تبیان، دستیار زندگی
اگر کسی می خواهد در کارهای خود موفق شود، طبق سفارش دین اسلام و بر اساس اصول اجتماعی، نباید کار امروز را به فردا بیندازد، چرا که عمر انسان به حدی نیست که بخواهد هر روز در کارهای خود تأخیر ایجاد کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا نباید کار امروز را به فردا انداخت؟

ساعت


اگر کسی می‌خواهد در کارهای خود موفق شود، طبق سفارش دین اسلام و بر اساس اصول اجتماعی، نباید کار امروز را به فردا بیندازد، چرا که عمر انسان به حدی نیست که بخواهد هر روز در کارهای خود تأخیر ایجاد کند.


برای این اصل مهم، دین اسلام سفارشات زیادی دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

** امام علی (ع) در این مورد می‌فرمایند: بدانید که روزها سه نوع است، روزی که گذشت و امیدی به بازگشت آن نداری، و روزی که مانده و هم‌اکنون در آنی، و روزی که می‌آید و اطمینان به آمدن آن نیست. دیروز پند است، و امروز غنیمت، و از فردا خبری نداری که از آنِ کیست ... امروز امانت‌داری است که هر چه به او بسپاری (و هر کاری که در آن انجام دهی) به تو باز خواهد گرداند.

امام علی (ع) به پسرش محمد حنفیه می‌فرمایند: فقط امروز از آنِ توست، زیرا که به رسیدن فردا اطمینان نداری.

** امام صادق (ع) به نقل از امیرالمومنین علی (ع) می‌فرمایند: مبادا که برای پرداختن به عمل، امروز و فردا کنید؛ هر وقت امکان برایتان پیدا شد، به کار برخیزید.

** امام باقر (ع) می‌فرمایند: مبادا در عمل تأخیر کنید که تأخیر، دریایی است که بسیار کسان در آن به هلاکت می‌رسند.

** امام علی (ع) به پسرش محمد حنفیه می‌فرمایند: فقط امروز از آنِ توست، زیرا که به رسیدن فردا اطمینان نداری.

** پیامبر (ص) می‌فرمایند: دنیا ساعتی است، پس آن را به طاعت صرف کنید.

** امام علی (ع) در حدیثی دیگر خطاب به بندگان خدا می‌فرمایند: اکنون به کار برخیزید که زبان‌ها باز است و بدن‌ها تندرست و اندام‌ها نرم و به اختیار، و عرصه فعالیت گسترده و میدان کوشش بزرگ.

امام صادق (ع) به نقل از امیرالمومنین علی (ع) می‌فرمایند: مبادا که برای پرداختن به عمل، امروز و فردا کنید؛ هر وقت امکان برایتان پیدا شد، به کار برخیزید.

** امام علی (ع) می‌فرمایند: دل‌مشغولی به آنچه از دست رفته، تباه کردن وقت است.

** امام علی (ع) در حدیث دیگری می‌فرمایند: (انسان ناموفق) به آنچه که از میان می‌رود، مباهات می‌کند و درباره آنچه باقی می‌ماند، سهل‌انگاری روا می‌دارد.

پی‌نوشت:

مکارم‌الخلاق /540

تحف‌العقول /158

بحار 10/11

بحار 78/164

مستدرک نهج‌البلاغه /153

نهج‌البلاغه/ 632

غررالحکم /26

منبع: الحیات محمدرضا حکیمی

ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: NASIMMEHR

برگرفته از گروه: عقاید و احکام