تبیان، دستیار زندگی
این فیلم‌كمدی، دومین ساخته سینمایی حمیدرضا صلاحمند است كه ده سال قبل فیلم «زمانه» را ساخت. دو شخصیت اصلی قصه، با وجود تفاوت‌های زیادی كه با هم دارند، برای یكدیگر دوستانی صمیمی هستند و روزگار خوب و خوشی را با هم گذرانده‌اند. اما بعد از اتفاقی كه رخ می‌دهد،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طنزی از جنس دیگر

نیش و زنبور

«نیش و زنبور» قصه دو دوست را تعریف می‌كند كه به دو طبقه اجتماعی و اقتصادی متفاوت تعلق دارند

این فیلم‌كمدی، دومین ساخته سینمایی حمیدرضا صلاحمند است كه ده سال قبل فیلم «زمانه» را ساخت. دو شخصیت اصلی قصه، با وجود تفاوت‌های زیادی كه با هم دارند، برای یكدیگر دوستانی صمیمی هستند و روزگار خوب و خوشی را با هم گذرانده‌اند. اما بعد از اتفاقی كه رخ می‌دهد، یكی از آنها احساس می‌كند كه طرف مقابل به او كلك زده و در دوستی‌اش صادق نبوده است. این دو یكدیگر را گم می‌كنند و مدتی بعد زمانی كه همدیگر را پیدا می‌كنند، دوستی‌شان شبیه گذشته نیست. با آن كه هر دوی آنها می‌خواهند دوستی گذشته خود را حفظ كنند، ولی نوعی احساس بدبینی و سوء تفاهم بین آنها وجود دارد.

دو شخصیت اصلی قصه، با وجود تفاوت‌های زیادی كه با هم دارند، برای یكدیگر دوستانی صمیمی هستند و روزگار خوب و خوشی را با هم گذرانده‌اند. اما بعد از اتفاقی كه رخ می‌دهد، یكی از آنها احساس می‌كند كه طرف مقابل به او كلك زده و در دوستی‌اش صادق نبوده است.

به گزارش همشهری ، رضا كیانیان و رضا عطاران نقش این دو دوست صمیمی را در فیلم بازی می‌كنند. مریلا زارعی، رضا داودنژاد، الیزابت امینی، پوراندخت مهیمن، بیتا سحرخیز، مهوش وقاری، شاپور كلهر، كامران فیوضات، ملكه رنجبر و یوسف صمدزاده دیگر بازیگران فیلم هستند. فیلم‌برداری نیش و زنبور را- كه تازه تمام شده است- مسعود سلامی به عهده داشته است. سروش صحت، بازیگر سینما و تلویزیون، فیلم‌نامه فیلم را نوشته (ولی خودش در آن بازی ندارد) و سیامك مهمان دوست كار تدوین آن را انجام خواهد داد.

یكی از جذاب‌ترین نكته‌های فیلم همین نوع انتخاب است. در قصه فیلم، ما دو بازیگر یعنی كیانیان و عطاران را داریم كه در نوع‌های مختلف سینمایی بازی كرده‌اند و حالا در اینجا، نقش مقابل یكدیگر را دارند.
نیش و زنبور

صلاحمند قبل از این كه به جمع  فیلم‌سازان سینمای ایران بپیوندد، چند سالی را به عنوان دستیار كارگردان كار كرد. از جمله، او با فیلم‌سازان مطرحی چون بهرام بیضایی و داریوش مهرجویی همكاری داشته است. قصه نیش و زنبور هم مثل زمانه، در محیط شهری رخ می‌دهد و در باره ارتباط آدم‌های امروزی با یكدیگر است. او در باره حال و هوای نیش و زنبور به «دوچرخه» می‌گوید: «این فیلم حال و هوایی كمدی و طنز دارد. شما وقتی می‌خواهید فیلمی بسازید، یك مجموعه عوامل دست به دست هم می‌دهد تا قصه‌ای را برای كار انتخاب كنید، در این بین سلیقه تماشاچی نقش مهمی دارد. این روزها نوجوانان و جوانان استقبال خوبی از كارهای كمدی و طنز می‌كنند. بنابر این، من هم تصمیم گرفتم فیلمی در این حال و هوا بسازم. با دیدن صحنه‌هایی كه فیلم‌برداری كرده‌ایم، امیدوارم نیش و زنبور نوع دیگری در زمینه طنز باشد.»

تلفیق این دو در فیلم، جواب مثبت خودش را داد و از كنار هم قراردادن آنها، جواب خوبی گرفتم. شما این جواب خوب را روی پرده سینما و هنگام تماشای آن خواهید دید. در فیلم، ما رضا كیانیانی داریم كه تا به حال در سینمای ایران نداشته‌ایم.

نكته جالب فیلم، حضور رضا كیانیان در این فیلم طنز است. صلاحمند در این باره می‌گوید: «یكی از جذاب‌ترین نكته‌های فیلم همین نوع انتخاب است. در قصه فیلم، ما دو بازیگر یعنی كیانیان و عطاران را داریم كه در نوع‌های مختلف سینمایی بازی كرده‌اند و حالا در اینجا، نقش مقابل یكدیگر را دارند. تلفیق این دو در فیلم، جواب مثبت خودش را داد و از كنار هم قراردادن آنها، جواب خوبی گرفتم. شما این جواب خوب را روی پرده سینما و هنگام تماشای آن خواهید دید. در فیلم، ما رضا كیانیانی داریم كه تا به حال در سینمای ایران نداشته‌ایم. رضا عطاران هم كمی از آن نوع نقش و سینمایی كه تا به حال بازی كرده، فاصله گرفته است. این نكته در باره پوراندخت مهیمن هم صادق است. وقتی او فیلم‌نامه را خواند، خیلی تعجب كرد. او تا به حال در فیلم‌ها و مجموعه‌ها در نقش یك مادر دلسوز ظاهر شده كه غم و غصه آدم‌های دوروبرش را می‌خورد، ولی در نیش و زنبور، او را در یك نقش متفاوت خواهید دید.»

صلاحمند به این نكته اشاره می‌كند كه پس از پایان تدوین آن و دیدن حال و هوای كلی فیلم، موسیقی متن آن را انتخاب خواهد كرد.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی