تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه یکم آذر 1393 هجری خورشیدی، بیست و هشتم محرم 1436 هجری قمری و بیست و دوم نوامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه یکم آذر 1393 هجری خورشیدی، بیست و هشتم محرم 1436 هجری قمری و بیست و دوم نوامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

1 آذر 1366

عملیات نصر 9 در منطقه ی حاج عمران با رمز یا مولای متقیان(ع)، با تلاش رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و به آزادسازی بلندی های این منطقه، انهدام ده ها دستگاه انواع خودرو نظامی، چندین انبار مهمات، کشته و زخمی شدن بیش از چهار هزار تن از نیروهای دشمن انجامید.

1 آذر 1358

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در اطلاعیه ی شماره ی چهار خود تاکید کردند، در صورتی که تهدیدهای نظامی آمریکا صورت واقعی به خود گیرد، در برابر آنها ایستادگی خواهند کرد و در تصمیم خود برای ادامه ی حضور در این سفارت و در اختیار داشتن گروگان ها مصمم تر می شوند.

1 آذر 1357

امام خمینی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم در پیامی خواستار افشاگری واعظان و سخنرانان مذهبی علیه رژیم پهلوی شدند.

1 آذر 1354

آیت الله سیدعلی بهبهانی استاد حوزه علمیه و خالق آثاری چون اساس النحو، الاشتقاق، بیست پرسش و پاسخ، التوحید الفائق فی معرفة الخالق، جامع المسایل، مصباح الهدایه فی اثبات الولایة و هدایة الحاج در 92 سالگی درگذشت.

1 آذر 1344

دولت ایران صدور نفت به زیمباوه را به دنبال قطعنامه ی شورای امنیت سازمان ملل متوقف کرد.

1 آذر 1339

یک مقام آمریکایی در گفت وگو با روزنامه ی اطلاعات اعلام کرد، از نظر میزان کمک های دریافتی از آمریکا در خاورمیانه، ترکیه رتبه ی نخست و ایران رتبه ی دوم را دارا است.

1 آذر 1334

سید مجتبی نواب صفوی رهبر جمعیت فداییان اسلام به اتفاق 2 تن از اعضای این جمعیت دستگیر و به فرمانداری نظامی فرستاده شدند.

1 آذر 1330

محمد مصدق و هیأت همراه که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل به آمریکا رفته بودند، از مسیر مصر به تهران بازگشتند.

1 آذر 1325

به دنبال اعتراض و شورش در آذربایجان و کردستان، احمد قوام نخست وزیر اعلام کرد به زودی نیروهایی را برای سرکوب به منطقه می فرستد.

1 آذر 1312

فرمان اجرای قانون مربوط به ساخت و توسعه معابر و خیابان ها در شهرهای بزرگ ایران، که به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود، به همراه متن این قانون صادر شد.

1 آذر 1307

ایران پیمان تحریم جنگ را امضا کرد، این پیمان به عهدنامه ی کلوگ ـ برایاند مشهور و جنگ را پدیده ای غیرقانونی خوانده و خواستار تحریم جهانی آن شده است، این عهدنامه میان نمایندگان آمریکا و 14 کشور اروپایی در پاریس به امضا رسید و تا قبل از وقوع جنگ دوم جهانی که 10 سال بعد رخ داد 62 کشور آن را امضا کردند.

1 آذر 1300

رضاخان سردار سپه و وزیر جنگ، پلیس جنوب را که به وسیله ی انگلیسی ها در فروردین 1295 هجری خورشیدی در جنوب ایران شکل گرفته بود، منحل کرد.

1 آذر 1300

پس از به فوریت گذاشتن طرح امتیاز معادن شمال از طرف دولت ایران و تصویب فوریت آن در مجلس شورای ملی، روس ها مدعی شدند که بنا به ماده 13 قرارداد ایران و روس، دولت ایران حق واگذاری امتیازهایی را که به این کشور داده شده، به شهروندان دولت های دیگر ندارد و حتی در صورت این قرارداد، این اقدام دولت و مجلس ایران، خلاف قانون است.

تنظیم: هومن بهلولی