تبیان، دستیار زندگی
به فرآورده ای که هیچ ادعایی در خصوص تشخیص، پیشگیری، درمان و نوتوانی بیمار ندارد مکمل گفته می شود، لذا طبق قانون هرمحصولی ادعای درمان کند باید در گروه دارو در مورد آن بررسی و مطالعه بالینی صورت گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غوغای مکمل‌های جنسی و لاغری

به فرآورده‌ای که هیچ ادعایی در خصوص تشخیص، پیشگیری، درمان و ناتوانی بیمار ندارد مکمل گفته می‌شود، لذا طبق قانون هرمحصولی ادعای درمان کند باید در گروه دارو در مورد آن بررسی و مطالعه بالینی صورت گیرد.

بخش اجتماعی تبیان
دارو لاغری

مدیر کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به دلایل مختلف گرایش مردم به مکمل‌ها زیاد شده است، گفت: مکمل‌های مربوط به قد و وزن همچون چاقی و لاغری و مکمل‌های تقویت قوای جنسی مصرف بیشتری در بین هموطنان دارند.

امیرحسین جمشیدی افزود: اگرچه مکمل و دارو از نظر مواد موثره شبیه هم هستند که به عنوان نمونه در مورد ویتامین‌ها اگر دوز آن از یک حد بالاتر رود دارو تلقی می‌شود اما هیچ گاه نباید بر روی بسته بندی‌های مکمل‌ها ازعنوان داروی پیشگیری از فلان بیماری استفاده شود.

جمشیدی در تعریف مکمل گفت: به فرآورده‌ای که هیچ ادعایی در خصوص تشخیص، پیشگیری، درمان و نوتوانی بیمار ندارد مکمل گفته می‌شود، لذا طبق قانون هرمحصولی ادعای درمان کند باید در گروه دارو در مورد آن بررسی و مطالعه بالینی صورت گیرد.

وی راهکار سازمان غذا و دارو برای کاهش مصرف مکمل‌ها را راهکارهای پیشگیرانه درباره صحت، سقم و اثربخشی مکمل‌ها عنوان و تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این بخش برنامه‌ریزی‌های زیادی دارد که به عنوان نمونه می‌توان به ملزم کردن صاحبان پروانه به رعایت ضوابط مربوط به شرایط بهینه تولید و کنترل‌های قبل، حین و پس از تولید و مطالعات کنترل کیفی در سطح بازار اشاره کرد.

اگرچه مکمل و دارو از نظر مواد موثره شبیه هم هستند که به عنوان نمونه در مورد ویتامین‌ها اگر دوز آن از یک حد بالاتر رود دارو تلقی می‌شود اما هیچ گاه نباید بر روی بسته بندی‌های مکمل‌ها ازعنوان داروی پیشگیری از فلان بیماری استفاده شود

مدیر کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی و مکمل سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد: تصویب دستورالعمل‌های مرتبط با تولید قراردادی مکمل‌ها توسط صاحبان پروانه با رعایت ضوابط اعلام شده و لغو مجوز فراورده‌های مکمل غیرلازم یا مضر سلامت جامعه از دیگر برنامه‌های سازمان غذا و دارو در این بخش است.

جمشیدی اظهار داشت: راهکار های دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی‌های اساسی و درازمدت دارند شامل مبارزه سیستماتیک و هدفمند با تبلیغات فریبنده در سطح داخل و خارج از کشور مانند مجلات و شبکه‌های ماهواره‌ای،‌ مبارزه با واردات بی‌ضابطه و غیرقانونی یا همان قاچاق این محصولات با کمک نیروی انتظامی و مهم‌تر از همه بالا بردن فرهنگ مصرف خصوصا مصرف منطقی مکمل‌ها از طریق اطلاع رسانی‌های موثر است.

فهرست مکمل‌های مورد تأیید بزودی اعلام می‌شود

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، وی گفت: در آینده‌ای نزدیک فهرست مکمل‌های مورد تایید و دارای پروانه را به تفکیک ساخت یا واردات اطلاع رسانی خواهیم کرد.

جمشیدی با بیان اینکه یک اصل کلی درباره تهیه دارو وجود دارد وآن اینکه حتما باید با نسخه و فقط از داروخانه‌ها تهیه شوند، افزود: اما در مورد مکمل اگرچه ارائه نسخه ضرورت ندارد اما باید از داروخانه تهیه شود که رعایت این مسئله بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی و مکمل سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه برای مصرف مکمل نیز باید همانند دارو به پزشک مراجعه کرد، اظهار داشت: در باشگاه‌های بدنسازی و آرایشگاه‌های زنانه بسیار دیده شده که افراد عامی اقدام به تجویز و پیشنهاد مکمل می‌کنند که آسیب‌های ناگواری متوجه مصرف کننده می‌شود.

اما در مورد مکمل اگرچه ارائه نسخه ضرورت ندارد اما باید از داروخانه تهیه شود که رعایت این مسئله بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد

جمشیدی با توصیه به مردم در خصوص استفاده از مکمل‌ها گفت: طبق آئین نامه‌ها و قوانین موجود تبلیغ دارو، مکمل دارویی گیاهی در معابر عمومی و در رسانه‌های غیرتخصصی ممنوع است.

وی در خصوص اینکه مصرف کدام مکمل‌ها بیشتر است، تصریح کرد: مکمل‌های مربوط به قد و وزن همچون چاقی و لاغری و مکمل‌های جنسی مصرف بیشتری در بین هموطنان دارند.

وی ادامه داد: تهیه انواع مکمل‌ها در موارد خاص به شرطی است که آحاد جامعه را گمراه نسازد. به عنوان مثال اکنون برخی از بیلبوردهای معابر عمومی و حتی مراکز تفریحی ورزشی این محصولات را تبلیغ می‌کنند که در آنها ادعاهای درمانی دیده می‌شود اما بهتر و شایسته است هموطنان فریب تبلیغات ماهواره‌ای را نخورند و آگاه باشند که نظام درمانی کشور دارای مجوز قانونی است و بهترین راهنما برای تامین و پایداری سلامت آنها محسوب می‌شود.


منبع : تابناک