تبیان، دستیار زندگی

انتقال درد از طریق پوست - جلسه سوم

هدف از این درس آشنایی با نظرات تفسیری مفسران پیرامون آیه مورد بحث می باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتقال درد از طریق پوست - جلسه سوم

هدف:

آشنایی با نظرات تفسیری مفسران پیرامون آیه مورد بحث

 

مقدمه:

آیات قرآنی به گونه ای هستند که برای فهم بهتر و عمیق تر نیاز به تبیین و تفسیر دارند. به همین جهت خداوند این وظیفه مهم را به پیامبر(ص) سپرد و به ایشان فرمود: *وَ أَنْزَلْنا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ‏*ما ذکر (یعنی قرآن) رو بر تو نازل کردیم تا آن را برای مردم تبیین نمایی* (سوره نحل، آیه44)

 

بعد از وفات پیامبر(ص) نیزجمعی از صحابه(یاران) ایشان، این وظیفه ی مهم را ادامه دادند که از این بین می توان از حضرت علی(ع) به عنوان بزرگترین مفسر قرآن نام برد. این مسئله در طول زمان ادامه داشت و دیگر ائمه اطهار(ع) نیز به این امر پرداختند. همچنین دیگرانی نیز بودند که همواره تلاش می کردند تا به فهم دقیق تری از آیات برسند.

 

 به این ترتیب طی قرون مختلف، بزرگانی از شیعه و همینطور اهل سنت با استفاده از روش های مختلف به تفسیر آیات قرآن پرداخته اند. برای مثال تفسیر «البرهان فی تفسیر القرآن» که توسط سید هاشم بحرانی در قرن یازدهم نوشته شده با استفاده از روایات رسیده از پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) تفسیر یک آیه رو بیان کرده است و یا تفسیر «المیزان فی تفسیر القرآن» علامه طباطبائی که با روش تفسیر قرآن به قرآن یعنی با استفاده از دیگرآیات قرآن، آیه ای را تفسیر کرده است.

این تفاسیر علاوه بر این که روش های مختلفی در تفسیر آیات دارند، دیدگاه های مختلفی هم درباره تفسیر هر آیه دارند؛ زیرا در خیلی از مواقع، مفسران برداشت های خود را نیز وارد می کرده اند و وظیفه ما این است که با مطالعه ی دقیق این تفاسیر و توجه به دلایل بیان شده برای هر نظر، به تفسیر درست برسیم.

 

گام1:

برای فهم بهتر و بیشتر از معنای عبارت « نَضِجَتْ جُلُودُهُم » به کتب تفسیری مراجعه و نظر مفسرین پیرامون این عبارت را جویا شده و سپس نتایج مطالعات خود را در جدولی مشابه جدول زیر ساماندهی نمایید.

 

تفاسیر پیشنهادی:

ترجمه المیزان(علامه طباطبایی)، ترجمه مجمع البیان (طبرسی)، نمونه(مکارم شیرازی)، نور(قرائتی)، اطیب البیان(طیب)، احسن الحدیث(قرشی)

 

 

تکلیف:

آنچه برای این پژوهش اهمیت دارد یافتن پاسخ این پرسش است که «نضجت» بیانگر چه مرحله ای از سوختن است. با مرور نتایج گام قبل تلاش کنید به پرسش مطرح شده پاسخ دهید.

 

شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

انتقال درد از طریق پوست – جلسه اول

انتقال درد از طریق پوست – جلسه دوم

انتقال درد از طریق پوست – جلسه سوم

انتقال درد از طریق پوست – جلسه چهارم

 

انتقال درد از طریق پوست - بخش علمی

بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان، تهیه: خدیجه خسروشاهی
تنظیم: یگانه داودی