تبیان، دستیار زندگی

11 عادت روزمره مضر برای سلامتی

بدون شک شما هم در طول روز بعد از میل کردن غذا مسواک می‌زنید، با شیشه‌ی پایین رانندگی می کنید، گاهی لباس‌های خیس را داخل اتاق خشک می‌کنید، در کوچه و خیابان با ام‌پی‌تیری به موسیقی گوش می‌دهید، موبایل یا تبلت را بالای سرتان می‌گذارید و غیره. اما اگر بدانید همین کارهای روزمره و به ظاهر معمولی به سلامتی شما آسیب می‌زنند، همچنان به کارتان ادامه می‌دهید؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دت روزمره مضر برای سلامتی   کار روزمره مضر سلامتی
بله برخی از کارهایی که هر روز انجام می‌دهیم، جزو اشتباهات کوچکی هستند که به مرور زمان سلامتی را با خطرات جدی روبرو می‌کنند. پس بهتر است هوشیارتر باشیم.


1- لباس‌های خیس را داخل اتاق، پهن و خشک می‌کنید.

پهن کردن لباس های خیس داخل خانه باعث افزایش رطوبت هوا شده و محیط را آماده‌ی تکثیر هر چه بیشتر مایت‌ها و حشرات موذی می‌کند.

 

در محیط هایی که رطوبت آن بیش از حد طبیعی است، قارچی به نام آسپرژیلوس فلاووس فرصت رشد می‌کند. این قارچ در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باعث بروز عفونت های ریوی شده و تنفس را برای مبتلایان به آسم سخت می‌کند.

حتما لباس های خیس را در هوای آزاد خشک کنید و اگر امکانش را ندارید از دستگاه لباس خشک کن استفاده کنید.


2- بلافاصله بعد از غذا مسواک می زنید.

بیشتر افراد عادت دارند که بلافاصله بعد از صبحانه مسواک بزنند تا با تنفسی خوشبو سر کار بروند.

خیلی‌ها به توصیه «روزی سه بار مسواک» احترام گذاشته و بلافاصله بعد از ناهار و شام نیز مسواک می‌زنند. اما همین کار بهداشتی می تواند به مشکلی برای سلامت دندان‌ها تبدیل شود.

 

میوه‌ها، آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه‌ها حاوی اسیدهای قوی هستند که می‌توانند به مینای دندان آسیب بزنند. پس بهتر است بعد از غذا دهان را با آب خالی بشویید و بعد از نیم ساعت به سراغ مسواک‌تان بروید. می‌توانید بعد از صبحانه یا ناهار به جای مسواک، آدامس بدون قند بجویید.

ورزش کردن قبل از خواب باعث اختلال در خواب شده و احساس خستگی در روز بعد را به همراه خواهد شد. لذا حداقل سه ساعت قبل از خواب، از ورزش کردن بپرهیزید

 

3- با شیشه@ی پایین رانندگی می‌کنید.

آقایان یا خانم‌های راننده باید بیشتر حواسشان به این مسئله باشد. باید بدانید که رانندگی با شیشه‌های باز به نفع سلامتی‌تان نیست.

 

نتایج پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است نشان می‌دهد گذراندن فقط شش درصد از وقت خود در داخل اتومبیلی که شیشه‌هایش پایین است، باعث می‌شود که راننده به یکباره در معرض 45 درصد آلاینده‌های محیط اطراف خود قرار بگیرد.

 

به زبان ساده‌تر اینکه، اگر با شیشه‌های باز در خیابان‌ها رانندگی می‌کنید، خودتان را در معرض آلاینده‌های بیشتری قرار می‌دهید و و این عادت سلامت گوش‌هایتان را نیز به خطر می‌اندازد.

 

4- غذا را در ظروف پلاستیکی، داخل ماکروویو گرم می‌کنید.

ظروف پلاستیکی حاوی ترکیبات شیمیایی مانند «بیسفنول» یا «فلاتات» ها هستند که باعث ایجاد اختلال در هورمون های آندورسین می‌شوند و مشکوک به سرطان زایی نیز هستند.

لطفا از ظروف پیرکس یا سرامیکی برای گرم کردن غذا در ماکروویو استفاده کنید.

 

عادت روزمره مضر برای سلامتی،  موبایل، تبلت

5- موبایل و تبلت را از خودتان جدا نمی کنید.

این روزها موبایل از دست هیچ کس نمی افتد. خیلی‌ها از این فراتر می‌روند و قبل از خواب نیز مدام ایمیل یا پیغام‌هایشان را چک می‌کنند و موبایل را زیر بالشت شان می گذارند. متاسفانه این عادت ریتم خواب را به هم می‌ریزد.

در حالت کلی هر صفحه‌ی روشن باعث بروز هوشیاری بیشتر در بدن می‌شود.

 

اگر می خواهید خواب راحتی داشته باشید، از ساعت 9 شب سراغ رایانه نروید. زودتر از همیشه تلویزیون را خاموش کنید. موبایل را وارد اتاق خواب تان نکنید و برای چند ساعت هم که شده است به اصطلاح «دیسکانکت» شوید.

 

6- قبل از خواب یادتان می افتد که ورزش کنید.

ورزش کردن قبل از خواب فکر خوبی نیست، چون باعث اختلال در خواب شده و احساس خستگی در روز بعد را به همراه خواهد شد.

 

بهتر است در طول روز ورزش کنید تا بدن تان خسته شده و برای خوابی راحت آماده شوید.

توصیه می‌کنیم حداقل سه ساعت قبل از خواب، از ورزش کردن بپرهیزید.


7- با صدای بلند موسیقی گوش می دهید.

خیلی از جوان ها عادت دارند که در کوچه و خیابان یا ماشین به موسیقی گوش بدهند. شاید این روش برای دور ماندن از سر و صدای خیابان و صدای بوق های مکرر کارساز باشد، اما همین عادت می توانید در طولانی مدت برای سلامت گوش هایتان آسیب رسان باشد، بخصوص اگر عادت داشته باشید با صدای بلند به موسیقی گوش دهید.

 

بهتر است بدانید که صدای بالای 85 دسیبل آسیب جدی به قوه شنوایی زده و حتی احتمال ناشنوایی را ایجاد می‌کند. اگر از mp3 استفاده می‌کنید و فرد کنار دستی‌تان صدای موسیقی را می شنود، یعنی اینکه باید صدای آن را کم کنید.

مسواک نمی تواند به طور کامل بین دندان‌ها را تمیز کند و حتما باید از نخ دندان استفاده شود

 

8- هر روز از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید.

خیلی‌ها بخصوص خانم ها تمایلی به استفاده از عینک ندارند، در نتیجه از لنزهای تماسی چشم استفاده می‌کنند.

 

اما بهتر است بدانید استفاده ی مکرر و دائمی از این لنزها برای سلامتی چشم ها خوب نیست، بخصوص اگر در طول روز احساس ناخوشایندی در چشم ها احساس می‌کنید.

به خاطر اینکه چشم ها اشک کمتری تولید کرده و خشک می‌شوند و این مسئله نیز به مرور زمان خطر بروز ورم ملتحمه چشم را بالا می برد.

 

9- از دوستان تان الگوبرداری می‌کنید.

دوستان نزدیک تاثیری زیادی در سبک زندگی ما دارند. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می دهد اگر یک دوست صمیمی چاق شود، احتمال اینکه وزن دوستش نیز بالا برود 57 درصد است.

 

اگر عادت دارید زیاد با دوست تان وقت بگذرانید اجازه ندهید عادت های او در شما تاثیر بگذارد. اگر او اهل فست فود است و تغذیه ی ناسالمی دارد، بیشتر حواستان را جمع کنید، چون احتمال اینکه شما هم دنباله رو او شوید زیاد است.

اگر اهل ورزش هستید، بهتر است شما روی دوستتان تاثیر گذاشته و او را به سالن های ورزشی بکشانید.

  

10- نخ دندان نمی کشید.

باید بدانید که مسواک زدن به تنهایی برای افزایش بهداشت دهان و دندان کافی نیست. مسواک نمی تواند به طور کامل بین دندان‌ها را تمیز کند و حتما باید از نخ دندان استفاده شود.

 

توجه داشته باشید پرهیز از این کار ساده و کم هزینه می تواند برای شما گران تمام شود چون احتمالا از هزینه های دندانپزشکی خبر دارید. 

 

دهانی که به خوبی تمیز نشود، محل تجمع انواع باکتری‌ها خواهد شد. در اینصورت نیز خطر التهاب لثه بیشتر شده و در برخی موارد جدی تر، حتی باعث از دست دادن دندان می‌شود. توصیه می‌کنیم بعد از حداقل سه دقیقه مسواک، نخ دندان بکشید.

 

11- به پیام های ارسالی از بدن تان بی توجهی می‌کنید.

کمردرد، کسالت، خستگی یا درد معده و غیره جزو ناخوشی های شایعی هستند که برای همه پیش می آیند، اما همین مشکلات به ظاهر ساده می توانند نشان دهنده ی وجود استرس پنهان و یا حتی بیماری های جدی‌تر باشند.

به این نشانه‌ها بی‌توجه نباشید و در صورت رفع نشدن آنها حتما با پزشک مشورت کنید تا خیالتان راحت شود.


مطالب مرتبط:

11 عادت پیرکننده

11 کار بعد از غذا خوردن ممنوع!

6 عادت بد که برای قلب مضرند

7 اشتباه رایج در مسواک زدن

7 باور غلط درباره سلامتی بدن

9 توصیه سنتی غلط درباره نوزادان

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.