تبیان، دستیار زندگی
رأی اعتماد به دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی وزارت علوم و تحقیقات در دستور کار جلسه علنی امروز-۲۷ آبان- مجلس قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی به بیان نظرهای خود پرداختند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی چه گفتند؟


رأی اعتماد به دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی وزارت علوم و تحقیقات در دستور کار جلسه علنی امروز-27 آبان- مجلس قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی به بیان نظرهای خود پرداختند.

نقوی حسینی، قاسم جعفری و علیرضا زاكانی نمایندگانی بودند كه در مخالفت با ریاست دانش آشتیانی بر وزارت علوم و تحقیقات پشت تریبون مجلس رفتند.

می‌توانید خلاصه صحبت‌های نمایندگان مخالف را در جدول زیر به نقل از خبرگزاری مهر مطالعه كنید:

نام نماینده

اظهارات

نقوی حسینی؛ نماینده مردم ورامین

وزرای علوم بویی از اعتدال نبرده‌اند و همه عضو حزب مشارکت هستند.انتظار داریم فردی خارج از این چنبره به مجلس معرفی شود.

آقای رئیس جمهور زمانی که دولت شما بر آرایش سیاسی اصولگرایان و اصلاح طلبان با اختلاف 250 هزار رای پیروز انتخابات شد خط بطلانی بر فتنه گران کشیده شد که ثابت کرد نظام امانت‌دار آرای ملت است.

به محض رای آوردن دولت شما، نمایندگان مجلس کاندیداهای انتخابات و جبهه اصولگرا به شما تبریک گفتند و نشان دادند برای منافع کشور پای دولت هستند.

وقتی کابینه شما معرفی شد بالاترین آرا را وزرای شما در بین کابینه‌های دولت‌های دیگر کسب کردند.

بالاترین آمار رای در بین کابینه‌ها را این مجلس اصولگرا به دولت شما داد.

در وزارت علوم فقط سه وزیر شما رای نیاوردند که دلایل آن ذکر شد. هم افکار عمومی هم دولتی اعتراف کردند که اسناد ارائه شده درست است.

آقای رئیس جمهور در وزارت علوم شما از چهار نفر اسم بردید؛ اما من نام پنج نفر را می‌برم، نیلی منفرد به مجلس معرفی شد که اسناد و مدارک سوابق وی را نشان داد؛ رهبری فرمودند فتنه خط قرمز ماست.

ما از این خط قرمر عبور نمی‌کنیم و اگر 20 نفر دیگر معرفی شوند که ویژگی‌های دانش آشتیانی و نیلی منفرد و فرجی دانا را داشته باشد مجلس به آنها رای نمی‌دهد.

توفیقی سرپرست وزارت علوم شد. در مدت سرپرستی خود چه کارها و تغییراتی انجام داد که امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی سرپرستی آن سرپرست‌ها را نمی پذیرد.

در نشست های کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس مطالبی به فرجی دانا ارائه شد که وی قول داد اصلاح می کنم اما نکرد، از سوی مقامات مسئول و شورای عالی انقلاب فرهنگی به وی تذکر داده شد اما وی عمل نکرد. استیضاح وی کلید خورد که رئیس مجلس برای آن وقت گرفت. فرجی دانا قول داد که اصلاح کند اما نکرد.

چه کسی اجازه می دهد که این گزینه ها در وزارت علوم اصلاح نکنند. چه حلقه ای در وزارت علوم حاکم است، ما عمل را می‌بینیم چرا همه کسانی که معرفی می‌شوند از یک حلقه هستند.

بعد از آن نیلی احمد آبادی معرفی شد که اسناد آن هم موجود است؛ مجلس اعتقاد دارد شعارهای دولت شما باید حفظ شود زیرا مردم به این شعارها رای دادند.

همه حلقه‌های معرفی شده برای وزارت علوم بویی از اعتدال نبرده و همه عضو حزب مشارکت هستند، انتظار داریم فردی خارج از این چنبره به مجلس معرفی شود.

قاسم جعفری؛ نماینده بجنورد

آقای روحانی سخن از اعتدال است و چپ و راستش فرق نمی کند، ای کاش اصلاح طلب و اصولگرایی مطرح نبود و همه حق طلب می شدیم.

چه شده تصادفا وزرای پیشنهادی علوم از یک مجموعه انتخاب می شوند، چه شده تصادفا از حلقه دکتر معین انتخاب می شوند؟

همین آقای معین دو سه روز پیش گفت: باج خواهی مجلس در این 35 سال بی سابقه بوده است من از نمایندگان مجلس می خواهم بگویند چه باج خواهی کرده اید اگر باج خواهی شده است باج خواهان را معرفی کنید.

(با اشاره به مصاحبه اخیر مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور)آقای انصاری برای وصل آمده است؟ به نظر بعضی اوقات وی قصد فصل کردن دارد.

قطعا در مجلس شورای اسلامی افرادی وجود دارد که شأن وزارتخانه را دارند اما ما حاضر نیستیم نخبگان خود را در مجلس از دست بدهیم.

شما که از مشورت صحبت می کنید ما می پرسیم مشورت رئیس جمهور با مجلس چه ضرری دارد، مشورت با رئیس مجلس، حداد عادل و ابوترابی فرد چه ضرری دارد.

اطلاعات ما نشان می‌دهد یکی از فرزندان شما در اسپانیا و یکی در مالزی و دیگری در کانادا است ظاهرا خانواده شما دوست ندارند در ایران زندگی کنند.

در روزهای گذشته با روسای دانشگاه مصاحبه شده و سعی شده است این نکته القا شود که گویا اساتید چیز دیگری می خواهند و نظرشان با مجلسی‌ها متفاوت است.

معتقدیم در دوره نجفی وزارت علوم 10 سال به عقب برگشت.

علیرضا زاکانی؛نماینده مردم تهران

شرایط کشور خطیر است و ما در دوران فتنه و بهانه جویی هایی به سر می بریم که نظام سلطه به بهانه‌های مختلف به ما تحمیل می کند. امروز دولت و نظام در مواجهه با فتنه های جهانی قرار دارند.

عده ای در این شرایط به دنبال التهاب آفرینی هستند. دولت برای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی نیاز به آرامش و اعتدال دارد.

انتخاب مدیران دانشگاه از میان فعالان فتنه برخلاف مصالح است. مجلس با انقلاب و شهدا پیوند دارد، مجلس مطیع رهبری و نوکر ملت است، مجلس خواستار ارزش های 9 دی است.

آقای روحانی شما 20 سال عضو خانواده مجلس بوده اید، چرا پیام منطقی مجلس در صیانت از حقوق ملت را نادیده می‌گیرید. از تابستان 92 تا پاییز 93 ، 4 نفر به عنوان وزیر علوم معرفی شده اند که همه آنها از جریان افراطی بوده و پیوستگی با این جریان داشته‌اند.

آیا اصرار رئیس جمهور برای سپردن وزارت علوم به یک جریان خاص تعجب آور نیست؟ آیا تقاضای مجلس نامعقول است؟ نمایندگان جوابی برای این سئوال‌ها پیدا نمی‌کنند اما مشخص است دست‌هایی پشت پرده است.

مجلس در پاسخ به روحانی که می گوید ما ادراک البورسیه می‌پرسد ما ادراک الفتنه، هر کس به مجلس معرفی شده است در فتنه مشارکت داشته است و امروز که آقای آشتیانی به مجلس معرفی شده از عوامل و گردانندگان فتنه است. این راست گویی دولت است؟

ما نمی‌توانیم گذشته روشن و آشکار دانش آشتیانی را نادیده بگیریم. مسئولیت‌های گذشته وی کاملا آشکار است.

در سال 67 امام (ره) فرمودند ضروری ترین تشکل بسیج است که برای جلوگیری از ایادی شرق و غرب تشکیل می شود اما آقای آشتیانی در دوره وزارت علوم اقای معین نگذاشت بسیج دانشجویی به دانشگاهها وارد شود.

وزیر پیشنهادی علوم از موسسین حزب مشارکت است. آقای آشتیانی بیانیه‌های مختلفی را امضا کرده است که اسنادش موجود است.

(با اشاره به سخنان علی مطهری در حمایت از وزیر پیشنهادی علوم مبنی بر اینکه مجلس نهم همانند مجلس ششم از نوع اصولگرایی‌‌اش شده است)از آقای مطهری تعجب می کنم که مجلس نهم و ششم را با هم مقایسه می‌کنید. تحصن مجلس ششم برای جلوگیری از امر انتخابات تشکیل شد.

(با اشاره به امضای 119 نفر از اساتید دانشگاهها در تاریخ 1382.11.7 به نفع تحصن کنندگان مجلس ششم و امضای آشتیانی ذیل آن) وی در آن روز در حمایت از متحصنین روزه سیاسی گرفت.

(با اشاره بیانیه‌های حزب مشارکت مبنی بر حمایت از تحصن نمایندگان مجلس ششم و عدم شرکت در انتخابات مجلس هفتم و هشتم)نیش قلم آقای دانش آشتیانی مربوط به گذشته نیست و تا الان نیز ادامه دارد.

تعدادی از اساتید 2 روز قبل از استیضاح فرجی دانا بیانیه ای صادر کردند که یکی از آنها آقای آشتیانی است که امضاکنندگان در این بیانیه تاکید کردند مجلس به دنبال کارشکنی و مانع حرکت رشد علمی کشور شده است و به دنبال سهم خواهی است.

ما از چه کسی سهم خواهی کرده ایم. اسامی کسانی که سهم خواهی کرده اند را آشکارا بیان کنید.

از چند روز پیش همه وزرا بسیج شده‌اند و به نمایندگان وعده می‌دهند تا به آشتیانی رای بدهند، در حالی که این وعده‌ها برای نمایندگان پذیرفتنی نیست.

دانش آشتیانی حضور فعالی در فتنه داشته است.

( به درخواست زاکانی فیلم تحصن اساتید دانشگاه امیرکبیر در سال 88 از تلویزیون های مجلس پخش شد)این فیلم مربوط به تحصن اساتید دانشگاه امیرکبیر است در حالی که آقای دانش آشتیانی از اساتید این دانشگاه نیست و در این تحصن حضور دارد و یکی از گردانندگان این تحصن است.

آقای صدیقی اکنون معاون دانشجویی و آقای غلامی مدیر کل بورس دانشگاه‌ها شده است.

برای چه بورس مطرح شد برای اینکه ما را منفعل کنند. همه آنچه مطهری برای اعتراضات در مجلس قبل و الان بیان می‌کند، گوشه ای از اتفاقاتی است که در فتنه اتفاق افتاد. مسئله شفاف است.

آقای روحانی با شرایطی که ایجاد شده نه تنها تنور گرم نمی شود بلکه در جامعه آتشی افروخته می شود که تمام منافع ملی را برباد می دهد.

3 هزار مدرسه در تهران وجود دارد اما تنها مدیر مدرسه‌ای که در دوران فتنه بازداشت شد، مدیر مدرسه مفید بوده است و مدرسه مفید تنها مدرسه ای بود که در راهپیمایی 25 خرداد و شعارهای «نه غزه، نه لبنان» نقش موثری داشت.

آشتیانی در دفاع از خود چه گفت؟

- وزیر پیشنهادی علوم بخش مهم سخنانش را به برنامه هایش در این وزارتخانه اختصاص داد و گفت:اولویت من کیفی سازی حوزه دانشگاه ها است

فخر الدین دانش آشتیانی در جلسه رای اعتماد مجلس با اشاره به برنامه اش برای اداره وزارت علوم، گفت: نخستین چالشی که در آموزش عالی داریم، ارتقا کیفیت است؛ دومین مساله در این حوزه، کارآمدی نظام آموزش عالی است. ما در  مورد کاربست علم در جامعه کار زیادی باید انجام دهیم.

پورمختار:استخدام های آموزش و پرورش دور زدن قانون بود

وی با بیان اینکه باید در رابطه با ارتباط دانشگاه و صنعت برنامه داشته باشیم ، اظهار داشت: در آموزش عالی کشور می بایست نگاه منطقه ای حاکم باشد و در نهایت به فکر منابع مالی دانشگاه ها باشیم.

آشتیانی با تاکید بر اینکه از اولویت های برنامه هایش«کیفی سازی» برنامه های آموزش عالی است، خاطر نشان کرد: حفظ فضای سالم فرهنگی در دانشگاه ها، مشارکت در توسعه اقتصادی و مقاوم سازی اقتصاد ملی و توجه به علوم انسانی و نقش آن در توسعه از جمله موضوع های مورد توجه بنده است.

وزیر پیشنهادی علوم که می گفت جهت گیری  دانشگاه ها  باید رفع نیاز جامعه باشد و اساس کار من نیز همین است، تاکید کرد:در این حوزه در آموزش و پروش کار کرده ام و مطمئنم با همکاری شما نمایندگان محترم را به جایی برسانیم که اقتدار علمی منجر به اقتدار نظام گردد.باید همچنان که رئیس جمهور فرمودند که دانشگاهی داشته باشیم که در اقتصاد کشور نقش داشته باشد.

آشتیانی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم دانشگاه در مسیر کار آفرینی قرار بگیرد، گفت:  اگر بخواهیم  یک فارغ التحصیل دانشگاهی را مشغول کار کنیم، باید 400 میلیون تومان برای او هزینه کنیم. در بخش ای. سی. تی 150 میلیون برای زیر ساخت نیاز داریم، اما در پارک های رشد می توانیم با 30 تا 40 میلیون تومان فارغ التحصیل دانشگاهی را به کار بگیریم. مطمئنم که در پارک ها با این سرمایه اندک وارد شوند، تولید ثروت کشور بیش از این خواهد بود.

در ادامه اهم اظهارات وزیر پیشنهادی علوم می آید:

*میلیون متر مربع خوابگاه دانشجویی مشکل کشور در این زمینه را برطرف کردم. در زمانی پس از جنگ با توجه به نیاز کشور به توسعه کارشناسی ارشد و دکترا کشور به آزمایشگاه نیاز داشت. به خاطر تامین ارض پول نداشتیم. با تعاملی که با مجلس داشتم، 400 میلیون دلار بابت تجهیز آزمایشگاه گرفتم.  دوستان دانشگاهی می گویند آثار آن حرکت شما باقی است.

این برنامه با همکاری شما نمایندگان محترم مجلس و دستگاه های اجرایی قابل پیاده شدن است اما برای این باید بستری هم فراهم شود. اگر دانشگا محیطی آرام و با نشاط نباشد ، اگر در دانشگاه بخواهد حاشیه های سیاسی باشد و دانشگاه باشگاه سیاسی شود این محقق نخواهد شد. لذا اصرار خود من هم این است

*این برنامه با همکاری شما نمایندگان محترم مجلس و دستگاه های اجرایی قابل پیاده شدن است اما برای این باید بستری هم فراهم شود. اگر دانشگا محیطی آرام و با نشاط نباشد ، اگر در دانشگاه بخواهد حاشیه های سیاسی باشد و دانشگاه باشگاه سیاسی شود این محقق نخواهد شد. لذا اصرار خود من هم این است. شما دغدغه دارید و من می فهمم. من اعتقاد دارد که زمانی رسیده است که همه بو همه باید بسیج علمی شوند و از پتانسیل و ظرفیت دانشگاهیان استفاده شود و این وزارتخانه تبدیل شود به وزارتخانه ای که تولید ثروت می کند. اگر همکاری ها وجود داشته باشد در این مسیر حرکت خواهیم کرد. زمان کوتاهی را اختصاص می دهم به سابقه ام.

*من در تمام دوران کاری 40 ساله ام همیشه سرباز این نظام بوده ام. من فرزند انقلابم. من از زمان پیروزی انقلاب کارم را در سپاه شروع کردم و در دانشگاه هم که بودم توجه خاص به جنگ داشتم و همانطور که رئیس جمهور گفتند کسی بودم که دانشگاه را به جنگ بردم. من کسی بودم که در واقع نه تنها دانشجو را به جبهه بردم بلکه در جبهه برای دانشجو کلاس گذاشتم. نه تنها کسلاس گذاشتم بلکه آئین نامه های دانشگاهی را به خاطر رزمندگان تغییر دادم.

*بعد از جنگ رزمندگانی که به خاطر حضور در جبهه از عدالت آموزشی محروم بودند را بورسیه رزمندگان به دانشگاه بردم. من نمی دانم با چه زبانی باید بگویم که کسی که چنین کارهایی کرده است می تواند مخالف بسیج باشد. من بسیجی ام و دست همه بسیجی ها را می بوسم. اما باید ببینیم چه کسی خدمتگذار بسیج بوده است؟ منظور امام در بیانیه شان بسیج علمی بود. منظور امام این بود که جنگ تمام شده است و باید بسیج شویم و به خودکفایی در علم برسیم. در آن مقطع دفتر بسیجی در دانشگاه وجود نداشت که من بیرون کنم. بحث بر این بود که در مناطق مختلف بیرون دانشگاه پایگاه بسیج داشتیم. تصوری که از پایگاه های بسیج بود حفظ شهر و منطقه بود. من گفتم که اگر این پایگاه بسیج به دانشگاه بیاید شان بسیج از بین خواهد رفت. بعد هم این دستور من نبود. دو نگاه بود و این دو نگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت و گفتند که صلاح نیست که پایگاه بسیج در دانشگاه باشد. من نه تنها با بسیج دانشجویی مخالفتی ندارم که حتما وحتما به عنوان یک نهاد داخل دانشگاه برای توسعه علمی با آن ها همکاری خواهم کرد.  لذا این درست نیست که منی که این خدمات را برای رزمندگان داشته ام این مخالفت را با بسیج داشته باشم. من در ضمن اینکه در وزارتخانه بودم، شب راه می افتم به ایلام و آنجا در دانشگاه بودم.

روحانی در مجلس

*مسایلی را مطرح می کنند که من مجبور می شوم پاسخ بدهم. اگر شما عملکرد من را ببینید متوجه می شوید. دوستان عنوان می کنند که من در یک حلقه ای هستم. من دانش آشتیانی شخصیتی مستقل هستم. من نمی گویم عملکردم می گوید. من در زمان آقای دکتر فرهادی وارد دانشگاه شدم. من در حلقه دیگران نبودم. من به خاطر عملکرد در دوره قبلی وزیر بعدی من را انتخاب کرد. در همان جلسه اول اختلاف پیدا کردیم به خاطر مسئله ای که سو ذهنیت پیدا کردم. لذا چرا این مسائل را مطرح می کنید. من گفتم که اگر وارد وزارت بشود نیروهای جدید را به کار خواهم گرفت. درباره حزب مشارکت گفتند من موسس بودم. من نبودم، شما بروید ببینید در وزارت کشور اسم من هست یا نه. اما در حزب مشارکت حضور داشتم. اما به روزنامه های آن زمان بروید و ببینید حضور فعالی نداشتم. درباره تحصن نمایندگان من در ان موقع اصلا معاون نبودم. من نامه ای را در این رابطه امضا نکردم. چرا کسی را که می خواهد مسئولیت دانشگاه ها را به عهده بگیرد و فراجناحی عمل کند، شما با او اینگونه برخورد می کنید.

*هیچ نامه ای را امضا نکرده ام. تنها نامه ای درباره آقای فرجی دانا را امضا کردم. در آن نامه از مطالبی که عنوان کردند چیزی ندیدم. ما نامه نوشتیم که دولت با تعامل با مجلس نگذارند که استیضاح آقای فرجی دانا رای بیاورد.

*درباره مدرسه مفید می خواهم بگویم که چرا یک مجموعه آموزشی را مطرح می کنید؟ هیچکسی از مدرسه مفید دستگیر نشده است. فرزند آقای نقدی، فرزند آقای زاهدی و ... در مدرسه ما تحصیل کرده اند. شما حد اقل فقط مرا خراب کنید نه این مجموعه آموزشی را.

*من فرزند انقلابم و تمام این تهمت ها را به جان می خرم. مگر نمی دانستم که اینگونه خراب می کنند چرا پذیرفتم؟ به این دلیل که دیدم نظام در خطر است و رابطه مجلس و دولت در حال خراب شدن است. از شما نمایندگان محترم تقاضا دارم که اگر می خواهید دانشگاه آرام و طرفدار نظام و دانشگاهیی با تولید ثروت برای کشور داشته باشید به من رای بدهید.

فرآوری:  رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع : همشهری آنلاین/ خبرآنلاین