تبیان، دستیار زندگی
تازه ترین رمان تورج زاهدی با عنوان «تصرف» درباره موضوع تسخیر روح آدمی به دست شیطان و چگونگی رهایی از آن است. این کتاب از سوی انتشارات «کتاب نیستان» به چاپ رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کسی که اسیر شیطان می شود؛ چه باید کند؟

تازه‌ترین رمان تورج زاهدی با عنوان «تصرف» درباره موضوع تسخیر روح آدمی به دست شیطان و چگونگی رهایی از آن است. این کتاب از سوی انتشارات «کتاب نیستان» به چاپ رسیده است.

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
تورج زاهدی و رمان تصرف

تورج زاهدی چه در مقام موزیسین و چه در مقام نویسنده همواره این نکته را به مخاطبانش به اثبات رسانده است که اهل مکاشفه و کشف رازناکی‌های نهفته در گوشه و کنار زندگی آدمی است. او در مقام نوشتن نه علاقه‌ای به ادبیات آپارتمانی دارد و نه ادبیات توصیفی و یا حتی ادبیات غنایی و مدیحه سرا. ادبیات او ادبیات کشف و شهود است. ادبیاتی که از دل باورها و ایمان قوی مذهبی خارج می‌شود و غایت آن بازنمایی چهارچوب‌های زندگی انسان مسلمان است.

زاهدی در اثر جدیدش سعی داشته به کشف و شهود اعتماد کند و با نگاهی دینی به بیان مفاهیم زندگی بپردازد.

وی در «تصرف» سراغ روایت زندگی انسان عادی و مومنی می‌رود که خود را تسخیر شده توسط جنیان شیطانی می‌بیند. این رمان درباره تلاش شخصیت اصلی داستان از طریق کشف و شهود برای رهایی از شیطان است.

البته این کتاب مانند نمونه‌های خارجی کتاب‌هایی که به موضوع شیطان می‌پردارند،‌ صرفا به مساله حلول شیطان و نیروی شر مطلق به صورت یک طرفه نپرداخته و مبحث مقابله نیروی خیر و شر همزمان پیش می‌رود.

زبان ساده و بی‌کنایه از دیگر ویژگی‌های این رمان است.

تورج زاهدی درباره رمان «تصرف» خود چنین گفت: در این رمان برای اولین‌بار موضوع تصرف مطرح شده است، برای ما تصرف از طریق فیلم‌های هالیوودی شناخته شده است، این‌که نیروهای شیطانی بخواهند زندگی کسی را کنترل کنند. اما در ادبیات غربی هم دکتر فاوست یا فاوست گوته ماجرای تسخیر فاوست از سوی شیطان است که در ادبیات مسیحی آمده است، اما این موضوع در ادبیات فارسی، اسلامی و شیعی نیامده و یا به صورت پراکنده مطرح شده است.

کسی که اسیر شیطان می‌شود باید به کجا مراجعه کند؟ سراغ پزشک برود یا روان‌پزشک یا عارف؟

او ادامه داد: این رمان در واقع به این می‌پردازد که در شرایط امروزی جامعه با این شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می‌تواند این اتفاق رخ بدهد یا نه، و اگر رخ بدهد، چطور می‌توانیم با آن برخورد کنیم، کسی که اسیر شیطان می‌شود باید به کجا مراجعه کند؟ سراغ پزشک برود یا روان‌پزشک یا عارف؟

زاهدی همچنین گفت: این رمان سرشار از آیات قرآنی و متکی بر روایات و امام‌شناسی شیعه است. رمان رازورانه است و برای کسانی که دینی هم نیستند جذاب است.

رمان «تصرف» سه بخش به نام‌های احضار، تسخیر و تصرف دارد.

در مقدمه انتشارات نیستان بر این کتاب آمده است: این اثر از حیث محتوا می‌تواند نقدپذیر باشد. این کتاب از نظر موضوعی بسیار منحصر به فرد و بدون داشتن نمونه‌ای مشابه است، چرا که داستانش به مسئله ابلیس و رابطه‌اش با انسان باز می‌گردد که بر خلاف پرداخت فراوان در غرب در رمان ایرانی تاکنون دستمایه تولید اثری نبوده است.

بخشی از این کتاب این‌گونه نوشته شده: «از سوی دیگر عده‌ای می‌خواهند به «سید‌صبا» کمک کنند تا به تصرف شیطان درنیاید؛ ‌اما برای این کار مبارزه سختی در پیش دارند. زیرا سید‌صبا هم از درون توسط شیطان وسوسه می‌شود و هم از بیرون توسط مردمی که خود را به شیطان تسلیم کرده‌اند به به سوی کفر و گمراهی کشیده می‌شود...»

تورج زاهدی متولد 1336 خوزستان، آهنگساز و موسیقی‌دان، منتقد فیلم و داستان‌‌نویس است.

انتشارات کتاب نیستان «تصرف» نوشته تورج زاهدی را در 776 صفحه و به قیمت 42 هزار و 200 تومان منتشر کرده است.


منابع:
نشر نیستان
ایبنا
ایسنا