تبیان، دستیار زندگی
توبه آنوقت واقعا توبه است که شما نگاهی به صفحه سیاه اعمال گذشته خودتان بکنید یک مرتبه یک ندامتی ،یک پشیمانی زیادی،یک تأسف و ندامت فوق العاده ای در شما ایجاد شود ودلتان آتش بگیرد وجگرتان بسوزد که این چکاری بود که من کرده ام.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شرایط و نتایج مذاکرات 1+1

نفس اماره

مذاکره با خداوند

1-خدایا: من لذت گناه راترک میکنم،در مقابل تو تحریم لذت مناجات را از من بردار...

2-خدایا من کسانی راکه تو دوستشان نداری را ترک میکنم، و درمقابل تو لذت باخود بودن را به من بده...

3-خدایا من پناهگاه شیطان راترک میکنم، و در مقابل تو پناهگاه امن خودت را به من بده...

امروز روزاول مذاکره است...

خدایا برای شفاف سازی گام اول را من برمیدارم،

و سانترفیوژهای گناه را که شیطان در وجودم برپا کرده یکی یکی وبا کمک تو از کار می اندازم ، هسته درونی ام را خودت غنی سازی کن ...

در کنار این که معترفم که " و ما توفیقی الا بالله" در عین حال معتقدم

آدم شدن حق مسلم ماست...!؟

تعلیق در عقوبت من

یک عمر به خدا دروغ گفتم و خدا هیچ گاه به خاطر دروغ هایم مرا تنبیه نکرد.

می توانست، اما رسوایم نساخت و مرا مورد قضاوت قرار نداد.

هر آن چه گفتم باور کرد و هر بهانه ای آوردم پذیرفت.

هر چه خواستم عطا کرد و هرگاه خواندمش حاضر شد.

اما من هرگز حرف خدا را باور نکردم! وعده هایش را شنیدم اما نپذیرفتم.

چشم هایم را بستم تا خدا را نبینم و گوش هایم را نیز، تا صدای خدا را نشنوم.

من از خدا گریختم بی خبر از آن که خدا با من و در من بود.

می خواستم کاخ آرزوهایم را آن طور که دلم می خواهد بسازم

نه آن گونه که خدا می خواهد. به همین دلیل اغلب ساخته هایم ویران شد

و زیر خروارها آوار بلا و مصیبت ماندم. من زیر ویرانه های زندگی دست و پا زدم و از همه کس کمک خواستم. اما هیچ کس فریادم را نشنید و هیچ کس یاریم نکرد. دانستم که نابودی ام حتمی است.

با شرمندگی فریاد زدم خدایا اگر مرا نجات دهی، اگر ویرانه های زندگی ام را آباد کنی با تو پیمان می بندم هر چه بگویی همان را انجام دهم. خدایا! نجاتم بده که تمام استخوان هایم زیر آوار بلا شکست. در آن زمان خدا تنها کسی بود که حرف هایم را باور کرد ومرا پذیرفت. نمی دانم چگونه اما در کمترین مدت خدا نجاتم داد. از زیر آوار زندگی بیرون آمدم و دوباره احساس آرامش کردم. گفتم: خدای عزیز بگو چه کنم تا محبت تو را جبران نمایم.

خداوندا کمکم کن دروغ نگویم می دانم تو از دروغ متنفری و می دانم که اگر دروغ بگویم دشمن تو خواهم بود و مذاکراتمان بی ثمر خواهد بود

تعهدات من

خداوندا من قول می دهم که به جز تو به احدی امید نداشته باشم و تو وعده کرده ای که دستم را می گیری و من می دانم تو خلف وعده نمی کنی ...

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : به دنیا بى رغبت باش، تا خداوند دوستت بدارد. به آنچه در دست مردم است بى اعتنا باش تا مردم دوستت بدارند. ( وسائل الشیعة : 6/315/9. )

خدایا من تعهد می دهم که صبور باشم و می دانم که تو با صابرانی خودت فرموده ای « «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ » (سوره بقره آیه 153) ؛‌ای کسانی که ایمان آورده اید ، از شکیبایی و نماز مدد جویید که خدا با شکیبایان است.

من قسم میخورم که نمازم را بخوانم و تو کمکم کن که ترکش نکنم ...امام علی علیه السلام فرمود :  «شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش مى كنم ، زیرا نماز برترین عمل و ستون و اساس دین شما است .»  (بحارالانوار ج 82 ص 209)

خداوندا کمکم کن دروغ نگویم می دانم تو از دروغ متنفری و می دانم که اگر دروغ بگویم دشمن تو خواهم بود و مذاکراتمان بی ثمر خواهد بود.

امام على علیه السلام: یَكتَسِبُ الكاذِبُ بِكَذِبِهِ ثَلاثا: سَخَطُ اللّه عَلَیهِ و َاستِهانَةُ النّاسِ بِهِ و َمَقتُ المَلائِكَةِ لَهُ؛

دروغگو با دروغگویى خود سه چیز بدست مى آورد: خشم خدا را نسبت به خود، نگاه تحقیرآمیز مردم را نسبت به خود و دشمنى فرشتگان را نسبت به خود. (غررالحكم، ج6، ص480، ح11039)

خدایا من قول می دهم اینبار زیر قولم نزنم و خلف وعده نکنم تو هم همه بدقولی های سابقم را ببخش ...

رسول اكرم صلى الله علیه و آله : اِضمَنوا لى سِتّا مِن اَنفُسِكُم اَضمَن لَكُمُ الجَنَّةَ اُصدُقُوا اِذا حَدَّثتُم و َأوفُوا اِذا وَعَدتُم و َاَدُّوا اِذا ائتُمِنتُم و َاحفَظوا فُروجَكُم و َغُضّوا اَبصارَكُم وَ كُفّوا اَیدیَكُم؛شش چیز را براى من ضمانت كنید تا من بهشت را براى شما ضمانت كنم، راستى در گفتار، وفاى به عهد، بر گرداندن امانت، پاكدامنى، چشم بستن از گناه و نگه داشتن دست (از غیر حلال).(نهج الفصاحه ص216 ، ح 321)

فرآوری: محمدی                

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

پاتوق بچه شیعه ها
سایت اخلاق
سایت معرفت دینی

مطالب مرتبط:

چرا توبه کنیم؟

سریع توبه کنید!

مکمل هایی برای توبه کردن!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.