تبیان، دستیار زندگی
زندگی شخصی و فوتبالی مهدی مهدوی كیا بزودی در قالب فیلمی مستند كلید می خورد تا بعد از آماده شدن در سینماها اكران عمومی شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهدوی کیا فیلم می شود


زندگی شخصی و فوتبالی مهدی مهدوی كیا بزودی در قالب فیلمی مستند كلید می خورد تا بعد از آماده شدن در سینماها اكران عمومی شود.

مهدوی کیا

امیر حسین حیدری كارگرگردان این مستنددر حال حاضر با همكاری سام كلانتری مشغول تحقیق درباره زندگی مهدوی كیا هستند تا با مشورت او فیلمنامه این مستند را آماده كنند و بعد از آن وارد مرحله تصویربرداری شوند.

همه چیز از مسابقه دوستانه پرسپولیس و میلان آغاز شد. حیدری طی ملاقات با مهدوی كیا طرح موضوع می كند و بعد از چند بار گفت و گو ایده كلی مستند شكل می گیرد. مستندی كه هنوز نامش نهایی نشده اما حتما تركیبی از كیا ، موشك ،‌ایران و دیگر واژگان آشنا در آن دیده خواهد شد. ابتدا از انگیزه حیدری برای ساخت مستند زندگی مهدوی كیا می پرسم: « شخصا مهدی مهدوی كیا را دوست دارم . در حین ساخت مستند «از پرسپولیس تا میلان» به او پیشنهاد دادم و با روی خوش استقبال كرد. می دانستم مهدوی كیا خیلی حساسیت دارد و برایم جالب بود كه به من به عنوان مستند سازی جوان اعتماد كرد. این اطمینان خیلی ارزشمند است. » مستند فعلا در در مرحله پیش تولید است و سازندگان درخواست پروانه ساخت داده اند: « پیش بینی ما این است كه در شهریور ماه كار تمام شود و بتوانیم از آن رونمایی كنیم. قصدمان این است كه فیلم در سینماهای داخل و خارج از كشور اكران شود.»

گذشته و حال مهدوی كیا

فیلم قرار است چه وجهی از مهدوی كیا را به ما نشان دهد؟ « گذشته و حال مهدوی كیا.» حیدری در توضیح بیشتر می گوید: « زندگی مهدوی كیا به خاطر مسیر موفقیتی كه طی كرده جذابیت بالایی دارد. فیلم در گونه مستند پرتره تعریف می شود و از كودكی تا الان او را شامل می شود. برای همین سراغ محل های زندگی و كسانی كه او را می شناسند می رویم.» هم محلی های كیا در تهران و هامبورگ سهم زیادی در فیلم دارند : « از آن ها درباره اخلاق، منش ، فوتبال و مراودات شان با مهدوی كیا گفت و گو می كینم. فیلم های آرشیوی هم بخشی دیگر از این مستند است كه مكمل گفت و گو با مردم خواهد بود.» مربیان و هم بازی ها دوره های مختلف فوتبال مهدوی كیا بخش دیگری از مستند است.

فراتر از مهدوی كیا

« به پیشنهاد خود مهدوی كیا داستان مستند از داستان زندگی اش فراتر می رود.» حیدری روی این خواسته مهدوی كیا تاكید می كند: « فیلم از دوران قبل از فوتبالیست شدن مهدوی كیا شروع می شود و در ادامه از او فرارتر می رود و جنبه ملی پیدا می كند. او بازیكنی بین المللی است و این وجه در فیلم خیلی پررنگ است. یك ویژگی مهم دیگر هم دارد كه دغدغه خود مهدی است ؛ یعنی فوتبال پایه.» حیدری درباره جزئیات این دغدغه صحبت نمی كند ولی تاكید دارد كه این بخش برگ برنده فیلم است: «بزودی در نشستی خبری با حضور خود مهدی در این باره صحبت می كنیم.» به گفته حیدری فیلم وارد حواشی زندگی شخصی كیا نمی شود و از آن عبور می كند.

مستندی جهانی؟

سازندگان تصمیم دارند فیلمی با كیفیت و در حد و اندازه با نام مهدوی كیا آمده كنند؛‌فیلم سینمایی با پروداكشنی بزرگ: « به جرات می گویم مستند ما به مستنهای پرتره ای كه برای فوتبالیست های مطرح دنیا ساخته شد تنه خواهد زد.این مستند صرفا پرتره نیست ؛ این گونه نیست كه آدم ها در پلاتو بنشینند و از نكات مثبت مهدی بگویند و بعد هم به یك سری فیلم های آرشیوی كات بخورد. سعی می كنیم این اتفاق نیفتد تا ساختار كلیشه و خسته كننده نداشته باشد. هدف ما ساخت فیلم برای مخاطب داخلی و خارجی است و قطعا باید استانداردها را رعایت كنیم.» سازندگان بخش هایی از مستند را به شكل انیمشین خواهند گرفت: « انمیشن برای جاهایی است كه به قصه كمك كند وگرنه 95 در صد فیلم رئال است.»

دور همی پیشكسوتان پرسپولیس هم خاطره بازی بوده و هم مجالی برای بگو و بخند: « بازیكنان از این كه بعد از مدت ها همدیگر را می بینند واقعا خوشحال بودند. مجتبی محرمی كه آمد حتی علی پروین اظهار خوشحالی می كرد. نوستالژی و در فیلم پررنگ است.»

از پرسپولیس تا میلان

امیرحسین حیدری مسابقه تیم های پرسپولیس و میلان را هم سوژه مستند كرده كه بزودی وارد شبكه نمایش خانگی می شود. مستند «از پرسپولیس تا میلان» همزمان با دیدار دوستانه پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و آث‌میلان در تهران ساخته شده است و با مرور تاریخچه‌ای درباره این دو تیم و اطلاعاتی درباره بازیکنان آن به پشت صحنه این مسابقه می‌پردازد. فیلم از شهر میلان دهه شصت شروع می شود و آرام آرام به باشگاه و بازیكنانش از قدیم تا امروز می رسد. فیلم سپس به تهران قدیم كات می خورد و سرگذشت باشگاه پرسپولیس مرور می شود. دوربین در ادامه تهران امروز را قاب می گیرد و از این جا به بعد سوژه اصلی پرسپولیس جدید . تصاویری از آماده‌سازی تیم‌ها و مصاحبه‌هایی با علی پروین و دیگر بازیکنان تیم پرسپولیس، دیدار با ستارگان آث‌میلان از دیگر بخش‌های این مستند ورزشی است: « وقتی مشخص شد كه قرار است تیم میلان به كشورمان بیاید و دیداری با پرسپولیس داشته باشد ، مقدمان ساخت مستند «از پرسپولیس تا میلان» را شروع كردیم. برای همین سراغ اطلاعات دو باشگاه رفتیم و كار را كلید زدیم. برای همین در چند نوبت به تمرین تیم پرسپولیس رفتیم و از صحنه های مختلفی گرفتیم.» پیشكسوتان پرسپولیس چند جلسه در ورزشگاه كارگردان تمرین داشتند كه این دور همی اتفاقات با مزه ای به همراه داشته است.

هم بداهه هم طراحی

مستند «از پرسپولیس تا میلان» بر دو محور استوار است. سازندگان برای برخی بازیكن ها برنامه داشته اند و بر اساس طرحی مشخص سراغ شان رفته اند و برخی به شكل بداهه در قاب قرار گرفته اند: «ما چند نفر را مد نظر دشتیم و خیلی هدفمند سراغ شان رفتیم. باشگاه پرسپولیس برای همه پیشكسوتان دعوتنامه فرستاده بود اما نمی دانستیم همه می آیند یا خیر. برای همین به غیر از چند نفری كه می دانستیم حتما هستند و قرار بود در فیلم از آن ها استفاده كنیم بقیه به شكل بداهه در مستند حضور دارند. مثلا به محل و در خانه علی پروین ،‌مهدی مهدوی كیا ، حمید استیلی و مهدی فنونی زاده رفتیم .»

بامزه بازی سرخ ها جلوی دوربین

دور همی پیشكسوتان پرسپولیس هم خاطره بازی بوده و هم مجالی برای بگو و بخند: « بازیكنان از این كه بعد از مدت ها همدیگر را می بینند واقعا خوشحال بودند. مجتبی محرمی كه آمد حتی علی پروین اظهار خوشحالی می كرد. نوستالژی و در فیلم پررنگ است.» كدام بازیكن جلوی دوربین سرخوش تر بود:« علی انصاریان ،‌پژمان جمشیدی و بهروز رهبری فرد خیلی سرخوش بودند و با دوربین كاملا راحت شوخی می كردند. همه این ها باعث شده اتفاقات با مزه ای رقم بخوردآقای فنونی زاده فوق العاده بود و اصلا یكی از گزارشگران ما در فیلم شد. بقیه هم زحمت كشیدند ؛‌مهدی كیا ،‌استیلی ،‌ پنجعلی و بقیه دوستان خیلی كمك كردند تا مشكلی در طول كار نداشته باشیم.»

سرگذشت پرسپولیس

سازندگان مستند توجهی ویژه به حواشی و تاریخچه باشگاه پرسپولیس داشته اند برای همین سعی كرده اند در این زمینه با پیشكسوتان بیشتر گفت و گو كنند: « همانطور كه می دانید تیم پرسپولیس قبل از مسابقه چند جلسه تمرین داشت. بازیكن های نسل های مختلف دور هم جمع می شدند و به تمرین می پرداختند . به نظرمان آمد كه حالا فرصت خوبی است تا تاریخچه باشگاه و مقاطعی از سرگذشت پرسپولیس را مرور كنیم.» بخش دیگری از مستند گپ و گفت با پرسپولیس ها درباره مسابقه با میلان است: « بازیكن ها درباره این بازی خیریه و انگیزه های شان حرف های با مزه ای می زدند. شوخی های جذابی هم داشتند كه همگی در مستند استفاده شده.»

سهم میلانی ها

طبعا وقتی ستاره های محبوب فوتبال به كشورمان می آیند استقبال فراوانی از آن ها می شود. سازندگان مستند تصمیم داشتند بازیكن های میلان انحصار در اختیار آن ها باشد اما خیلی زود شرایط عوض می شود. حیدری می گوید: « قرار بود بازیكنان تیم میلان فقط با ما مصاحبه كنند؛‌ شب مسابقه در هتل شان باشیم و از متن و حاشیه گزارش بگیریم ولی این قدر از همان روز اول همه چیز شلوغ شد كه كلا برنامه های ما به هم خورد . از آن طرف میلانی ها برای مصاحبه یك سری محدودیت داشتند.» مستند برای میلانی ها هم جذاب خواهد بود؟« بازیكنان میلان از راش ها خوش شان آمده بود اما این كه برای هواداران شان هم جذاب باشد را نمی دانم.چون تیم پیشكسوتان میلان زیاد مسابقه می دهد و این مساله برای شان عادی است.»

فرآوری: منیژه خسروی

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع: روزنامه هفت صبح / کانون ایران نوین