تبیان، دستیار زندگی
این روزها دختران و زنان برای رسیدن به زیبایی از هیچ کاری دریغ نمی کنند و حاضرند هر بلایی به سر خود بیاورندو همه راه ها را روی خود امتحان کنند تا کمی به چشم بیایند!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدهایی که به ذهنتان خطور نمی کند

این روزها دختران و زنان برای رسیدن به زیبایی از هیچ کاری دریغ نمی کنند و حاضرند هر بلایی به سر خود بیاورندو همه راه ها را روی خود امتحان کنند  تا کمی به چشم بیایند!

هدی سادات پاکنهاد - بخش اجتماعی تبیان

تاتو

آیا هر چیزی که مد شد باید انجام داد؟ آیا این دختران و زنان از تهدیدات ساپورت و تاتو و کاشت نگین و ناخن و... بی خبرند؟ آیا هدف از این مدها چیزی جز  به چشم آمدن است؟

هرچه تنگ تر جذاب تر! این حرف دخترانی است که سعی دارند با پوشیدن ساپورت و مانتوهای جلو باز بدون هیچ مقاومتی عریان پوشیده شده خود را به نمایش بگذارند تا جایی که اگر سری به مانتو فروشی ها بزنید دیگر با چیزی به اسم مانتو مواجه نمی شوید! بلکه مانتو ها بیشتر شبیه شنلی شده که روی شانه ها اویزان میشود و از روبرو چیزی به اسم مانتو دیده نمیشود . دیگر حتی چیزی به اسم شلوار زنانه هم وجود ندارد! و این شلوار ها جای خود را به پوششی داده که حتی جذاب تر از برهنگی برای افراد است!شال و روسری هم تنها تکه پارچه ای شده اند که افراد برای رفع تکلیف بر سر می اندازند و موها و گردن را جذاب تر از بی حجابی به نمایش می گذارند.

آرایش هم که جز لاینفک زندگی برخی زنان و دختران است به گونه ای که گاهی آرایش این زنان و دختران در حدی تند و غلیظ میشود که از میان این رنگ و لعب ها به سختی می توان چهره واقعی شخص را در ذهن تجسم کرد. بی جهت نیست که ایران مقام هفتم را در مصرف لوازم ارایش به خود اختصاص داده است اما یکی دیگر از انگیزه دختران و زنان برای زیباتر شدن عمل جراحی بینی است که از پر طرفدار ترین عمل های زیبایی در کشور ماست که افراد حاضرند خود را در زیر تیغ جراحی بیندازند تا زیباتر شوند غافل از این‌که نه تنها زیباتر نمی‌شوند، بلکه زیبایی سابق خود را با انجام این عمل غیرضروری به خطر می‌اندازند.

ایا این تیپ ها و تقلیدهای کوکورانه از فرنگی های بی هویت در شان یک جوان ایرانیست؟ایا این جور تیپ ها وظاهرهای اینچنینی نشانه شخصیت و زیبایی فرد را میرساند؟!ایا تقلید هر روزه از مدهای رایج در جهان غرب چیزی جز احساس حقارت،خودبیگانگی، بحران هویت، تزلزل و... را میرساند؟!

این مدها چیزهایی است که بارها و بارها با آنها برخورد کرده اید و شاید دیگر تکراری باشد وبا دیدن انها خیلی تعجب نکنید اما هر سالی که میگذرد بدحجابی ها شکل و شمایل جدیدتری به خود می گیرند و هر روز با مدهای عجیب و غریبی روبرو میشویم که شاید به ذهنتان هم خطور نکند!

چشم های گیرا با کاشت مژه!

هیچ شکی نیست که داشتن مژه های بلند و خمیده باعث زیبایی بیشتر میشود چیز که زنان به دنبال ان هستند! و همین علاقه به داشتن چشم های گیرا باعث شده تا عده ی زیادی از خانم ها جذب کاشت مژه شوند بدون اینکه از خطرات آن آگاه باشند.

کاشت مژه روی مژه‌های قبلی فرد باعث ایجاد اسکار(زخم) میشود و علاوه بر اینکه ممکن است مژه‌های اصلی خودتان را از دست بدهید چشم‌های‌تان را هم در معرض خطر اگزما قرار خواهید داد. این اگزما در اثر حساسیت به چسب‌های مژه اتفاق می‌افتد؛ ایا زیبایی تا این حد ارزش دارد که فرد مژه های اصلی خود را از دست بدهد و اگزما بگیرد؟!

تاتو با جوهرهای پرینتر!

زمان های قدیم که پهلوانان قدرت و شجاعت خود را باکشیدن شیر و اژدها بر روی بازوی خود نشان میدادند هیچ وقت کسی فکرش را نمیکرد که این نماد قدرت شیر و اژدها به پروانه و مارمولک که معلوم نیست نماد چیست برسد و بر روی بازو دست و صورت جوانان نقش بندد! این در حالی است که جوهر هایی که مورد استفاده قرار میگیرد حاوی مواد غیر مجاز و سمی هستند که با زنگ زدن به هر ارایشگاهی امار دقیق قیمت ها به دستتان میرسد.

معمولا طرح رنگی تاتوی کوچک 70 هزار تومان و همان طرح به رنگ مشکی 50 هزار تومان است. قیمت طرح های بزرگ تر گاهی به 500 هزار تومان هم می رسد فقط اگر پشیمان شدید باید از جراحی و لیزر کمک بگیرید، در ضمن ممکن است عفونت های ویرووسی و هپاتیت و زگیل هم بگیرید ایا مایلید؟!

پیرسینگ

رواج پریسینگ در بین جوانان!

ممکن است تا به حال اصطلاح پرسینگ را نشنیده باشید این کلمه در زبان انگلیسی به معنی سوراخ کردن پوست قسمتی از بدن و نصب اشیاء تزئینی به آن است اما امروزه به طور افراط گونه در بین جوانان شایع شده است به گونه ای که سوراخ کردن محدود به گوش و بینی و ناف نمیشود بلکه همه قسمت های بدن را در بر میگیرد . قبلاها فقط گوش دختران ان هم فقط یک سوراخ دیده میشد اما اکنون درگوش بسیاری از دختران و حتی پسران به جای یک سوراخ 4 یا 5سوراخ دیده میشود! و این پرسینگ ها فقط محدود به گوش نیست بلکه پریسینگ تا حدی به پایتخت پا گذاشته است که معمولا در بالای لب، پل بینی، گونه، غضروف گوش، ابرو، زبانه گوش، لب، ، زبان رواج دارد.

کاشت نگین در چشم!

یکی دیگر از مدهای این روزها کاشت نگین 7میلیونی در چشم است که به دغدغه میلیونرهای تهرانی تبدیل شده است که فرد هزینه این نگین ها را به صورت دلار پرداخت میکند و نگین توسط بیمارستان خریداری میشود جنس این نگین‌ها پلاتین است و در 3 مدل قلب، ستاره و کلید سل (یکی از علامت‌های موسیقی) کاشته می‌شود اما این فقط نیمی از ماجرای عجیب و غریب کاشت نگین در چشم است گاهی افراد از رنگ چشم خود خسته میشوند و میخواهند ان را تغییر دهند اما نه برای یک مدتی خاص بلکه برای تمام عمرشان! عنبیه‌های مصنوعی برای تغییر رنگ چشم به‌طور دائم در چشم کار گذاشته می‌شود که این عنبیه از جنس پروتز و یا سیلیکون است که باز کلینیک آن را برای بیمار تهیه می‌کند و آخرین قیمت آن 5500 دلار (17 میلیون) بود و قیمت نهایی آن بستگی به قیمت دلار دارد..

موضوعی که ماامروزه در ان ضعف داریم و نتوانسته ایم در برابر مدهایی که ازکشورهای غربی ارائه میشود ایستادگی کنیم این است که نتوانسته ام ابتکار و خلاقیت خود را به کار بیندازیم و به جای پذیرش مدهای دیگران خود ارائه دهنده مد باشیم

تا اینجای کار با مدهایی اشنا شدیم که حتما تاکنون با انها برخورد داشتید و متاسفانه روزبه روزهم در بین جوانان در حال گسترش است اما آیا این تیپ ها و تقلیدهای کورکورانه از فرنگی های بی هویت در شان یک جوان ایرانیست؟آیا این جور تیپ ها و ظاهرهای اینچنینی نشانه شخصیت و زیبایی فرد را میرساند؟!آیا تقلید هر روزه از مدهای رایج در جهان غرب چیزی جز احساس حقارت،خودبیگانگی، بحران هویت، تزلزل و... را میرساند؟!

بی تردید اگر نسل جوان ما این روند را در پوشش و رفتار و گفتار به تقلید از فرهنگ غرب پیش بگیرد ،مد و مدگرایی تمام زندگی یک جوان خواهد شد و بیم این میرود که علاوه براینکه با خیل عظیم جوانان خودباخته و مدگرا روبرو شویم با مدهای عجیب و غریب تر از این مدها مواجه شویم که در حال حاضر در بین جوانان افریقای جنوبی تاحدی رواج یافته که حاضرند دندان‌های جلو را بکشید تا خوش‌تیپ‌تر شوید!! و شاید در اینده شاهد چنین مدی در ایران هم باشیم! لذا لازم است برای جلوگیری از این روند پیش رو کمی بر روی شاخص هایی که برای جوانان جذابیت دارد کار کنیم و با کنار هم گذاشتن این جاذبه ها یک مدل ارائه داد تا جوانان سعی نکنند برای جلب توجه نشان دادن خود و پیروی از مدهای به ظاهر امروزی کشورهای غرب به تقلید از انها بپردازند و باید توجه داشت که مد و مدگرایی بالذات چیزبد و منفی نیست بلکه مدها می توانند متناسب با فرهنگ ایرانی_اسلامی باشند و در شان یک جوان مسلمان و متشخص باشد و موضوعی که ما امروزه در آن ضعف داریم و نتوانسته ایم در برابر مدهایی که ازکشورهای غربی ارائه میشود ایستادگی کنیم این است که نتوانسته ام ابتکار و خلاقیت خود را به کار بیندازیم و به جای پذیرش مدهای دیگران خود ارائه دهنده مد باشیم بنابراین لازم است تمام تلاش خود را برای ارائه مدهای جذاب به نسل امروز به کار ببندیم تا مد روی دیگر خود را به ما بنمایاند...


مد و تکرار ان

مدهایی هرچند نازیبا؟

حجاب در راستای مد،شدنی است؟