تبیان، دستیار زندگی
تبخال یکی از شایع ترین ناراحتی های پوستی است که علاوه بر دردناک بودن، حالت نازیبایی روی لب ها و اطراف دهان ایجاد می کند؛ به علاوه بسیار مسری است. اما جالب است بدانید که می توان از ظاهر شدن تبخال پیشگیری کرد!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور از بروز تبخال پیشگیری کنیم؟


تبخال یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌های پوستی است که علاوه بر دردناک بودن، حالت نازیبایی روی لب‌ها و اطراف دهان ایجاد می‌کند؛ به علاوه بسیار مسری است. اما جالب است بدانید که می‌توان از ظاهر شدن تبخال پیشگیری کرد!


تبخال لب

منشأ بروز تبخال، ویروسی است که برای همیشه در بدن حضور دارد و به صورت بحران‌های گاه‌گاهی کم و بیش رایج ظاهر می‌شود. استرس و خستگی، مهم‌ترین علل زمینه‌ساز این ناراحتی پوستی هستند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دوران قاعدگی در خانم‌ها،‌ جراحی‌های دندان یا زیبایی (به خصوص در قسمت دهان) نیز دیگر شرایطی هستند که احتمال بروز تبخال را افزایش می‌دهند.

عکس‌العمل مناسب نسبت به علائم هشداردهنده تبخال

دوری کردن از بسیاری از این عوامل زمینه‌ساز، واقعاً مشکل است؛ اما می‌توان با شروع اولین علائم هشداردهنده مانند سوزش،‌ خارش، تورم لب‌ها و تغییر رنگ پوست، فوراً مانع از بروز تبخال شد.

امروزه داروهای ضد ویروسی وجود دارد که رشد تبخال را متوقف می‌کند، البته زمانی موثر است که با مشاهده اولین علائم نشانگر تبخال، فوراً استفاده شود. برای تشخیص دقیق‌تر این مشکل، بهتر است در ابتدا با پزشک مشورت کرد تا داروی مناسب تجویز شود. هر چه درمان زودتر صورت گیرد، برای پیشگیری موثرتر خواهد بود.

امروزه داروهای ضد ویروسی وجود دارد که رشد تبخال را متوقف می‌کند، البته زمانی موثر است که با مشاهده اولین علائم نشانگر تبخال، فوراً استفاده شود.

دوره درمان معمولاً 5 روز و استفاده روزانه یک بار است. اما برای افرادی که 6 بار یا بیشتر در سال دچار تبخال می‌شوند (حدوداً هر دو ماه) توصیه شود از درمان‌های پیشگیرانه که مدت و شدت این مشکل را کاهش می‌دهد با نظر پزشک استفاده کنند.

توصیه می‌شود این داروها را در دیگر شرایطی که با استرس و خستگی همراه است مانند سفر، تغییر محیط شغلی و... همراه داشته باشید. همچنین اگر دچار تبخال شدید، به چشم‌ها دست نزنید و در صورت استفاده از لنز، حتماً بهداشت را به خوبی رعایت کنید، زیرا احتمال تبخال چشمی وجود دارد.

برای پیشگیری از سرایت تبخال به دیگران، دست‌ها را به طور منظم و به خصوص پس از لمس تبخال، به خوبی بشویید.

پیشگیری از سرایت تبخال

برای پیشگیری از سرایت تبخال به دیگران، رعایت توصیه‌های زیر لازم است:

- دست‌ها را به طور منظم و به خصوص پس از لمس تبخال به خوبی بشویید.

- از بوسیدن اطرافیان به خصوص افراد ضعیف مانند خانم‌های باردار، نوزادان، کودکان مبتلا به اگزما و بیماران خودداری کنید.

- وسایل شخصی مانند دستکش و دستمال و همچنین وسایل آرایشی را در اختیار دیگران قرار ندهید.

منبع: فدس


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی