تبیان، دستیار زندگی
سرب های سیم بر روی موتورها به اندازه ای انعطاف پذیر هستند که نمی توان آن ها را مستقیما به درون بردبورد فشرد. بنابراین، قبل از آن که موتورها را نصب کنید ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت ربات نوریاب - جلسه هشتم

1. موتورها را نصب کنید (M1 و M2  جلسه دوم)

الف. سرب‌های سیم بر روی موتورها به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر هستند که نمی‌توان آن‌ها را مستقیما به درون بردبورد فشرد. بنابراین، قبل از آن‌که موتورها را نصب کنید باید سرب‌ها را به قطعات کوچکی از سیم جامپر متصل کنید. در صورت امکان، بهترین گزینه همان استفاده از آهن لحیم می‌باشد. هم‌چنین می‌توانید از اپوکسی نقره‌ای رسانا استفاده کنید. یک سیم جامپر لحیم شده به سرب موتور در تصویر مرکزی از شکل شماره 13 نشان داده شده است.

ب. بدون لحیم‌کاری یا اپوکسی باید تمام تلاش خود را برای چرخش محکم سرب موتور بر روی یک سیم جامپر کوتاه به کار بسته و سپس سیم جامپر را به گونه‌ای خم کنید که سرب موتور را در جای خود به خوبی نگه دارد. این عمل ساده‌تر خواهد شد اگر به آرامی مقداری از عایق سرب موتور را خراش دهید تا سیم فلزی بیشتری به کار آید. می‌توانید این عمل را با سیم لخت‌کن انجام دهید البته اگر به آن دسترسی داشته باشید. یا از فردی بزرگسال بخواهید از چاقوی بسیار تیز استفاده کند (ولی مراقب باشید سیم فلزی را نبرید). در صورت اتخاذ این روش، مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. به بیان دیگر، اتصالات سُست می‌تواند در حین تست روبات مشکلاتی را به وجود آورد. تصویر سمت راست در شکل شماره 13 سُرب‌های موتور پیچ داده شده بر روی دو عدد سیم جامپر را نشان می‌دهد.

ساخت ربات نوریاب - جلسه هشتم

ساخت ربات نوریاب - جلسه هشتم

شکل شماره 13

از آن‌جا که سرب موتور (در سمت چپ) برای اعمال فشار مستقیم به درون بربورد سست و نرم است لذا باید آن را نخست به سیم جامپر محکم‌تر آن‌هم از طریق لحیم کاری آن (در بخش وسط) یا پیچاندن آن‌ها به یکدیگر (سمت راست) وصل کنید.

ج. با استفاده از خاصیت چسبندگی قسمت پشتی (نخست پوشش کاغذی را جدا کنید) موتورها را به صورت فیزیکی به بربورد وصل کنید. جاسازی صحیح بستگی به خود شما دارد اما باید به صورت متقارن یک موتور را در سمت چپ و موتور دیگر را در سمت راست قرار دهید. توصیه ما این است که آن‌ها را به طرفین بردبورد بچسبانید تا از فضای بردبورد استفاده شود، همان‌طور که در شکل شماره 14 در ذیل مشاهده می‌کنید.

د. هر دو سرب‌های موتور مثبت (قرمز) را به ولتاژ مثبت باطری (ردیف 8) وصل کنید. باید سرب منفی (آبی) برای هر موتور را به پین "تخلیه" (D) از مسفت را به طرف مخالف روبات وصل کنید. نکته مهم این است که: بسته به این که در کجا موتورها را نصب می‌کنید سرب منفی یا آبی ممکن است به اندازه کافی طویل نباشد تا به پین "تخلیه" (D) از مسفت مخالف برسد. اگر شرایط این گونه بود می‌توانید سرب موتور منفی را به ردیف خالی بر روی بردبورد وصل نموده و از یک سیم جامپر مازاد برای اتصال آن به موسفت استفاده کنید. همان‌طور که در شکل شماره 14 در ذیل نشان داده شده است.

ساخت ربات نوریاب - جلسه هشتم

ساخت ربات نوریاب - جلسه هشتم

شکل شماره 14

از قسمت چسبناک پشت موتورها برای اتصال آن‌ها به طرفین بردبورد استفاده کنید. سرب‌های مثبت یا قرمز را به ردیف شماره 8 وصل کنید. سرب‌های آبی احتمالا به اندازه‌ای که مستقیما به پین‌های تخلیه (D) بر روی هر مسفت وصل شود طویل نمی‌باشد بنابراین در این مورد، ما نخست سرب‌های منفی موتور (آبی) را به ردیف‌های 1 و 17 (در ستون A) وصل نموده و سپس از یک سیم جامپر مازاد برای اتصال آن‌ها به ترتیب به ردیف‌های 16 و 12 استفاده نموده‌ایم.

موتورها را با برچسب‌های M1 و M2 و مسفت‌ها را با Q1 و Q2 (مشابه شکل شماره 3 ) عنوان‌بندی نموده‌ایم و به خاطر داشته باشید که M1 و Q1 از نظر فیزیکی در یک طرف روبات نیستند (درست همانند M2 و Q2)، حتی اگر در نمودار مدار در شکل شماره 3 بدین گونه به نظر رسد. همواره به خاطر داشته باشید که در حالت کلی، یک نمودار مدار فقط یک نمونه نمایشی است یعنی نباید دقیقا منطبق بر چگونگی قرارگیری قطعات مدار فیزیکی در دنیای واقعی باشد.

2. پشت باطری را بچسبانید

الف. نکته مهم: در آغاز با این مرحله، در صورتی که در هر نقطه متوجه شدید که روبات شما به طور غیرعادی داغ می‌کند بلافاصله باطری‌ها را قطع کنید. این نکته بدین معناست که احتمالا یک مدار کوتاه در اختیار دارید یعنی دو سیم به یکدیگر اصابت نموده که نباید این‌گونه باشد. در این صورت باید قبل از وصل مجدد باطری‌ها، بردبورد از نظر مدارهای کوتاه چک شود. گزینه کمک و اطلاعات بیشتر را در قسمت بالا برای کسب توضیحات بیشتر انتخاب کنید.

مطالب مرتبط:

ساخت ربات نوریاب - جلسه اول

ساخت ربات نوریاب - جلسه دوم

ساخت ربات نوریاب - جلسه سوم

ساخت ربات نوریاب - جلسه چهارم

ساخت ربات نوریاب - جلسه پنجم

ساخت ربات نوریاب - جلسه ششم

ساخت ربات نوریاب - جلسه هفتم

ساخت ربات نوریاب - جلسه نهم

ساخت ربات نوریاب - جلسه دهم

ساخت ربات نوریاب - جلسه یازدهم

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی