تبیان، دستیار زندگی
آیا تا به حال به لنز بزرگنمایی نگاه کرده اید؟ چرا وقتی با لنز بزرگنمایی اشیاء را می بینیم، بزرگتر دیده می شوند؟ گرچه اشیاء بزرگتر به نظر می آیند اما واقعا در همان اندازه باقی می مانند ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف بزرگنمایی 1

درجه سختی: آسان

زمان مورد نیاز جهت انجام پروژه: کمتر از یک روز

خلاصه

آیا تا به حال به لنز بزرگنمایی نگاه کرده اید؟ چرا وقتی با لنز بزرگنمایی اشیاء را می بینیم، بزرگ تر دیده می شوند؟ گرچه اشیاء بزرگ تر به نظر می آیند اما واقعا در همان اندازه باقی می مانند. هر لنز قدرت بزرگنمایی منحصر به فردی دارد که با خط کش قابل اندازه گیری است. قدرت بزرگنمایی لنز شما چقدر است؟

کشف بزرگنمایی 1

هدف

در این آزمایش شما اندازه ظاهری یک شی را در فواصل نوری مختلف از طریق لنز اندازه می گیرید و سپس آن را با اندازه واقعی شی مقایسه کرده و رابطه بین فاصله نوری و بزرگنمایی لنز را کشف می کنید.

مقدمه

مطالعه نور و این که نور چگونه به روش های مختلف در اشیا عبور می کند اپتیک خوانده می شود. آیا تا به حال از پشت لیوان شیشه ای پر از آب به شی ایی نگاه کرده اید؟ اگر این کار را انجا داده اید حتما متوجه شده اید که آن شی نسبت به وقتی که آن را در هوا می بینید، کوچک تر دیده می شود.

دلیل این امر آن است که نحوه عبور نور از میان شیشه (لیوان) با عبور آن از هوا متفاوت است، در واقع سرعت نور در شیشه با سرعت آن در هوا متفاوت است که این باعث خم شدن و کوچک تر دیده شدن جسم می شود. با وجود این که مغز می داند که شی به همان اندازه واقعی خود است، اما چشم آن را کوچک تر درک می کند.

فیزیکدانان برای این که بتوانیم اشیایی را که نمی توانیم با چشم غیر مسلح ببینیم و آن ها را در اندازه های مختلفی ببنیم، لنزه را با بزرگنمایی های مختلف ساخته اند. تلسکوپ های قوی قادرند فواصل دور فضا را برای انسان ها قابل مشاهده کنند تا اشیای دور را واضح و نزدیک ببینیم.

میکروسکوپ های خیلی قوی می توانند اشیای میکروسکوپی خیلی ریز را به قدری بزرگ نشان دهند که بتوانیم جزییات آن ها را ببینیم. بسیاری از اکتشافات مهم در زیست، شیمی، نجوم و سایر علوم با استفاده از میکروسکوپ ها اتفاق افتاده است.

در زندگی روزمره مان نیز از اپتیک استفاده می کنیم، اگر شما، پدر یا مادرتان عینک می زنید، دکتر در نسخه ای لنز مناسب چشم شما را تجویز نموده تا با آن بتوانید بهتر ببینید. اگر دوست دارید که پرندگانی را که در دور دست ها پرواز می کنند ببینید می توانید با یک دوربین دوچشمی ( که در ساخت آن لنز استفاده شده ) از این کار لذت ببرید. با استفاده از ذره بین جزییات حشرات و موجودات خیلی ریز را ببینید یا مطالب با فونت کوچک را بخوانید.

یکی از مشخصه های خیلی مهم لنزها قدرت بزرگ نمایی آن هاست که نشان دهنده این است که اجسام را چند برابر می کنند، با مقایسه اندازه شی با استفاده از لنز و اندازه واقعی آن می توان عدد بزرگنمایی لنز مورد نظر را به دست آورد، این عدد هم چنین به فاصله شی از لنز بستگی دارد که فاصله نوری نامیده می شود.

در این آزمایش شما با استفاده از ذره بین، رابطه ی بین فاصله های نوری و قدرت بزرگنمایی لنز را مشخص خواهید کرد.

برای انجام این پروژه، شما باید درباره مفاهیم زیر تحقیق کنید تا قادر به انجام بهتر پروژه باشید.

• بزرگنمایی

• اپتیک

• لنز

• هدف ( شی )

• فاصله نوری

• اندازه گیری واقعی

• اندازه گیری نوری

اکثر  دستگاه های نوری شامل دو نوع عدسی می‌باشند که یکی را که نور اول بر آن می‌تابد و در ورودی دستگاه کار گذاشته می‌شود عدسی شیئی و دومی را که در خروجی دستگاه قرار دارد و نور از آن خارج می‌شود عدسی چشمی گویند. از جمله از این دستگاه ها میکروسکوپ نوری - زیر دریایی - میکروسکوپ پلاریزان - دوربین های دو چشمی - دوربین ها - انواع عینک ها و ... را می‌توان نام برد.

مطالب مرتبط:

کشف بزرگنمایی 2

فعالیت های دانش آموزان

مهارت های پژوهش

مهارت های فنی

ویترین وسایل مورد نیاز

پروژه های دانش آموزی

انتخاب موضوع

برترین های مسابقات نهمین جشنواره

برترین های سمینارهای علمی نهمین جشنواره

برترین های غرفه های نهمین جشنواره

تقدیر از مسابقات نهمین جشنواره

تقدیر از غرفه های نهمین جشنواره

دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

بخش پروژه های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی