تبیان، دستیار زندگی
معرفی کتابهایی برای گروه سنی کودک و نوجوان با عناوین: فرهنگ نامه ی سبک زندگی، صورتم کو ؟ و مجموعه ی چرا باید ... ؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرهنگ‌نامه سبک زندگی برای نوجوانان

معرفی کتابهایی برای گروه سنی کودک و نوجوان با عناوین: فرهنگ نامه سبک زندگی، صورتم کو ؟ و مجموعه  چرا باید ... ؟

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
فرهنگ نامه ی سبک زندگی، صورتم کو ؟ و مجموعه ی چرا باید ... ؟

فرهنگ‌نامه سبک زندگی

کتاب «فرهنگ‌نامه سبک زندگی» شامل آموزه‌هایی از قرآن و اهل‌بیت(ع) نوشته حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری‌ابهری، از سوی انتشارات قدیانی روانه بازار کتاب شد.

کتاب حاضر به تفسیر حق‌الله، حق‌الناس و حق‌النفس پرداخته است که بررسی هر کدام از آنها به کارشناسی و تحلیل درست نیاز دارد و باید گفت که برتری دادن هر کدام از این موارد بر دیگری در کتاب گنجانده نشده، بلکه اولویت با بخش‌بندی این سه، اصل مهم بوده و پس از آن تقسیم‌بندی مواردی جزئی‌تر در هر یک از این سه مورد به عنوان معنای کلام، حدیث و حکایت‌های مختلف آمده است.

به گفته مولف کتاب، دین اسلام فقط مجموعه‌ای از اعتقادات و باورهای مربوط به خدا و فرشتگان و مرگ و معاد و آغاز و انجام هستی نیست، بلکه این دین الهی، برنامه کامل زندگی آدمی و قانون فراگیر برای سعادت دنیا و آخرت انسان نیز هست.

غلامرضا حیدری‌ابهری در بخش دیگری به این مهم اشاره دارد که اگرچه این اثر برای جوانان و نوجوانان نوشته شده است، اما با توجه به محتوای بخش‌ها، خواندن آن برای تمام گروه‌های سنی می‌تواند مفید باشد.

مولف کتاب «فرهنگ‌نامه سوره‌های قرآن» با اشاره به این مهم که فرهنگ نامه سبک زندگی از 77 بخش تشکیل شده‌است، می‌گوید: این بدان معنا نیست که فقط از 77 موضوع سخن گفته شده است. نکته بسیار مهمی که در این کتاب وجود دارد بخش چهارم آن است.این بخش به ارتباطِ انسان با بقیه مخلوقات اشاره دارد و در آن سخن از مهربانی با حیوانات، کاشت و آبیاری درختان، اسراف و احترام به نان، به میان آمده است.

در بخش سوم کتاب، از حقی که انسان نسبت به خویشتن دارد، به مواردی مانند علم و دانش، کارو کوشش، مسواک زدن، ورزش کردن و ... اشاره شده است. ارتباط با خلق خدا، که بخش دوم را تشکیل می‌دهد، صحبت از یتیم‌نوازی، هدیه دادن،‌ خشم و حسادت و بسیاری موارد دیگر است که در مجموع به 45 مورد می‌رسد و در آغاز کتاب، سخن از ارتباط انسان با خداست و از مهم‌ترین فرایض دینی یاد شده است.

موسسه انتشارات قدیانی، کتاب «فرهنگ‌نامه سبک زندگی» نوشته حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری‌ابهری و تصویرگری محمدعلی کشاورز را در تیرا ‍ ‍ ‍ ژ 3300 نسخه در نوبت اول چاپ و به قیمت 350 هزار ریال روانه بازار کتاب کرد.

صورتم کو

مجموعه چهار جلدی «صورتم کو» با بازآفرینی امیرحسین پزدان‌پور و ف. حاجی‌تقی‌تهرانی با تصویرگری امیرحسین یزدان‌پور شامل کتاب‌هایی است که با هدف پرورش خلاقیت کودکان منتشر شده اند. در این مجموعه تصاویر رنگی حیوانات مختلف به گونه‌ای کشیده شده است که اجزای صورت آنها مشخص نیست و کودکان با استفاده از حافظه و قدرت تخیل و خلاقیت خود می‌توانند از برچسب‌های مختلفی که در انتهای هر کتاب وجود دارد برای کامل کردن چهره حیوانات استفاده کنند. همچنین جمله کوتاهی برای معرفی هریك از حیوانات و مشخصه بارز آنها آورده شده است.

مجموعه «صورتم کو» علاوه بر اینکه کودکان را وادار به تفکر و اندیشیدن می‌کند، سرگرمی مناسبی نیز برای آنها به شمار می‌آید و می‌تواند در خانه و مراکز پیش دبستانی مورد استفاده قرار گیرد.

این مجموعه که از سوی انتشارات تیمور زاده و طیب با شمارگان پنج هزار نسخه به چاپ چهارم رسیده، پیش از این در چاپ‌های اول تا سوم شمارگان کلی 13 هزار و 500 نسخه را تجربه کرده است.

مجموعه«صورتم کو؟» با قیمت 39 هزار و 500 ریال برای هرجلد، گروه مخاطبان سنی «الف» و «ب» را پوشش می دهد.

چرا باید...؟

مجموعه 8 جلدی «چرا باید...؟» توسط کلر لولین و جن گرین نوشته شده و مرجان حاجی‌بابایی، سارا آرین‌مهر و ملیحه اسماعیلی درترجمه آنها سهیم بوده اند. همچنین مایک گوردون تصویرگری این مجموعه را بر عهده داشته است.

«چرا باید خوب گوش کنم»، «چرا باید با دوستانم سهیم باشم»، «چرا باید خوب غذا بخورم»، «چرا باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنم»، «چرا باید به دیگران کمک کنم»، «چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنم»، «چرا باید مواظب طبیعت باشم» و «چرا باید زباله‌ها را بازیافت کنم» عنوان‌های 8 جلد این مجموعه است که برای گروه سنی «ب» درنظر گرفته شده است.

بخشی از مراحل پیشرفت کودکان، سوال کردن و آموزش مطالبی درمورد خودشان است. هرکدام از این کتاب‌ها با تصاویر و متن ساده و روان، حاوی نکاتی برای والدین و معلم‌هاست تا آنها را در استفاده هرچه بهتر از اینگونه مطالب و سوالات یاری دهد.

در بخشی از کتاب «چرا باید خوب گوش کنم؟» می‌خوانیم: من وقتی خوب گوش می‌کنم، می‌توانم صداهای خیلی زیبایی بشنوم. صدای زیبای یک پرنده آوازخوان، صدای ملخی که در بین چمن‌هاست یا صدایی که وقتی روی برف‌ها راه می‌روی، می‌شنوی... اما گاهی اوقات، برایم خیلی سخت است که گوش بدهم، آن‌هم موقعی است که خیلی گرفتار هستم...

نشر طیب با همکاری انتشارات تیمورزاده مجموعه 8 جلدی «چرا باید...؟» را در شمارگان سه هزار نسخه و بهای 55 هزار ریال برای هرجلد منتشر کرده است.


منابع:
ایکنا
ایبنا