تبیان، دستیار زندگی

گوشت خوک در نگاه قرآن و معصومین (ع) - جلسه چهارم

هدف از این درس آشنایی با سخنان معصومین(ع) پیرامون حیوان خوک می باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گوشت خوک در نگاه قرآن و معصومین - جلسه چهارم

هدف:

آشنایی با سخنان معصومین(ع) پیرامون حیوان خوک

 

مقدمه:

اساس هدایت اسلام تعلیماتی است که دین اسلام برای انسان آورده است تا صراط مستقیم را به او شناسانده و او را به پیمودن آن موفق سازد. این تعلیمات در دو رکن پیوسته به هم گرد آمده است:

قرآن و اهل بیت(ع)؛ دو رکنی که طبق حدیث مشهور ثقلین طلب هدایت از هر یک از آن دو، بدون رجوع به دیگری امکان پذیر نیست. در این حدیث پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

إنی تارک فیکم الثقلین ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی – احدهما اعظم من الاخر کتاب الله حبلٌ ممدود من السماء الی الارض، و عترتی اهل بیتی، و لن یفترقا حتی یردوا علی الحوض فانظروا کیف تخلفونی فیهما.

(من در بین شما دو چیز گران قدر را می گذارم که تا وقتی به آن دو تمسک جویید، بعد از من گمراه نمی شوید یکی از آن دو از دیگری بزرگ تر است: کتاب خدا که طناب کشیده شده از آسمان به زمین است و عترت من خاندان من و از یکدیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند. پس بنگرید که در نبود من (به جای من) چگونه با آنان رفتار می کنید.)

برهمین اساس در مباحث دینی، علاوه بر رجوع به قرآن، آگاهی از سخنان حضرات معصومین نیز ضروریست.

 

 

گام1:

حال با مراجعه به کتب معتبر حدیثی، تعدادی از روایاتی که در مورد خوک بیان شده است را جمع آوری و در جدولی مشابه جدول زیر ساماندهی نمایید.

 

 

تکلیف:

جمع بندی خود را با توجه به روایات رسیده از حضرات معصومین(ع) پیرامون گوشت خوک بیان نمایید.شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

گوشت خوک در نگه قرآن و معصومین - جلسه اول

گوشت خوک در نگه قرآن و معصومین - جلسه دوم

گوشت خوک در نگه قرآن و معصومین - جلسه سوم

گوشت خوک در نگه قرآن و معصومین - جلسه  چهارم

 

گوشت خوک در نگه قرآن و معصومین - بخش علمی

بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: سید شهاب الدین قطب شریف