تبیان، دستیار زندگی

گرانش زمین

بحث پیرامون نیروی گرانش طی قرون متمادی یکی از داغ ترین مباحث علمی بوده که نتایج تلاش های صورت گرفته تا کنون نیز در ده ها و بلکه صدها کتاب و مقاله به چاپ رسیده است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیروی گرانش

 

نوع پروژه: قرآنی - علمی

درجه سختی: متوسط

زمینه: علوم فیزیکی

مقطع تحصیلی: راهنمایی - دبیرستان

تعداد جلسات قرآنی: 2 جلسه

تعداد جلسات علمی: 4 جلسه

شرح یک جمله ای: بررسی نیروی گرانش زمین با اقتباس از قرآن

 

 

معرفی موضوع

به نظر شما چرا هرچیزی را در اطراف زمین پرتاب یا رها می کنیم پس از مدتی به سمت زمین سقوط می کند؟ و یا چگونه است که آب مسیر خود را از بالاترین نقاط کوه تا پایین ترین نقاط و در عمق دره ها پیدا می کند؟

این سوالی بود كه آقای نیوتن نیز(همچون شما) هنگامی كه آن سیب روی سرش سقوط كرد از خود پرسید. 

حقیقت آن است كه جنس همه این نیروها یكسان است. یعنی همان نیرویی كه سیب را به سمت زمین می‌كشد، آب را هم از بالاترین ارتفاعات به پست ترین نقاط زمین می‌كشد.

با اینکه وجود نیروی گرانش را همه احساس می کنیم و بسیاری از آثار آن را هم با چشم مشاهده می کنیم، اما انسان ها برای قرن های متمادی درباره نیروی گرانش دچار سوء تفاهم بودند و آن را درست نمی فهمیدند.

 

مثلا در قرن چهارم پیش از میلاد، ارسطو فیلسوف و دانشمند یونانی این ایده نادرست را تدریس می كرد كه اشیای سنگین سریع تر از اشیای سبك می افتند!! مردم نیز این ایده را تا ابتدای قرن 17 میلادی قبول داشتند. یعنی زمانی که گالیله آن را تصحیح کرد.

وی گفت که همه اشیا با شتابی یکسان سقوط می کنند مگر آنکه مقاومت هوا یا برخی نیروهای دیگر روی آنها اثر بگذارد. هم چنین او بیان کرد که یک شئی سنگین و یک شئی سبک که از ارتفاعی مساوی می افتند همزمان به زمین می رسند.

 

از قرن 17 به بعد نیز نظریه پردازی هایی در رابطه با گرانش صورت پذیرفت. برای مثال در سال 1916 میلادی آلبرت انیشتین نظریه نسبیت عام را مطرح کرد. گفتنی است با اینکه این نظریه نیروی گرانش ‌را به خوبی توصیف می‌کند؛ اما باید اذعان کرد که منشأ آن همچنان ناشناخته باقی مانده است.

 

به طور خلاصه باید گفت که بحث پیرامون نیروی گرانش طی قرون متمادی یکی از داغ ترین مباحث علمی بوده که نتایج تلاش های صورت گرفته تا کنون نیز در ده ها و بلکه صدها کتاب و مقاله به چاپ رسیده است.

اما در این میان با کتابی مواجه هستیم که با وجود قدمت طولانی اش، مطالب شگفت آوری را در رابطه با بحث نیروی گرانش بیان کرده است. نام این کتاب«قرآن» است. کتاب آسمانی مسلمانان...

اگر علاقه مند هستید با مطالب قرآن کریم در رابطه با نیروی گرانش آشنا بشوید، توصیه می کنیم حتما این موضوع را برای کار پژوهشی خود انتخاب کنید. گفتنی است این پژوهش شامل دو بخش قرآنی و علمی است که به مرور و با طی کردن گام های مختلف به سئوالات مهمی پاسخ می دهیم.

 

بخش قرآنی

به طور مسلم برای پیمودن مراحل پژوهش قرآنی، نیازمند ابزاری هستید که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم:

1- قرآن کریم ترجمه دار(به منظور آشنایی با آیات مورد نظر و معنای آن)

2- کتب لغت واژگان عربی (به منظور آشنایی با معنای واژگان قرآن)

3- کتب تفسیر قرآن کریم (به منظور آشنایی با نظر مفسران در رابطه با آیات مورد نظر)

گفتنی است که امروزه با گسترش نرم افزار های رایانه ای در حوزه پژوهش های قرآنی قادر خواهید بود بخش زیادی از نیاز های خود به ابزارهای فوق را در این نرم افزار ها تامین نمایید.

یکی از نرم افزار های بسیار مفید، نرم افزار جامع التفاسیر می باشد که توسط مرکز کامپیوتری نور تهیه شده است. شما می توانید با کمک فایل آموزشی این نرم افزار که در سایت تبیان موجود است، بخش قابل توجهی از تحقیقات خود را به انجام رسانید.

 

پیش از معرفی گام های پژوهش، عمل به توصیه های زیر سفارش می شود:

1- پیش از ورود به مراحل کار پژوهشی، نیت کنید که این کار تنها در جهت کسب رضایت پروردگار متعال و فهم آیات الهی می باشد.

2- پیش از ورود به پژوهش توصیه می شود وضو بگیرید؛ زیرا پژوهش شما قرآنی است و یکی از امور سفارش شده برای مواجهه و رویارویی با قرآن نیز وضو گرفتن است.

3- در طی پژوهش همواره از خداوند متعال فهم هرچه بهتر آیات کتابش را مسئلت نمایید.

 

در پایان لازم به ذکر است روش کار شما در بخش قرآنی روش تحقیق کتابخانه ای یعنی یادداشت برداری از منابع و نهایتا تحلیل یادداشت ها و تنظیم ساختار بحث و نتیجه گیری است.

 

بخش علمی

مسلما تا کنون درباره ی مفهوم «نیرو» مطالبی را فراگرفته اید. برای مثال می دانید واحد نیرو «نیوتن» بوده و وسیله سنجش آن نیز «نیروسنج» است. اما واقعیت آنست که مفهوم نیرو بسیار گسترده است و شامل انواع گوناگونی می باشد که آشنایی با آنها برای می تواند برای علاقه مندان به مباحث فیزیکی بسیار جذاب باشد... 

شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید: نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه اول

نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه دوم

نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه سوم

نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه چهارم

نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه پنجم

نیروی گرانش - بخش علمی – جلسه ششم

 
نیروی گرانش - بخش قرآنی– جلسه اول
نیروی گرانش - بخش قرآنی– جلسه دوم

 بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: فرزانه روحانی