کننده بشویید سپس با دستمال آن را خشک کنید.

دوش را هم هر دو ماه یک‌بار از سردوشی باز کنید، نیم ساعت داخل مخلوط آب و سرکه و نمک یا وایتکس قرار دهید و بعد از آبکشی و نصب با خیال راحت از دوش‌گرفتن لذت ببرید.

چند توصیه بهداشتی

- هر روز صبح 10 دقیقه همه پنجره ها را باز بگذارید؛ بدون توجه به اینکه هوای بیرون چطور است. حتی در سردترین روزهای زمستان نیز این کار را فراموش نکنید. این شیوه شاید به نظر خیلی ساده بیاید، اما برای از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا بسیار موثر است؛ چرا که این موجودات عاشق هوای محیط های محدود و راکد هستند.

- وقتی از بیرون برمی گردید، به هیچ وجه با کفش وارد منزل نشوید، زیرا در این صورت همه میکروب های بیرون را به داخل خانه منتقل می کنید.

کیف دستی خود را نیز در هر جای منزل نگذارید، چون بدون آنکه بدانید میکروب هایی را که به همراه دارد پخش می کنید.

- تمیز کردن نرده های پله و دستگیره های در را فراموش نکنید. اولین اقدام برای حفظ سلامت، شستشوی مرتب دست ها پس از تماس با این قسمت هاست، اما به هر حال کافی نیست.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم - پریسا اصولی

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط:

14 راه حذف میکروب‌ها از خانه

خانه‌تان را از میکروب‌ها پاک کنید

حمام را تمیز نگه دارید تا مریض نشوید

حوله خیس را در حمام نگذارید

سرطان‌ زُدایی از خانه و آشپزخانه

دست خیس میکروب بیشتری دارد

8 راه دوری از میکروب ها در بیرون خانه

راز کشتن میکروب‌ها با سفیدکننده‌ها

66 میلیون میکروب کف کفش‌ شما!

12 تا از کثیف‌ترین جاها برای بچه‌ها (1)

12 تا از کثیف‌ترین جاها برای بچه‌ها (2)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.